Z ostatniej chwili: znamy 3 miasta ubiegające się o Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego!
Według najświeższych informacji uzyskanych u przewodniczącego Jerzego Buzka na posiedzeniu Prezydium Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Wrocław znalazł się w finałowej trójce miast ubiegających się o lokalizację drugiego Biura Informacyjnego PE w Polsce! (pierwsze działa w Warszawie).
Obok Wrocławia do finału zakwalifikowały się Kraków i Gdańsk, przepadły zaś oferty złożone przez pozostałe polskie miasta (w sumie 8 propozycji): m.in. Poznań, Rzeszów i Katowice.
Wyboru finałowej trójki dokonała specjalna komisja, powołana przez Margot Wallstrom - wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i unijną komisarz ds. instytucjonalnych i strategii komunikacji społecznej. Zwycięskie miasto zostanie wyłonione - najprawdopodobniej - na drodze głosowania zorganizowanego w gronie 50 polskich eurodeputowanych.
Czym jest Biuro Informacyjne PE?
Biuro Informacyjne jest niezwykle istotnym przedstawicielstwem instytucji unijnej, do głównych jego zadań należy m.in. informowanie o działaniach polskich europosłów w PE, organizacja oraz wspieranie inicjatyw społecznych związanych z Unią Europejską. Ponadto, Biuro Informacyjne prowadzi ścisłą współpracę z mediami, zachęcając oraz udzielając niezbędnych informacji do produkcji programów o tematyce unijnej, jednocześnie utrzymuje kontakty z Sejmem i Senatem oraz innymi władzami polskimi na szczeblu centralnym.
Jako rodowita wrocławianka wyszłam z inicjatywą utworzenia drugiego Biura PE już na początku bieżącej kadencji i cieszę się, że stolica Dolnego Śląska poradziła sobie z 8 konkurentami i znalazła się w ścisłym finale.
Z pozdrowieniami z sesji plenarnej w Strasburgu,
Lidia Geringer de Oedenberg
Inne tematy w dziale Polityka