Blog
Z PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Lidia Geringer de Oedenberg
Lidia Geringer de Oedenberg Kwestor Parlamentu Europejskiego do 1 lipca 2014 r.
22 obserwujących 409 notek 368638 odsłon
Lidia Geringer de Oedenberg, 25 lutego 2010 r.

Krakowskie podchody, wrocławskie biuro PE

Prezydium Parlamentu Europejskiego podjęło wczoraj wieczorem (24 lutego 2010) ostateczną decyzję o otwarciu Regionalnego Biura Informacyjnego Unii Europejskiej we Wrocławiu. Tym samym dość długi proces rozpoczęty latem ub. roku, na który złożyło się bardzo wiele pism i gorących dyskusji, zakończył się pomyślnie dla stolicy Dolnego Śląska.

Przypomnę, że o siedzibę Biura zabiegało 11 polskich miast. Powołano specjalną grupę roboczą, która zajęła się oceną poszczególnych kandydatur i wyłonieniem finałowej trójki najlepszych. Wśród kryteriów brano pod uwagę: wielkość miasta, gęstość zaludnienia regionu, obecność ośrodków opiniotwórczych, uniwersytetów itd, istniejącą infrastrukturę: drogi, lotniska (np. połączenia lotnicze z Brukselą) oraz potencjalną atrakcyjność miejsca dla organizacji ewentualnych międzynarodowych szczytów, kongresów, czy targów. Po żmudnej i wieloetapowej procedurze, która obejmowała także konsultacje z polskimi europosłami, ostatecznie Wrocław pokonał Kraków.

Kandydat wyłoniony przez grupę roboczą musiał zostać jeszcze zatwierdzony przez Prezydium Parlamentu Europejskiego. Minął miesiąc zanim sprawa powołania nowego Biura Informacyjnego trafiła do porządku obrad Prezydium. W tym czasie jego członkowie zostali niemal zasypani mailami, faxami i listami z… Krakowa, którego prezydent najwyraźniej nie mógł pogodzić się z przegraną swojego miasta. Mocno spóźniona krakowska kampania wywołała sporą konsternację w Prezydium, które otrzymawszy już wcześniej informacje o nominowanym przez grupę roboczą Wrocławiu, było przez krakowskie listy wprowadzane w błąd, iż żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Te rozpaczliwe próby dezawuowania demokratycznie podjętej - także przez polskich posłów decyzji - zostały bardzo źle odebrane.

Cieszę się, że klamka już zapadła. Regionalne Biuro Informacyjne UE zostanie otwarte we Wrocławiu jeszcze przed polską prezydencją nad UE w r. 2011.  

Z pozdrowieniami z Brukseli,
Lidia Geringer de Oedenberg

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @ALEX_DISEASE Jestem kwestorem do 1 lipca 2014 roku. Rzeczywiście na początku 2012...
  • @YGREK2000 Rezolucja z 2006 dotyczyła ogólnie przeciwdziałania, a przykłady podano - jako...
  • @YGREK2000 Informacje na ten temat są bzdurne i redakcja, która to opublikowała nigdy nie...

Tematy w dziale