44 obserwujących
305 notek
506k odsłon
  770   1

Władywostok – Berlin? A może Ankara – Warszawa?

A jeżeli tak, taki jest plan nowego geopolitycznego rozdania mającego na celu wciągniecie Rosji w sojusz antychiński, to doskonale wiedzą o tym w Ankarze i Pekinie.

I dlatego nasz kraj, powinien podbić stawkę owej gry.

Musimy uświadomić jankesom i germańcom, że nie są już oni naszym jedynym sojusznikiem. Co w świetle ostatnich posunięć J. Bidena, jest już aż nadto oczywiste. W pewnym sensie, to nawet lepiej. Znamy już grunt, po którym stąpamy a co najważniejsze musimy stąpać coraz odważniej. Właśnie temu służyła wizyta prezydenta Dudę w Ankarze.

Ta gra na wielu fortepianach pt., „ Kto da więcej” powinna ulec dalszej intensyfikacji. Może powinniśmy odnowić kontakty z Chinami? Kilka lat temu powstał projekt budowy wielkiego suchego portu związanego z „ Jedwabnym Szlakiem” Oczywiście taki port powstaje. W Małaszewiczach. Koszt to prawie 700 mln euro. Finansowany przez Polskę i Unie. Ktoś powie kolejna gigantomania pisowskiego rządu... I bardzo dobrze, inwestycjami samorządowymi „ tuż za rogiem” w stylu Trzaskowskiego nie wejdziemy na rynki światowe. Nie nawiążemy gry z wielkimi tego świata. Droga kolejowa Chiny – Polska, to 2 tygodnie, droga morska to miesiące, a jak kanał Sueski się zatka, to jeszcze dłużej.

A Może potrzebny byłby finansowy udział Chin w CPK i w szybkiej kolei [z transferem technologii) Te inwestycje i tak, byłyby opłacalne dla Chin. Gospodarczo, a przede wszystkim politycznie. Zagwarantowane umowami dwustronnymi o zrównoważeniu wymiany handlowej: Takie były zresztą plany. Przypomnę wizytę prezydenta Dudy w Chinach w 2015, Spotkanie z Prezydentem Xi Jinping. Niestety z rozmaitych powodów – zapewne pod naciskiem USA - porzucono te plany.

Dziennik „China Daily” dziennik jak najbardziej rządowy, wydawany w jez. angielskim, zwrócił wtedy uwagę, że Polskę, pośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej łączą najsilniejsze relacje gospodarcze z Chinami. Trzeba więc być otwartym i grać ostro. Rozmawiać z każdym. Z diabłem, Turkiem, a nawet z... Chińczykiem.

Musimy więc dać do zrozumienia Jankesom, że nie są oni naszym jedynym sojusznikiem. Ostatni nasz zapowiadany wielki projekt wojskowy „ Miecznik” ( decyzje mają zapaść w czerwcu /lipcu) zakłada budowę trzech fregat, a wiec jednostek stosunkowo dużych jak na Bałtyk. Czy ów projekt, nie jest jakimś ukrytym amerykańskim planem wykorzystania tych jednostek na Morzu Południowochińskim? Dobrze, wybudujemy te okręty, ale za coś... Biznes to biznes. Oczywiście polskie wybrzeże to ponad 400 km, porty z coraz większym przeładunkiem, plus planowany rurociąg Baltic Pipe, musimy więc mieć siłę militarną która to zabezpiecza, ale czy akurat taki wielki tonaż? Szwecja swoje plany obronne na Bałtyku realizuje większą ilością mniejszych jednostek. ( Korwety a nie duże Fregaty) Czyli okręty doskonale pasujące na wody Bałtyku...

Dobrze, więc, że Duda pojechał do Ankary. A potem do Gruzji. Kaukaz leży bliżej Polski niż nam się wydaje. Może także powinien znowu pojechać do Chin? Wybadać grunt? Wrócić do wcześniejszych planów. Tak! Duda w Pekinie a Morawiecki w Brukseli. To się nazywa gra na kilku fortepianach

XXX

Widzę, że nieźle się zapędziłem w rejony wielkiej polityki. I już rozsyłam premiera, prezydenta, rozdaje delegacje... A ja cóż, prawie jak ten chłop z podkrakowskich Bronowic, co to gada o Chincykach, a teraz ja, mieszkaniec mazowieckiej wsi gadam o Turkach. I jeszcze jedna myśl historyczna. Prowokacyjna. Może wtedy, pod Wiedniem, gdyby Jan Sobieski stracił tam głowę, to może Polska by na tym skorzystała. Turcy na dłużej zagościliby w Europie. Kosztem Wiednia. Habsburgów. Kosztem wielkiej Rosji. I wtedy może nie byłoby ani 1, ani 2, ani 3 rozbioru. Może wtedy, zamiast Władywostok – Berlin, realizowany byłby projekt Ankara – Warszawa.

Może tak. Czasami dobrze przegrać bitwę z Turkiem, aby wygrać historię. Tylko, kto o tym wcześniej wie? Nikt. Może tylko Pani Historia, która już zaprasza nas do kolejnego tańca.

No nic. Wracam pod swoją mazowiecką wierzbę.


Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka