Układ Otwarty Układ Otwarty
90
BLOG

Nuclear sharing i europejska tarcza antyrakietowa - co za tym stoi?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
- Przeniesienie amerykańskich głowic nuklearnych lub ich rozmieszczenie w Polsce nie jest tematem, który może zostać zrealizowany, ponieważ Amerykanie są temu przeciwni, podobnie jak większość europejskich sojuszników. W związku z tym nie ma zgody ani nie będzie zgody w ramach NATO na rozszerzenie tego programu o Polskę, przynajmniej obecnie – mówi Justyna Gotkowska, wiceszfowa OSW.

- Jeżeli Trump wygra, sytuacja stanie się dosyć nieprzewidywalna. Możemy spekulować, że gdyby istniała wola polityczna co do rozmieszczenia amerykańskich głowic nuklearnych tutaj, to być może za pomocą bilateralnych uzgodnień byłoby to możliwe z Donaldem Trumpem - twierdzi.

- Jednak jest to scenariusz, który moim zdaniem nie ma szans na realizację, ponieważ naszym priorytetem jest uzgodnienie tego szerzej w ramach sojuszu, a nie poprzez bilateralne porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Brakuje zgody wśród największych sojuszników, którzy trzymają się zasad aktu NATO-Rosja, i to stanowi główny problem - uważa wiceszefowa OSW.

- Ten akt powinien zostać całkowicie wyrzucony do kosza. Został on uznany za nieważny w kontekście sił konwencjonalnych. Jednakże nadal obowiązuje w obszarze nuklearnym, co oznacza, że NATO nie rozmieści głowic nuklearnych na terytorium nowych państw członkowskich, włączając w to wschodnią flankę, a także Szwecję i Finlandię - zaznacza.

- Obecna dyskusja na temat rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce jest zamknięta. Natomiast moim zdaniem istnieje inna ścieżka, którą warto rozważyć: dostosowanie polskich wielozadaniowych myśliwców F-35 do przenoszenia amerykańskich głowic nuklearnych w ramach programu nuclear sharing. Polskie F-35 mogłyby na przykład uczestniczyć w ćwiczeniach, przenosząc się do Niemiec, gdzie w razie konieczności pobierałyby głowice nuklearne w ramach operacji sojuszu i byłyby zdolne do wykonania takiej misji - wyjaśnia.

Zdaniem Gotkowskiej byłby to częściowy udział Polski w programie nuclear sharing, który byłby akceptowalny dla sojuszników. Według ekspertki jest to najprostsza ścieżka.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka