1 obserwujący
8 notek
23k odsłony
4372 odsłony

Idzie kolejna rewolucja. 5G zmieni nasze życie

Sieć 5G to szybki Internet mobilny, sieci nowej generacji. Fot. Shutterstock
Sieć 5G to szybki Internet mobilny, sieci nowej generacji. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj147

Sieć 5G będzie dla nas tym, czym dla minionych pokoleń były maszyna parowa, elektryczność i silnik wysokoprężny. Nowy standard komunikacji mobilnej napędza inteligentny przemysł, ale też inne gałęzie gospodarki, nieodwracalnie zmieniając nasz sposób życia, konsumpcji i pracy. Rewolucja już trwa i nie powinniśmy jej przegapić. Nie zatrzymają jej politycy, mogą za to na niej skorzystać.

Mechanizacja, elektryfikacja i cyfryzacja – trzy wielkie rewolucje przemysłowe są już za nami. Symbolem pierwszej była maszyna parowa, drugiej – żarówka, trzeciej – komputer. W ostatnich latach industrializacja wchodzi w kolejną fazę, nazywaną Przemysłem 4.0. Co okaże się jej znakiem rozpoznawczym? Z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie to integracja, połączenie wszystkiego ze wszystkim, scalenie bitów i atomów, czyli świata fizycznego z wirtualnym.  

Inteligentne miasta, społeczne boty, drony i samochody autonomiczne, a także czipy mniejsze od ziarnka piasku – to dopiero przedsmak tego, co nas czeka. Jest tylko kwestią czasu, kiedy każdy przedmiot zostanie skomunikowany z innym. Wyposażone w sensory budynki, sprzęt AGD, odzież, maszyny, narzędzia, materiały i podzespoły staną się częścią spójnego ekosystemu technologicznego. Katalizatorem tych zmian będzie bezprzewodowa sieć 5G, która według zapowiedzi rządu ma się pojawić w Polsce jeszcze w tym roku.

Wielkie przyspieszenie 

Aleksander Jakubczak, dyrektor ds. rozwiązań 5G w Huawei Polska zapewnia, że standard piątej generacji przyniesie gwałtowny rozwój m.in. internetu rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). Co to dokładnie znaczy?

- Skończyła się era, gdy tylko komputery, smartfony, tablety łączyły się z siecią. Dziś coraz więcej urządzeń wymienia między sobą dane zdalnie, na bieżąco i bez ingerencji człowieka. Elementy infrastruktury drogowej mogą samoczynnie wysyłać informacje o natężeniu ruchu, systemy smart energy sterować oświetleniem na klatkach schodowych i w osiedlowych uliczkach, zmniejszając zużycie prądu, a lodówki - zamawiać artykuły spożywcze– wyjaśnia Aleksander Jakubczak.

Jak się to ma do 5G? Chodzi o przewagę tej technologii nad jej poprzedniczką: 4G/LTE, dostępnej obecnie powszechnie w naszym kraju. Sieć 5G może zapewniać transfery z prędkością nawet 10 Gb/s, czyli 30 razy szybsze niż te oferowane przez standard 4G (około 300 Mb/s). Na tym nie koniec atutów – 5G musi spełniać dodatkowe warunki narzucone przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Jednym z wymogów jest opóźnienie w przesyle danych zminimalizowane nawet do 1 milisekundy (w przypadku 4G jest to od 40-100 ms). Innym – obsługa nawet 1 mln urządzeń ma 1 km kw.

Do czego przyda się taki skok osiągów? Pobranie zawartości płyty Blu-ray o pojemności 50 Gb w kilka sekund robi wrażenie, podobnie jak streaming filmów w najwyższej jakości. Niemniej zalety sieci 5G docenią przede wszystkim nie zwykli konsumenci, a użytkownicy biznesowi. Szczególnie ci, którzy muszą przetwarzać duże zbiory danych i podejmować decyzje w czasie rzeczywistym.

- Nowy standard sprawdzi się głównie w przemyśle. Gigabitowe przepustowości i możliwość podłączenia tysięcy urządzeń do pojedynczej stacji bazowej czynią z technologii 5G rozwiązanie wręcz idealne dla fabryk realizujących koncept przemysłu 4.0. Od dawna mówi się o konieczności uelastycznienia produkcji, indywidualizacji wyrobów i realizacji krótkich serii fabrycznych, ale dopiero za sprawą błyskawicznego transferu danych wizja ta nabierze kolorów – twierdzi Aleksander Jakubczak.

Kierunek – automatyzacja

Dzięki IoT nowoczesne zakłady produkcyjne samoistnie dostosowują pracę robotów oraz innych inteligentnych maszyn do realizowanych zamówień (automatyczne przezbrajanie linii produkcyjnych), a także reagują natychmiast na wszelkie awarie i niebezpieczeństwa. Nie dość tego, są uzbrojone w funkcje prognostyczne, co oznacza, że na bieżąco monitorują stan urządzeń, wychwytując sygnały mogące świadczyć o tym, że lada chwila niektóre ich części się zużyją, zepsują i odmówią posłuszeństwa. Przez to problemy można rozwiązać jeszcze przed ich wystąpieniem.

- Przemysłowy wariant internetu rzeczy, czyli industrial IoT, będzie się rozwijał tym szybciej, im szybciej zostanie wdrożony na szeroką skalę bezprzewodowy standard piątej generacji. Obecna infrastruktura mobilna nie jest w stanie obsłużyć tylu urządzeń, co sieć 5G, a tym samym utrudnia wprowadzanie jakże oczekiwanej przez klientów personalizacji produktów i usług na żądanie – uważa Aleksander Jakubczak.  

Życie klasy high-tech

 „Czwarta rewolucja przemysłowa nie dotyczy jednak wyłącznie inteligentnych i sprzężonych ze sobą maszyn i systemów. Jej zakres jest znacznie szerszy. Wyzwala fale kolejnych przełomów w różnych obszarach – od sekwencjonowania genów do nanotechnologii, od recyklingu do komputerów kwantowych” – zwraca uwagę Klaus Schwab, szef Światowego Forum Ekonomicznego. Innymi słowy: hiperszybki i niezawieszający się internet do spółki ze sztuczną inteligencją oraz internetem rzeczy nieodwracalnie zmieni wszystkie sektory gospodarki, nauki, rozrywki, modele konsumpcji, a tym samym niesłychanie podniesie jakość życia.

- Z dobrodziejstw sieci 5G korzystają już m.in. Niemcy, Włochy czy Korea Południowa. Unia Europejska chce dołączyć do liderów tej technologii. Również Polska nie powinna pozostawać przy jeszcze użytecznych i dobrych, ale już odchodzących w niebyt technologiach – podkreśla Aleksander Jakubczak.

Rację ma prezes Schwab: to, co jawiło się jako daleka przyszłość, jest już teraźniejszością.

MK


Wykop Skomentuj147
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie