-ab- -ab-
227
BLOG

Co prorozwojowego wdrożył PiS, co posunęło Polskę do przodu? - spytał bloger

-ab- -ab- PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 25



Rządy Prawa i Sprawiedliwości (2015–2023) wprowadziły szereg strategicznych inwestycji i działań, które miały charakter prorozwojowy i wpłynęły na poprawę pozycji Polski w regionie, zarówno gospodarczo, jak i infrastrukturalnie.


 Infrastruktura energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne

Budowa Baltic Pipe – strategiczny gazociąg łączący Polskę z szelfem norweskim przez Danię, który umożliwił uniezależnienie się od gazu z Rosji.


Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu – zwiększenie przepustowości oraz rozbudowa infrastruktury magazynowej i dystrybucyjnej (nowe zbiorniki, stacje załadunku, dodatkowe nabrzeże).


Rozpoczęcie procesu budowy elektrowni jądrowych – wdrożenie strategii energetycznej z uwzględnieniem atomu jako czystego i stabilnego źródła energii. Projekty są obecnie opóźniane przez nowy rząd.


Zakończenie kryzysu energetycznego po inwazji Rosji na Ukrainę – zapewnienie ciągłości dostaw surowców energetycznych i stabilizacja rynku.


Inwestycje infrastrukturalne

Rozbudowa portów morskich:


Port Gdańsk – budowa nowych terminali kontenerowych, rozwój Baltic Hub.


Port Gdynia – przygotowania do budowy Portu Zewnętrznego.


Porty Szczecin–Świnoujście – pogłębianie torów wodnych, modernizacja nabrzeży.


Budowa około 100 obwodnic miast – poprawa dostępności komunikacyjnej i odciążenie centrów miast.


Rozpoczęcie realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – koncepcja zintegrowanego lotniska i sieci kolejowej, mająca stać się impulsem modernizacyjnym dla całego kraju. Projekt ten obecnie jest spowalniany lub zmieniany przez nowy rząd.


 Bezpieczeństwo narodowe

Budowa zapory (muru) na granicy z Białorusią – w odpowiedzi na kryzys migracyjny wywoływany przez działania hybrydowe reżimu Łukaszenki. Inwestycja zwiększyła bezpieczeństwo granicy zewnętrznej UE.


Modernizacja armii i zakupy sprzętu wojskowego – m.in. zakup czołgów Abrams, wyrzutni HIMARS, dronów Bayraktar, samolotów F-35.


 Wzmocnienie spółek strategicznych

Konsolidacja i rozwój Orlenu – połączenie z Lotosem, PGNiG, inwestycje w energetykę odnawialną i nowe kierunki dostaw ropy.


Rozwój PLL LOT – rozszerzenie siatki połączeń i zwiększenie znaczenia przewoźnika w Europie Środkowo-Wschodniej.


 Finanse publiczne i gospodarka

Relatywna kontrola deficytu budżetowego – w latach 2015–2022, mimo pandemii i wojny, utrzymywano deficyt na umiarkowanym poziomie. Obecnie deficyt budżetowy według PiS wzrósł pięciokrotnie.


Sprowadzanie imigrantów zarobkowych – głównie z Ukrainy, Białorusi i Azji Centralnej. Większość z nich pracowała legalnie i wspierała rynek pracy.


Blokowanie mechanizmu relokacji migrantów w ramach UE – polityka sprzeciwu wobec przymusowego rozlokowania migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Zabezpieczenie socjalne

To były pierwsze rządy, które istotnie wspomogły rodzinę super trafiomym i dobrze zrealizowanym 500+. Nie zepsuto przy tym budzetu.


❌ Co nie wyszło?

Polski Ład – reforma podatkowa, która miała uprościć system, a w praktyce doprowadziła do chaosu, konieczności korekt i krytyki ze strony przedsiębiorców.


„Piątka dla zwierząt” – ustawa uderzająca w branżę rolniczą i eksport futer, która została wycofana po protestach rolników.

Reforma wymiaru Sprawiedliwosci - zablokowana przez kastę i unijnych urządników chcących tą kastą sterować. Pierwotna blokada Andrzeja Dudy też zrobiła swoje.

KPO - rząd Morawieckiego podpisal zgodę na ten gwóżdz do trumny polskiej gospodarki.



-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Polityka