Dyskutując na temat artykułu p. Pawła Lisickiego warto pamiętać:
- pierwszeństwo inicjatywy p. Sikorskiego jest wątpliwe:
...”Francja i Niemcy pracują nad nowym paktem stabilności euro, który byłby otwarty na kraje spoza eurolandu, w tym Polskę - pisze w czwartek nieoficjalnie dziennik "Bild". Już w poniedziałek zasygnalizował to niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble."
- koncepcja jest ciosem w plecy dla idei Uni Europejskiej:
"Traktat międzyrządowy byłby potwierdzeniem historycznego upadku integracji europejskiej, dowodem, że nie jesteśmy zdolni postępować w ramach traktatu UE" - powtórzył...; - europoseł brytujski Duff
- problem ratowania euro jest dyskusyjny:
Euro od początku było naznaczone konstrukcyjnymi wadami; złe wykonanie nie dyskwalifikuje jednak pomysłu wspólnej europejskiej waluty - uważa jeden z głównych architektów unii monetarnej, Francuz Jacques Delors. Swoje poglądy zdradził w wywiadzie dla "Daily Telegraph"
"Ministrowie finansów unikali wszystkiego, co nieprzyjemne, z czym byliby zmuszeni się zmierzyć" - zaznaczył. "Wszyscy muszą ocenić to w swym sumieniu" - dodał.
"Brytyjczycy, którzy mieli zastrzeżenia do euro, wskazując, że wspólna waluta nie może funkcjonować, bo nie stoi za nią żadne państwo, mieli przekonujący argument" - powiedział pod ich adresem.
Ponieważ obecne koncepcje ratowania są równie niejasne i naznaczone wadami jak powstnie euro - należy do tych inicjatyw podchodzić z dużą ostrożnością.
Pan Poseł "z racji wykonywanego zawodu może swobodnie formułować tak luźne tezy, ale z drugiej strony zajmowana pozycja zawodowa i powaga z nią związana zobowiązują. Banalne zdania ubrane w ładne słowa wciąż pozostają banalne. Nieustająca walka o ... niejasne koncepcje... bez podawania merytorycznych argumentów, nawet jeśli przybiera formę felietonu może uchodzić za prezentację niepoważną, a może po prostu ideologiczną."
uwaga cytat, poza wytłuszczonymi fragmentami, pochodzi z artykułu p. Posła
Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka