Bidzina Iwaniszwili urodził w miejscowości Czorwila w Gruzji.
Po zakończeniu studiów wyjechał do Moskwy, gdzie doktoryzował się w zakresie ekonomii na Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Transportu Szynowego.
Przebywając w Moskwie, rozpoczął działalność gospodarczą, której początek przypadł na czas rozpadu ZSRR i okres prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw. Rozpoczynał od sektora usług, handlując elektroniką.
W 1990 założył Rossijski Kredit Bank, który w późniejszych latach stał się jednym z największych banków w Rosji. Obok sektora bankowego prowadził interesy w branży przemysłowej, rolniczej, budowlanej i na rynku nieruchomości.
Uzyskał udziały w takich firmach, jak Gazprom i Łukoil.
Według magazynu Forbes, wartość jego majątku w 2009 wyniosła 3,2 mld USD i systematycznie wzrastała w ciągu kolejnych trzech lat.
W marcu 2012, jako najbogatszy mieszkaniec Gruzji, zajął 153. miejsce na liście najbogatszych ludzi magazynu Forbes z majątkiem wartym 6,4 mld USD. Jego majątek stanowił połowę rocznego gruzińskiego budżetu.
W maju 2012 sprzedał aktywa Rossijskiego Kredit Banku, a we wrześniu 2012 ostatnie z posiadanych udziałów w rosyjskich przedsiębiorstwach.
Po dojściu do władzy prezydenta Micheila Saakaszwilego w czasie rewolucji róż w 2003, wspierał finansowo krajowe instytucje społeczne i publiczne oraz gruzińską cerkiew prawosławną, prowadził działalność filantropijną. Współfinansował odbudowę szkół, szpitali, kościołów i instytucji kulturalnych. Finansował Fundusz Obrony, zajmując się odbudową infrastruktury policyjnej.
Według własnych szacunków, na działalność publiczną przeznaczył w ciągu kilku lat ok. 1,5 mld USD.
źrodło Wikipedia
...Widziałem gruziński cud; widziałem Tbilisi, miasto w stanie łaski. Dziesiątki tysięcy Gruzinek i Gruzinów, starych i młodych, przez całą noc świętowało. Wylegli na plac Wolności w centrum tego pięknego miasta i cieszyli się z wyniku wyborów do parlamentu...
Adam Michnik
http://wyborcza.pl/1,75968,12604896,Gruzinski_cud.html
Póltora miliarda dolarów za cud. Mozna dyskutować, czy to dużo, czy mało - na pewno są kraje, gdzie podobny efekt można osiagnąć za mniejsze pieniądze, a jeszcze obywatele się do tego dołożą.
Budujcie arkę...
Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka