0 obserwujących
86 notek
52k odsłony
297 odsłon

Fasadowe państwo porywa się na Olimpiadę

Wykop Skomentuj
 Kraków wspierany przez władze państwowe przygotowuje się do aplikowania o zaszczyt organizowania Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
 
Komitet Konkursowy, którego przewodniczącą jest Jagna Marczułajtis szacuje, że  koszty przygotowania aplikacji to około 20 milionów złotych. Samo sporządzenie wniosku, przez wyselekcjonowaną firmę, to około 3,74 miliona  złotych.
Organizatorzy wstępnie oceniają koszty przygotowania imprezy na około 5 miliardów złotych.
 
 
Tymczasem dzisiejszy Dziennik Polski informuje:
 
Zginął na zakopiance w drodze do szkoły
 
17-letni Kamil zginął wczoraj rano na zakopiance w Libertowie. Około godz. 6.30 został potrącony na przejściu dla pieszych, gdy w drodze do szkoły szedł do przystanku autobusowego. Kierowca odjechał z miejsca wypadku. Mieszkańcy gminy Mogilany od lat walczą o bezpieczne przejścia na zakopiance. (,,,)
 
Zakopianka powstała w latach 70. ubiegłego wieku, przebiega przez gminę Mogilany i dzieli ją na pół. Ludzie przechodzą przez nią w drodze do Urzędu Gminy, kościoła, ośrodka zdrowia, szkoły. A droga jest bardzo niebezpieczna. Największym problemem jest brak bezkolizyjnych przejść dla pieszych. - Od lat domagamy się budowy kładek dla pieszych nad drogą lub przejść podziemnych. (...)
 
- W ostatnich kilku latach trzykrotnie blokowaliśmy zakopiankę, domagając się wykonania bezpiecznych przejść i przejazdów. Ich koncepcje są, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwo Transportu swoją bezczynność tłumaczą brakiem pieniędzy - mówi Sylwester Szefer ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany 
 
Nie może zrozumieć, że państwo ma zamiar wydać miliardy zł na organizację igrzysk olimpijskich w Krakowie, a oszczędza na życiu i zdrowiu ludzi mieszkających przy zakopiance. - Jesteśmy traktowani gorzej od zwierząt, dla których na nowej autostradzie do Tarnowa zbudowano szerokie przejścia - mówi Szefer. (...)
 
 
Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza, że ma projekty na kładki na odcinku zakopianki (..) Jednak nie wiadomo, kiedy one powstaną.
 
 - Nie mamy przyznanych pieniędzy na realizację, choć zadania wpisane są do ogólnopolskiego programu budowy obiektów związanych z poprawą bezpieczeństwa - mówi Iwona Mikrut, specjalista ds. komunikacji społecznej w GDDKiA.

Niby wydatek na kładkę idzie z innej kieszeni, ale pokazuje jakie państwo ma priorytety. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale