0 obserwujących
113 notek
26k odsłon
  178   0

Ciąg dalszy Arabskiej Wiosny?

Z przeglądu Twittera wynika, że sudańskiej młodzieży marzy się kolejna odsłona Arabskiej Wiosny. Tymczasem - z racji na aktywność przede wszystkim studentów - mi to przypomina bardziej polski zryw A.D. '68. Od soboty - głównie w stolicy kraju Chartumie, ale nie tylko - trwają antyrządowe protesty z udziałem głównie młodych ludzi. Bezpośrednią przyczyną są planowane przez rząd Omara Al-Baszira poważne środki oszczędnościowe, w tym stopniowa rezygnacja z dopłat do paliw. Jednak w istocie cele są znacznie szersze i sięgają aż do obalenia opresyjnego reżimu. Tylko czy Sudan ma szansę na powtórkę tunezyjskiego czy egipskiego scenariusza? 

Jeśli być realistą, a nie niepoprawnym optymistą, to sudańska młodzież studencka wydaje się mieć niewielki wpływ na bieg wydarzeń, mimo że burzliwe weekendowe protesty, które trwają też dziś, nie mogły przecież - szczególnie w dobie Internetu - przejść bez echa.

Większość pojawiających się informacji jest oczywiście po arabsku (jak to dobrze, że Google ma proste narzędzie "translate"!), ale już także w angielskojęzycznych mediach pojawiło się trochę informacji. Wiadomo z nich, że sudańska policja od początku ostro wzięła się za demonstrantów - rząd z pewnością boi się rozwoju scenariusza podobnego do tego, jaki rozegrał się u egipskiego sąsiada. Protesty rozpędzano więc za pomocą długich pałek (a właściwie - kijów, bo to już nie bardzo przypomina pałkę) oraz gazu łzawiącego, strzelano także z broni palnej, najpewniej kulami gumowi, jak np. widać na filmiku poniżej:

 

Poniedziałek jest kolejnym dniem studenckich protestów, których skupiskiem są przede wszystkim różne jednostki Uniwersytetu Chartumskiego. Na ulicach miast - jak podają młodzi ludzie na Twitterze - jest sporo służb bezpieczeństwa, sił prewencji. Co może gorsze, w rozpędzaniu demonstracji pomagają - także uzbrojeni w kije - studenci lojalni względem rządzącej Narodowej Partii Kongresu, często sami będący członkami ugrupowania czy jego młodzieżowych przybudówek. Jeden z "twitterowców" napisał, że nawet bardziej obawia się tych studentów, którzy wg niego mają poczucie stania ponad prawem, niż policjantów.

Także dzisiaj w sudańskim parlamencie wystąpił prezydent Omar Al-Baszir, obwieszczając oficjalnie informację o planowanych oszczędnościach. Należą do nich:
- stopniowa likwidacja dopłat do paliw, co budzi największe kontrowersje;
- redukcja struktur rządu federalnego oraz rządów stanowych, w tym zmniejszenie liczby resortów, połączone z redukcją uposażeń i przywilejów (wiadomo, rząd nie mógłby sobie pozwolić na finansowe uderzenie w ludność, gdyby najpierw nie pokazał, że oszczędza także na sobie);
- zwiększenie ceł, podatku VAT oraz podatku od dochodów banków.

Dzisiaj wieczorem zmiany mają zostać zatwierdzone przez rządowy zespół ds. finansów, a jutro - przez gabinet pod wodzą prezydenta. Parlament ma nad nimi głosować w czwartek. Jak widać, tempo prac na tym etapie jest już wysokie.

Niektórzy nawołują do przygotowania kulminacji protestów na 30 czerwca. Jest to dzień 23. rocznicy zamachu stanu z 1989 r., wskutek którego obecna ekipa z Al-Baszirem doszła do władzy.

Dodatkowo, władze zarekwirowały wczoraj nakłady trzech niezależnych dzienników, aby informacja o protestach nie rozszerzała się. W oficjalnym stanowisku policja wezwała Sudańczyków, by "nie przyłączali się do uczestników rozruchów oraz szerzących plotki, których celem jest destabilizacja bezpieczeństwa kraju". W oficjalnych mediach pisano także o "nieznacznych protestach studentów". Hmm.. Na świat przyszedłem w połowie lat 80., więc mam tu słabą orientację, ale.. to jest chyba kolejne podobieństwo do wydarzeń w Polsce w 1968 r.?

Czekam na dalszy rozwój wypadków. Wiadomo, że część aktywnych studentów została aresztowana i nie tylko aresztowana - byli bici przez policję nawet na oczach egipskiej dziennikarki Salmy El Wardany, która informowała o tym także na Twitterze. Szersza jej relacja z wydarzeń, po angielsku, jest do przeczytania tutaj: http://www.bloomberg.com/news/2012-06-18/sudan-anti-austerity-rallies-continue-in-khartoum-for-second-day.html.

-

blog związany jest z inicjatywą Modlitwa za Sudan

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale