7 obserwujących
36 notek
34k odsłony
1001 odsłon

Gospodarka rośnie. Czy się rozwija?

Cyfryzacja i gospodarka cyrkularna to nowe motory gospodarki.
Cyfryzacja i gospodarka cyrkularna to nowe motory gospodarki.
Wykop Skomentuj13

image
Klasyczna teoria ekonomii nie potrafi wyjaśnić zjawisk ze świata gospodarki cyfrowo-cyrkulacyjnej.

Na gruncie klasycznej teorii ekonomii są to zjawiska niewytłumaczalne. Postęp technologiczny, który zwiększa możliwość zastępowania pracy kapitałem, powinien podnieść stopy procentowe, przynajmniej w krótkim okresie. Dlaczego? Przypuśćmy, że firmy, w sposób nieoczekiwany, zyskują możliwość zastąpienia pewnych pracowników przez wysoko wydajne roboty. W analogowym świecie, by wykorzystać przewagę konkurencyjną, jaką tworzy ta atrakcyjna opcja inwestycyjna, firmy zwiększą popyt na kredyt, który doprowadzi do wzrostu stóp procentowych. Ale w świecie cyfrowym nie muszą tego robić, bo wysoko wydajne cyfrowe roboty są dostępne po koszcie bliskim zera (Uber). Zainteresowanym polecam ten link.  

Gospodarka cyrkularna - co to jest?

Przejdźmy teraz do gospodarki cyrkularnej. Społeczny megatrend „korzystać zamiast posiadać”, już obecny w mobilności (car sharing, ride hailing), można przenieść na wiele innych dóbr trwałego użytkowania nabywanych przez gospodarstwa domowe. Na przykład producent pralki projektuje ją tak, by była trwała i 95% jej materiałów nadawało się do ponownego wykorzystania i nie sprzedaje jej konsumentowi, lecz wypożycza, naprawia uszkodzenia, a wprowadzając na rynek kolejny model, odbiera stary i dostarcza nowy po cenie pomniejszonej o wartość odzyskanych materiałów.

image
Car sharing jest megatrendem w ramach gospodarki cyrkulacyjnej.

Modele domykania obiegu surowców i materiałów, takie jak ten, dobrze wpisują się w biznesową koncepcję produktu jako usługi. Paradoks współczesnego rozwoju polega na tym, że producenci, przy akceptacji klientów, od paru dekad podążają w odwrotnym kierunku: od towarów trwałych, wielokrotnego użytku (tj. pralek czy telefonów, które można było naprawiać i korzystać z nich przez kilkanaście lat) po nienaprawialne, jednorazowe produkty, które ostatecznie najłatwiej jest wyrzucić do śmieci. 

Konsekwencje domykania obiegu dla rocznych zysków firm i PKB? Obniży się produkcja, wydłużenie życia produktu spowoduje, że mniej ich będzie potrzeba. Rozkład wpływów ze sprzedaży rozłoży się w czasie: klient zamiast kupić urządzenie na własność, opłaci roczną ratę za dzierżawienie. Obniży się sprzedaż surowców i materiałów, gdyż lwia część ich zużycia będzie pochodzić z odzysku. Przykłady można mnożyć. Zainteresowanym polecam link

Jak mierzyć zrównoważony rozwój?

Wśród wielu propozycji, z którymi miałem okazję się zapoznać, (także podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos) najbardziej przemawia do mnie to, co już zrobili Kanadyjczycy. W podsumowaniu raportu „Comprehensive Wealth in Canada 2018 – Measuring What Matters in the Long Term” opublikowanego w październiku 2018 przez Ivey Foundation oraz International Institute for Sustainable Development można przeczytać ciekawą konkluzję

image
Ekonomiści zastanawiają się coraz częściej, jak efektywnie mierzyć zrównoważony rozwój.

"PKB mierzy dziś dochód. Ale na dłuższą metę liczy się bogactwo, będące podstawą dochodu w przyszłości. Mówiąc dokładniej, o perspektywach na przyszłość decyduje krajowy majątek (kapitał): produkcyjny, naturalny, ludzki, finansowy i społeczny.

- Kapitał produkcyjny składa się z budynków, maszyn i infrastruktury posiadanych przez gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i rządy.

- Kapitał naturalny obejmuje lasy, jeziora, minerały, paliwa kopalne, ziemię i inne elementy, które składają się na środowisko naturalne. 

- Kapitał ludzki jest wartością umiejętności i wiedzy związanej z ludźmi, którzy stanowią siłę roboczą reprezentowaną przez potencjał zarobkowy w całym życiu. 

- Kapitał finansowy obejmuje akcje, obligacje, depozyty bankowe i inne aktywa finansowe posiadane przez gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i rządy. 

- Kapitał społeczny mierzy stopień zaangażowania obywatelskiego i zaufania / współpracy między członkami społeczeństwa.

Te pięć wyżej wskazanych rodzajów kapitału razem tworzy tak zwany portfel bogactwa. Bogactwo to podstawa do produkcji wszystkich towarów i usług – zarówno na rynku, jak i nierynkowych – potrzebnych do wspierania dobrobytu. Dla zrównoważonego dobrobytu wszechstronne bogactwo musi być stabilne lub rosnąć w czasie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeśli tak nie jest, kraj niszczy podstawy swojej produktywności, żyjąc z własnego dziedzictwa, nie budując przyszłości”. Kanadyjczycy obliczyli, na podstawie miary wszechstronnego bogactwa, że w latach 1990-2014 ich gospodarka rozwijała się najwolniej spośród krajów G7, w średnim rocznym tempie 0,23%. W tym czasie PKB Kanady rosło w tempie 1,31% rocznie.Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka