2 obserwujących
18 notek
6460 odsłon
  265   1

Witaminy i supleme diety moga dzialac, jako inhibitory (leki) antywirusowe

Niedawny artykuł opublikowany w czasopiśmie Niemieckiego Towarzystwa Chemicznego Angewandte Chemie tlumaczy w jaki sposób witaminy D, K, A i niektóre terapie przeciwwirusowe mogą potencjalnie pomóc w zwalczaniu infekcji koronawirusem i rozwoju niewydolnosci oddechowej. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowcow z Uniwersytetu w Bristolu.

„Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia ciezkich powiklan. Witamina D dobrze rozpuszcza sie w tłuszczach i w efekcie kumuluje w tkance tłuszczowej. Może to obniżyć stezenie witaminy D niezbednej w organizmach osob otylych. Kraje, w ktorych niedobory witaminy D są częstsze statystycznie bardziej ucierpialy podczas pandemii ”- powiedziała Deborah Shoemark, pracownik naukowy w School of Biochemistry.

„Nasze badania sugerują, że niektóre niezbędne witaminy i kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, mogą przyczyniać się do hamowania interakcji kolca z receptorem ACE2. Niedobór któregokolwiek z nich może ułatwić wirusowi zakażenie"

W poprzednich badaniach naukowcy wykazali, że kwas linolowy jest w stanie wiązać się z konkretna domena bialka powierzchniowego zwanego kolcem koronawirusa SARS-CoV-2 - blokujac i ostatecznie je modyfikujac do miej skutecznej wersji (ogranicza to ilosc wirusow wnikajacych do komorki, a co za tym idzie umozliwia lagodniejszy przebieg zakazenia). Po tych odkryciach zaczeto poszukiwania innych zwiazkow o podobnynym dzilaniu.

Korzystając z metod obliczeniowych uczeni przeprowadzili symulacje komputerowe z różnymi witaminami i innymi substancjami w celu sprawdzenia, które z nich wiążą się z bialkiem kolca. Odkryli, że takie powinowactwo moze miec deksametazon, a także witaminy D, K i A, potencjalnie zapobiegając wnikaniu wirusa do komórek i niszczeniu ich. 

Odkrycia te pokazują, ze wiele zwiazkow chemicznych, jak witaminy i rozne skladniki diety w wiekszych stezeniach moga byc skutecznymi inhibitorami ograniczajacymi skutecznosc koronawirusa. 

Uczeni zrozumieli, ze witaminy moga dzialac tez jak leki antywirusowe z grupy inhibitorow (jak np. wymierzone w wirusa HCV) - powiedział profesor Adrian Mulholland dodajac:

„Wyniki badan moga otworzyc droge do opracowania nowych tedapii antywirusowych. Następnym krokiem powinno byc przyjrzenie się wpływom suplementów diety i po ich zastosowaniu zmierzenie stopnia skutecznosci koronawirusa w wnikaniu do komorek i replikacji.

Zrodlo:

https://www.contagionlive.com/view/inhibiting-sars-cov-2-virus-infectivity-with-vitamins-and-steroids

Bardzo dobre  streszczenie tej pracy w polskim internecie!

https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8092488,niektore-witaminy-moga-pomoc-w-zwalczaniu-zakazenia-sars-cov-2.html?fbclid=IwAR3gqDMIK-kV2UVdQu8EVzEJ1dQu-wqwjbuJ1I_An_wKT2uiCD4eNjWt6Nk

image

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości