13 obserwujących
18 notek
32k odsłony
  1454   0

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Cisza wyborcza w Salonie24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. fot. Wikimedia
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. fot. Wikimedia

Wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę 26 maja. Już od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza.

Cisza wyborcza - Ile potrwa? Od kiedy obowiązuje?

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. To oznacza, że zaczyna obowiązywać 25 maja o godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w Polsce, czyli do godz. 21.00 26 maja 2019 r - chyba że w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń któraś z obwodowych komisji wyborczych podejmie uchwałę o przedłużeniu głosowania.


Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej

Podczas ciszy wyborczej kategorycznie zabroniona jest agitacja wyborcza. Oznacza to zakaz zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień czy rozpowszechniania materiałów wyborczych. Z ulic nie znikną jednak banery, plakaty i ulotki, a z sieci nie znikną materiały o charakterze agitacyjnym, bo cisza wyborcza oznacza zakaz prowadzenia określonych działań od rozpoczęcia jej trwania, nie wcześniej. W tym czasie w mediach nie mogą pojawiać się wypowiedzi polityków, szczególnie tych, którzy startują w wyborach.

W czasie ciszy wyborczej media mogą za to:

  • informować o przebiegu wyborów,
  • relacjonować głosowanie kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego i innych osób,
  • podawać informacje o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach - tylko pod warunkiem, że zostały wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów,
  • podawać informacje o frekwencji wyborczej w wyborach w ubiegłych latach,
  • podawać w dniu wyborów informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania (liczbę ustala PKW na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych),
  • emitować własne ogłoszenia i ogłoszenia rozpowszechniane na zlecenie osób trzecich zachęcające do udziału w wyborach pod warunkiem, że w materiałach tych nie będą prezentowały się osoby reprezentujące komitety wyborcze lub z nimi związane, a także osoby kandydujące w wyborach i nie będą one stanowiły reklamy komitetu wyborczego lub kandydata, ani zachęcały do głosowania na daną listę lub listy.

Cisza wyborcza w Salonie24

W Salonie24 w czasie ciszy wyborczej najnowsze notki opublikowane przez użytkowników nie będą widoczne na dole strony głównej oraz na podstronie Najnowsze notki (https://www.salon24.pl/najnowsze/). Notki będą widoczne na blogach ich autorów. Blokada zostanie zdjęta w niedzielę o godz. 21.01.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. fot. PAP/Leszek Szymański
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. fot. PAP/Leszek Szymański
Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka