Osowa22 Osowa22
98
BLOG

Dlaczego wybieramy Razem, a nie dawne SLD i Wiosnę

Osowa22 Osowa22 Polityka Obserwuj notkę 12
Wśród osób o przekonaniach lewicowych na lewo od dawnego SLD jest sporo osób, które będą głosować na partię Razem.

Słusznie pisze Xavier Woliński z witryny Wolnelewo, że celem Koalicji Obywatelskiej na teraz nie jest pokonanie i rozliczenie PiS, ale zwasalizowane reszty opozycji. Z Trzecią Drogą się nie udało, bo ci ostatnio słusznie odmówili udziału w marszu w Warszawie i zrobili swoją. W stolicy razem z ferajną libkowego Tuska pojawili się dwaj liderzy Nowej Lewicy, czyli Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty. Złożyli w ten sposób hołd lenny byłemu premierowi. Zresztą tak się dzieje w większości miast wojewódzkich, gdzie NL współrządzi z Koalicją Obywatelską i właściwie jest jej wiernym poddańczym niewolnikiem bez własnego zdania i kręgosłupa.

W przemówieniach na marszu nie było widać polityków partii Razem, czyli Adriana Zandberga i Marceliny Zawiszy. Nie od dziś wiadomo, że dla wyborców i polityków Razem większym wrogiem niż PiS jest właśnie Koalicja Obywatelska, Gazeta Wyborcza i TVN. Sporo starszych wyborców Razem, zwłaszcza po 30 roku życia jak ja, doskonale pamięta czasy rządów Tuska. Śmieciowe warunki pracy, gdzie trudno było dostać umowę o etat nawet w szanowanych firmach (teraz zresztą też), umowy za pięć złotych za godzinę, prekaryzacja rynku pracy i podniesienie wieku emerytalnego, na które nigdy nie było naszej zgody. Czy sławetne "pieniędzy nie ma i nie będzie".

Żeby nie było, rządy Prawa i Sprawiedliwości też nam się nie podobają, ale z zupełnie innych przyczyn niż te, które wymieniają głosujący na Koalicję Obywatelską bogaci biznesmeni z Warszawy czy Trójmiasta. Nam nie podoba się nepotyzm (Oskar Szafarowicz na przykład), zawłaszczanie państwa, niszczenie trójpodziału władzy, skłócenie z Unią Europejską oraz prawie wszystkimi naszymi sąsiadami, włącznie z Ukrainą. Dobrze o polityce zagranicznej PiS powiedział kiedyś Władysław Bartoszewski - "Dyplomatołki". Za to za bardzo nie mamy nic do PiS w sprawie polityki gospodarczej czy socjalnej, bo zwłaszcza w tym drugim przypadku PiS zrobił bardzo wiele jako jedyny rząd po 1989. Także bardzo dobrym posunięciem było wprowadzenie stawki godzinowej.

Ale my nie chcemy ani Polski PiS ani powrotu do Polski Tuska sprzed 2015, czyli niskich pensji, wyzysku, słabego państwa, kiepskich usług publicznych i umów śmieciowych. Chcemy żyć w nowoczesnym państwie, gdzie dobrze działa służba zdrowia czy edukacja, gdzie nauczyciele czy urzędnicy są bardzo dobrze wynagradzani, a nie dostają pensji porównywalne ze sprzątaczką, a lepiej zarabia robotnik wykwalifikowany. Tego nie ma nigdzie w Europie. Za granicą urzędnik czy nauczyciel zarabia po 3500-4000 euro. Na to zwracają uwagę politycy Razem, że tanie państwo to dziadowskie państwo. Zresztą nie tylko tutaj jest potrzebne aktywna polityka państwa. Nie chcemy też szczucia na osoby LGBT czy mniejszości narodowe i emigrantów jak to robi PiS.

Do Razem mam też wiele zarzutów, na przykład zbyt forsowanie ekologii czy niechęć do prywatnego transportu, bo sam wolę jeździć swoim pojazdem niż miejskim. Ale na dziś lepszego wyboru nie ma. Zwłaszcza, że większość partii oprócz autorytarnego-socjalnego PiS to mniej lub bardziej gospodarczo liberałowie, na czele z darwinistyczną społecznie i skrajnie prawicową Konfederacją. A przy tak niewielkiej różnicy w sondażach przyszły rząd opozycji może właśnie wisieć na kilku posłach partii Razem. Jednak w dawnym SLD, czy obecnej NL są też bardzo ideowe osoby, które za bardzo nie uśmiecha się wspólna koalicja z umiarkowanymi liberałami i konserwatystami z KO i TD. Zwłaszcza po wzięciu na listy faszyzującego kiedyś Giertycha.

Osowa22
O mnie Osowa22

https://adriandudkiewicz.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka