15 obserwujących
329 notek
257k odsłon
1615 odsłon

Czajka - rurociąg zastępczy. Okiem inżyniera cz.2

Wykop Skomentuj66

Poniżej przybliżę co się dzieje, ponieważ jak zwykle w mediach jest szczątkowa informacja. Widać temat przestał być nośny, Teraz zamiast pieprzenia trzeba się wziąć do roboty.

Jeżeli chodzi o budowę mostu pontonowego to ma być on wykonywany ze zdezelowanych elementów, prawdopodobnie jest to jeszcze konstrukcja sowiecka o oznaczeniu PP-64. (Projekt z 1964 roku). Sama budowa mostu powinna trwać 1 max. 2 godziny. Aktualnie Błaszczak chwali żołnierzy jak "sprawnie i szybko działają". ;))) Komedia. Nie wiem skąd to powolne tempo. Nawet jeżeli uznać, że trzeba czekać na rury, to most juz powinien być zmontowany. Patrząc na stan tego zabytku może się zdarzyć, że niektóre elementy przeciekają. Wymiana takiego elementu z gotowego mostu to spore wyzwanie. No, ale most to szczegół.

Przejdźmy do konstrukcji rurociągu. Uff, wydaje się że ktoś z głową dobrał materiał, chociaż zgrzewanie może trochę potrwać.

Co jest najważniejsze - wybrano rury elastyczne.

Most pontonowy jest mostem "pływającym", a więc i rurociąg będzie "falował", ale to nie powinno powodować nadmiernych naprężeń, uszkodzenia rur. 

W Warszawie rozpoczęto już też pierwsze prace (zgrzewanie rur) nad tzw. bypassem, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią wprost do oczyszczalni „Czajka”. Zgodnie z planami, montaż na moście rur o średnicy 1 m potrwa do końca tego tygodnia, a ścieki do Wisły przestaną trafiać najpóźniej w niedzielę 8 września. Bypass będzie składać się z dwóch nitek o łącznej długości 2200 m.

Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/6/56479,warszawa-wojsko-zaczelo-budowe-mostu-do-transportu-sciekow 

Sugeruje to konieczność niewielkiego zwiększenia prędkości przepływu w rurze(pow.przekroju tych 2 rur, to 78% rury 1,6 m). 

Poniżej pokazuję nieco szczegółów tego rurociągu, także z materiałów źródłowych.

image

Rury polietylenowe

Polietylen to materiał o bardzo dobrych właściwościach dielektrycznych, wykazujący dużą odporność na działanie związków chemicznych i niskie temperatury (do -50 °C). Ponadto nie rozpuszcza się w powszechnie stosowanych rozpuszczalnikach zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Spośród wszystkich wytwarzanych włókien z tworzyw sztucznych te produkowane na bazie polietylenu należą do najbardziej odpornych mechanicznie [2]. Rury polietylenowe stosuje się w technologiach bezwykopowej budowy i odnowy. Na rynku dostępne są m.in. rury jednolite, dwuwarstwowe z rdzeniem i płaszczem ochronnym, z polietylenu, dwuwarstwowe z rdzeniem z PE i płaszczem ochronnym z polipropylenu, trójwarstwowe z wewnętrzną i zewnętrzną warstwą ochronną oraz lekkie o ściance strukturalnej [1].

Systemy PE i PP na co dzień i do zadań specjalnych 

Systemy grawitacyjne:   +Weholite, WehoDuo, WehoTripla dn110-3000mm 

 Systemy ciśnieniowe:    WehoPipe i WehoPipe RC/RC+ dn20-1800mm 

 Moduły do renowacji   VipLiner dn90-630mm

 Studzienki i zbiorniki Weho

http://www.nbi.com.pl/assets/NBI-pdf/2015/4_62_2015/pdf/18_Rury_w_technologiach_bezwykopowych.pdf

-------------------------------------------------------------------

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-w-sobote-scieki-przestana-wplywac-do-wisly-w-warszawie-trwa-,nId,3179858


A jednak...kompinują. ;)

imagehttp://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25148320,most-pontonowy-na-wisle-gotowy-do-polowy-wios-ostrzega-bedzie.html

Most pontonowy na Wiśle gotowy do połowy.

Od niedzieli trwa budowa tymczasowego mostu pontonowego na Wiśle. 170 żołnierzy pod nadzorem Wód Polskich pomoże w montowaniu na nim rurociągu, który ma umożliwić zakończenie zrzutu ścieków do rzeki i ich transport do oczyszczalni Czajka. Prace zakończą się we wtorek.

imageWykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka