39 obserwujących
327 notek
646k odsłon
  2012   8

Eurokołchoz - co to naprawdę znaczy?

Jednak żeby ta ideologia nabrała tak imperialnego charakteru musiała dostać wsparcie kapitału. Tak jak rodzący się nazizm korzystał cały czas z kapitałów amerykańskich a Lenin wykorzystał kapitał niemiecki, przynajmniej na starcie, tak obecny imperializm dostał potężne wsparcie z globalnych firm. Gdyby nie globalizacja nie byłoby tego nowego opresyjnego sposobu myślenia. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że interes wielkich korporacji zbiegł się z nowymi ideami bo prowadził do stworzenia idealnego konsumenta, sentymentalnego, spolegliwego, z naruszonymi relacjami z własnym państwem i rodziną ale za to mającego poczucie, że uczestniczy - jak większość - w dobrym dziele. Globalne korporacje zadbały o to by nie był samotny i miał wsparcie podobnie myślących. 

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Oczywiście, że jest. Wystarczy prześledzić słabości Racjonalizmu będącego podstawą nowego myślenia. Genialny filozof z Królewca - Immanuel Kant - dokonał odkryć, które tak naprawdę eliminowały Racjonalizm jako ścieżkę poszukiwania drogi, którą powinniśmy podążać, a już na pewno eliminował pewność w wyznaczaniu celów dla naszego rozwoju. Kant zauważył, że możemy jako ludzie poznać tylko zjawiskową naturę rzeczy bo ograniczeni jesteśmy budową i funkcjonowaniem naszych organów poznawczych. Mówiąc językiem filozofów człowiek nie może i nigdy nie będzie mógł sądzić o istocie bytu. Mówiąc prościej możemy dążyć do prawdy. ale nigdy do niej nie dotrzemy, jesteśmy skazani na nieustanne przybliżanie się do niej.

Czy Empiryzm daje lepsze wskazówki dla naszego rozwoju? Nie, ale nie jest skażony pewnością wypowiadanych sądów, szczególnie w odniesieniu do celów społecznych gdzie niepewność rośnie maksymalnie.

Schodząc do naszego Eurokołchozu, to czego obawia się każdy głosiciel nowej ideologii to starcia na argumenty dlatego, że ich pewność wyrasta z niepewnych przesłanek więc łatwo obalić większość tez. Skoro nie możemy skonstruować pewnych założeń to każdy wniosek z tych założeń też jest niepewny. W sumie to łatwizna, każdy wyposażony w odpowiednią wiedzę na dany temat jest w stanie zakwestionować każdy dogmat nowej ideologii.

Problem jest w tym, że jak w każdej tego typu ideologii, jej wyznawcy są chronieni przed szkodliwą argumentacją, ale tutaj przychodzi nam z pomocą to co jeszcze nie zostało domknięte. Po pierwsze wśród dawców kapitału są też ekscentrycy typu Musk, którzy potrafią wejść w konflikt z Twitterem. Ci dawcy kapitału to nie są oligarchowie rosyjscy zawdzięczający majątek systemowi politycznemu, tylko odwrotnie to oni nadal czują się wolni, sprzymierzyli się doraźnie z nowym myśleniem, wcale nie jest pewne, że kapitałowi będzie cały czas po drodze z nową ideologią. W obecnym świecie, zmuszeni przez covid a przede wszystkim coraz ostrzejszą rywalizację między USA i Chinami kapitał będzie orientował się na inne sposoby myślenia. Nie wiem jak to będzie wyglądało ale zmiany nadejdą.

Po drugie jak każda tego typu opresyjna ideologia z czasem zaczyna pożerać własne dzieci. U nas Durczok a potem Lis.  Na Zachodzie przykładów bez liku, co powoduje, że co mądrzejsi zastanawiają się czy należy się w to angażować. Skoro wszyscyśmy grzeszni to kapłani nowej ideologii są najbardziej narażeni na niespodziewany lincz medialny. Algorytmy w mediach społecznościowych są tak skonstruowane jak mechanizmy, które kiedyś kierowały tłumem gdzie posądzenie o nieprawość, bez sądu i jakiejkolwiek próby obrony, kończyło się sznurem zawieszonym na przydrożnym konarze.

Tak więc z Eurokołchozem sobie poradzimy. Tym bardziej, że wojna w Ukrainie wywoła nowe, silne podziały między państwami europejskimi co stępi i zepchnie na dalszy plan ideologię kołchoźników z Brukseli.
Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka