Von der Leyen w opałach. Szczepionki i smsy pod lupą TSUE

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie miała prawa odmówić dostępu do wiadomości smsowych, które pisała z prezesem koncernu Pfizer na temat zakupu szczepionek na COVID-19.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Komisja Europejska bezprawnie odmówiła dostępu do wiadomości SMS wymienianych przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen z prezesem Pfizera Albertem Bourlą. Sprawa dotyczyła negocjacji w sprawie zakupu 1,8 miliardów dawek szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów UE.

SMS-y von der Leyen z szefem Pfizera  

Sprawa trafiła do TSUE po skardze dziennikarki Matiny Stevi i "New York Timesa", którzy w 2022 roku domagali się od Komisji Europejskiej ujawnienia treści wiadomości tekstowych. Komisja odmówiła, twierdząc, że SMS-y nie istnieją lub nie są dokumentami urzędowymi i nie podlegają archiwizacji.

Sąd UE, będący niższą instancją TSUE, unieważnił decyzję Komisji, uznając, że nie przedstawiła ona wystarczających dowodów na brak istnienia SMS-ów. Zdaniem sędziów z Luksemburga, KE nie wyjaśniła, czy wiadomości zostały usunięte, czy może przewodnicząca zmieniła telefon, a także dlaczego uznano je za zbyt nieistotne, by je archiwizować. 


Komisja Europejska reaguje na wyrok 

Po ogłoszeniu wyroku, Komisja Europejska zapowiedziała, że przeanalizuje orzeczenie i podejmie dalsze kroki. Jak poinformowano, KE zamierza wydać nową decyzję, zawierającą bardziej szczegółowe uzasadnienie.

Choć wyrok nie jest jeszcze prawomocny i Komisja może się od niego odwołać, sprawa ponownie rozbudziła debatę o transparentności i odpowiedzialności unijnych instytucji, zwłaszcza w kontekście zarządzania kryzysem pandemicznym.

W maju 2021 roku Komisja Europejska zawarła umowę z koncernem Pfizer na zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw COVID-19. Negocjacje miały być prowadzone bezpośrednio między von der Leyen a Albertem Bourlą, co zostało ujawnione w jednym z wywiadów medialnych. Dziennikarze domagali się dostępu do tych informacji, powołując się na rozporządzenie w sprawie dostępu do dokumentów.

Sąd UE uznał, że przedstawiono wystarczające poszlaki wskazujące na istnienie SMS-ów i że Komisja nie miała prawa zakończyć sprawy jedynie stwierdzeniem, że wiadomości nie są dostępne. 

W pandemii von der Leyen była na ostrzu krytyki za to, że jej mąż Heiko von der Leyen był członkiem rady nadzorczej firmy Orgenesis, która zdobyła 320 mln euro dotacji na projekt 

Włoskie media badają sprawę pozyskania przez amerykańskie laboratorium medyczne 320 milionów euro unijnej dotacji na projekt genowy, używany w szczepieniach przeciwko COVID-19. Sprawa wywołała szczególne poruszenie we Włoszech i w Belgii.  


Fot. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej/PAP/EPA 

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Polityka