Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
76 obserwujących
1847 notek
1472k odsłony
  282   1

Nie pytaj mnie dlaczego sypiam z NIĄ

Dlaczego z inną  NIE ?

wSPOMNIENIA POŚWIĘCAM TAKIM LUDZIOM JAK MOJA MATKA WIKTORIA *16.09.1912 +12.09.1989 URODZONA W WARSZAWIE NA PRADZE - MIESZKAJĄCA Z LICZNĄ RODZINĄ NA KRESACH K/NOWOGRÓDKA - SYBIRACZKA, NIEZŁOMNI.
I CISI BOHATEROWIE. TACY LUDZI PRZYNIEŚLI NAM WOLNOŚĆ.

POLSKA I POLACY -LATA 1905-1989

https://www.youtube.com/watch?v=cSjk6phf3iY

TEKST PIOSENKI

To nie karnawał, ale tańczyć chcę

I będę tańczył z nią po dzień

To nie zabawa, ale bawię się

Bezsenne noce, senne dnie


To nie kochanka, ale sypiam z nią

Choć śmieją ze mnie się i drwią

Taka zmęczona i pijana wciąż

Dlatego nie, nie pytaj więcej mnie


Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią

Nie pytaj mnie, dlaczego z inną nie

Nie pytaj mnie, dlaczego myślę, że

Że nie ma dla mnie innych miejsc


Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej

Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie

Nie pytaj mnie, dlaczego ciągle chcę

Zasypiać w niej i budzić się

Te brudne dworce, gdzie spotykam ją

Te tłumy, które cicho klną

Ten pijak, który mruczy coś przez sen

Że póki my żyjemy ona żyje też

Nie pytaj mnie, nie pytaj mnie

Co widzę w niej


Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią

Nie pytaj mnie, dlaczego z inną nie

Nie pytaj mnie, dlaczego myślę, że

Że nie ma dla mnie innych miejsc


Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej

Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie

Nie pytaj mnie, dlaczego ciągle chcę

Zasypiać w niej i budzić się

Te brudne dworce, gdzie spotykam ją

Te tłumy, które cicho klną

Ten pijak, który mruczy coś przez sen

Że póki my żyjemy ona żyje też

Nie pytaj mnie, nie pytaj mnie

Co widzę w niej

Muzyka

Powstawanie utworu rozpoczęło się w roku 1987. W tym czasie Grzegorz Ciechowski rozwiązał już zespół Republika i poszukiwało swojego własnego "Ja". Początkowo materiał na nową płytę Obywatela G.C miał być wykonywany przez zaproszonych gości, takich jak Korę czy Stanisława Soyka. Ciechowski miał być tylko kompozytorem i współproducentem albumu. Z czasem jednak doszedł do wniosku, że to on sam najlepiej zinterpretuje swoją twórczość, a zlecenie tego komuś innemu mogłoby skutkować zmarnowaniem potencjału jego kompozycji. Kompozytor w celu realizacji swoich wizji zaproponował współpracę Rafałowi Paczkowskiemu, producentowi muzycznemu z którym miał okazję współpracować już podczas tworzenia pierwszego albumu "Obywatel G.C".


Wtedy Grzegorz był zielony technologicznie, nie miał pojęcia o sekwencerach i samplerach, a komputer widział co najwyżej przez szybkę. Wielu rzeczy należało go uczyć. Zaprosił mnie do siebie do domu w Falenicy, pamiętam, że to była niedziela po południu. Tam puścił mi przygotowane piosenki. "Nie pytaj o Polskę"- wtedy jeszcze bez tekstu- pierwotnie przypominało bossa novę czy coś w tym stylu- nienowoczesną, staroświecką, przeokropną. Przedstawiłem mu swoje kategorycznie krytyczne zdanie. Przyjął je do wiadomości, bo miał do mnie zaufanie.


Rafał Paczkowski


To właśnie Paczkowski tchnął w "Nie pytaj o Polskę" ducha nowoczesności, który sprawił, że utwór przeinaczył się z siermiężnej kompozycji w modny popowy kawałek, nawiązującego stylistycznie do zespołu Pet Shop Boys.


Wyszła mi ładna piosenka i to był pewien problem. Długo zastanawiałem się z Rafałem, co z nią zrobić. Dodaliśmy prostacką, dyskotekową perkusję, żeby nie było wątpliwości iż chodzi o utwór taneczny. Nie bardzo wiedziałem, co tu jeszcze zrobić, aby jakoś odwrócić słuchacza od tej ładnej, eleganckiej melodii. Aby w tym utworze było coś więcej. Z początku nie było tekstu. Kiedy już go napisałem- znikły wątpliwości. Postanowiliśmy, że będzie to taka ładna piosenka, która ma w sobie wiele nostalgii i która musi być takim smutnym tańcem.


Grzegorz Ciechowski

Finalnie utwór został zarejestrowany w marcu 1988 roku w studiu S-4 w Warszawie. W sesji nagraniowej uczestniczyli: Grzegorz Ciechowski, Rafał Paczkowski oraz Adam Wendta.

​????​Tekst

Emigracja to główny temat przewodni albumu "Tak, tak!". W tekście tytułowej piosenki Ciechowski przedstawił punkt widzenia kogoś, kto wybrał, po wahaniach pozostanie, a nie wyjazd z ojczyzny. Wybrał kraj, a nie emigracje. Z samego tekstu piosenki słuchacz nie jest w stanie wywnioskować, że piosenka ma patriotyczne przesłanie. Dopiero przeczytanie tytułu, sprawia, że miłosna wymowa utworu zmienia się w piosenkę o głębszym przesłaniu.


Trudno się domyśleć z samego tekstu, że chodzi o Polskę, bo pierwotnie utwór nazywał się po prostu "Nie pytaj mnie". Kiedy Grzesiek powiedział mi, że ten tekst jest o Polsce, oczy ze zdziwienia otworzyłem, bo sam bym na to nie wpadł, przecież tam nie ma słowa o Polsce! Zasugerowałem więc zmianę tytułu, która dopiero odsłoniła treść.

Jerzy Tolak


​????​Ciekawostki

Teledysk do piosenki został nakręcony przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe i wyreżyserowany przez Małgorzatę Potocką.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale