Jak się prześledzi dylematy życiowe i wojskowe Tadeusza Kościuszki, generała wojsk polskich i amerykańskich - to polecam.
Przesłaniem mojej Notki jest ŻYCIORYS wojskowy TADEUSZA KOŚCIUSZKI aby na WZOR "broń osobowa WZ.2016"- JEGO POSTACI przed kolejną naszą KLĘSKĄ RZECZYPOSPOLITĄ POLSKĄ UCHRONIĆ ! - należy robić kariery OFICERSKIE w Wojskach NATO i bronić Stanów Zjednoczonych USA oraz fortyfikacji miast amerykańskich, a szczególnie Stolicy Waszyngtonu przed najeźdźcą, a nie z konieczności kolejny raz po raz 5 - Warszawy JAK w latach 1915-18, 1919-20, 1939, 1944 w XX w. od roku 1914 - 2016 !!!

Fort Clinton (West Point), fortified by Kościuszko. In background: his statue.
http://www.se.pl/wiadomosci/super-historia/super-historia-wielka-porazka-insurekcji_407208.html
W pierwszych miesiącach powstania wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki odniosły sporo sukcesów, mobilizując naród do walki. Pasmo zwycięstw szybko się jednak skończyło. Pierwszą klęskę Polacy ponieśli 6 czerwca 1974 r. w bitwie pod Szczekocinami, gdzie doszło do niespodziewanego ataku neutralnej dotąd armii pruskiej.
Nie ruska, nie pruska a francuzka rewolucja Robespier'a i Jakobinów była pierwotnie na celu wojsk pruskich za zgładzenie Ludwika XVI i Marii Antoniny.
Skupiło się na Polakach i Konfederatach Barskich.
konfederaci barscy | bartoszbunikowski.pl
www.bartoszbunikowski.pl440 × 308Wyszukiwanie obrazem
„Konfederaci barscy” Adama Mickiewicza
Konfederacja barska – Wikipedia, wolna encyklopedia
pl.wikipedia.org800 × 452Wyszukiwanie obrazem
Modlitwa konfederatów barskich przed bitwą pod Lanckoroną, obraz Artura Grottgera z 1863
https://www.youtube.com/watch?v=6R9Q1V0OROU
Jacek Kaczmarski i Jacek Kowalski-"Pieśń konfederatów"
Przesłany 15.02.2009
Nigdy z królami nie będziem w aliansach,
nigdy przed mocą nie ugniemy szyi,
bo u Chrystusa my na ordynansach,
słudzy Maryi.
Więc choć się spęka świat i zadrży słońce,
chociaż się chmury i morza nasrożą,
choćby na smokach wojska latające -
nas nie zatrwożą.
Więc nie wpadniemy w żadną wilczą jamę,
nie ulękniemy przed mocarzy władzą
wiedząc, że nawet grobowce nas same
Bogu oddadzą.
Ze skowronkami wstaliśmy do pracy
i spać pójdziemy o wieczornej zorzy,
ale w grobowcach my jeszcze żołdacy
i hufiec Boży.
Bo kto zaufał Chrystusowi Panu
i szedł na święte kraju werbowanie,
ten de profundis z ciemnego kurhanu
na trąbę wstanie.
Bóg jest ucieczką i obroną naszą,
póki On z nami, całe piekła pękną -
ani ogniste smoki nas ustraszą,
ani ulękną.
https://www.youtube.com/watch?v=6R9Q1V0OROU
15.02.2009 - Przesłany przez: ornel44
Jacek Kaczmarski i Jacek Kowalski-"Pieśń konfederatów" .... Nie wspominając o tym ilu konfederatów ...
Przeciw zaborcom
W pierwszych miesiącach powstania wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki odniosły sporo sukcesów, mobilizując naród do walki. Pasmo zwycięstw szybko się jednak skończyło. Pierwszą klęskę Polacy ponieśli 6 czerwca 1974 r. w bitwie pod Szczekocinami, gdzie doszło do niespodziewanego ataku neutralnej dotąd armii pruskiej. Przeciwko 15-tysięcznemu korpusowi Tadeusza Kościuszki stanęła potężna połączona armia rosyjsko-pruska pod wodzą króla Prus Fryderyka Wilhelma II i gen. Fiodora Denisowa. Liczyła około 27 tysięcy żołnierzy, do tego nieprzyjaciel dysponował aż 134 działami przy 33 polskich. Wojska polskie zajęły pozycje na wzgórzu, ustawiając się półkolem. Prawe i lewe skrzydło zajmowała piechota i kawaleria, a tuż przy lasku pozycje zajął Regiment Grenadierów Krakowskich płk. Jana Krzyckiego i kosynierów sandomierskich. Centrum, którego trzon stanowiły dwa regimenty piechoty oraz kosynierzy, zawiadywał osobiście Kościuszko.
Zobacz: Super Historia: Szpieg, który wszedł na salony
Mężna postawa kosynierów
W pierwszej fazie walki Polacy byli górą. Kiedy wróg zaczął bombardować polskie pozycje, sytuacja zaczęła się odwracać. Już na samym początku starcia poległo dwóch generałów - Józef Wodzicki i Jan Grochowski. Mimo przewagi nieprzyjaciela Kościuszko zdecydował się, po odparciu natarcia grenadierów pruskich, na kontratak 2 Regimentu Pieszego, który z trudem został powstrzymany przez artylerię wroga. Kawaleria pruska próbowała rozbić powstańczą armię, lecz załamała się dzięki mężnej postawie kosynierów. Po kilku godzinach krwawych walk Kościuszko zarządził całkowity odwrót. Nie chciał bowiem dopuścić do tego, aby porażka zamieniła się w druzgocącą klęskę. Odwrót wojsk polskich osłaniali kosynierzy 1 Pułku Grenadierów Krakowskich. W czasie tego manewru uderzyli na pruską artylerię, ponosząc ciężkie straty. Po tej bitwie inicjatywa operacyjna przeszła w ręce zaborców.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawa

Ruiny Starego i Nowego Miasta (1945)

Sylwester Braun - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 192 no ISBN (photo was incorrectly

W. Slawny - scanned from Bohdan Garliński: Architektura Polska 1950-1951, PWT, Warsaw, Poland, 1953
Polish youth organization marching on 22 July 1952

nieznany - PAP/ADM [1]
John Paul II at Mass in Victory Square
NIECH STĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI, TEJ ZIEMI - słowa ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II PAPIEŻA POLAKA - weźmy do serca i umysłu !
>>>
Gen. Ben Hodges: Władimir Putin chce odwrócić uwagę od Ukrainy

⚡Prezentacja "HISTORIA POLSKI W EPOCE OŚWIECENIA. Ramy czasowe Przyjmuje się, że ramy czasowe polskiego oświecenia obejmują okres od lat 40. XVIII wieku do roku 1822,"
Zaangażowanie Rosji w Syrii ma jeden cel: odwrócenie uwagi od Ukrainy - uważa gen. dowódca sił amerykańskich w Europie gen. Ben Hodges, który w niedzielę złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Oceniając relacje między USA i Polską, ocenił je jako "naturalne" i "bardzo silne". - Kiedy myślę o Polsce, myślę o ludziach, którzy kochają wolność i którzy umieją o nią walczyć - podkreślił.
Gen. Ben Hodges (
PAP / Marcin Obara
)
Ben Hodges przypomniał, że dwóch polskich patriotów, to także amerykańscy bohaterowie: Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko. Hodges ocenił, że obaj są przykładem dobrych relacji między Polską, które są obecnie kontynuowane. Przypomniał, że polscy i amerykańscy żołnierze razem walczyli w Afganistanie i Iraku, jak i innych miejscach na świecie.
Hodges powiedział również, że jest optymistą, jeśli chodzi o szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku. Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak na początku października ocenił, że szczyt ten - zaplanowany na 8 i 9 lipca 2016 r. - przesądzi o dalszych działaniach Sojuszu przez następne lata i będzie najważniejszym w XXI w., a może nawet w ciągu ostatnich 25 lat.
Według Hodgesa najważniejszy cel warszawskiego szczytu to zademonstrowanie jedności. - 28
państw angażuje się w kolektywną obronę wszystkich 28 państw; Rosja nie jest jedynym zagrożeniem dla tego bezpieczeństwa, Państwo Islamskie, kryzys uchodźczy - to wszystko są rzeczy, nad którymi trzeba wspólnie pracować, także z UE - przekonywał Hodges.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,8311,title,Gen-Ben-Hodges-Wladimir-Putin-chce-odwrocic-uwage-od-Ukrainy,wid,17960501,wiadomosc.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Kościuszko
Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. ... Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie na Polesiu jako ...
www.edulandia.pl/edukacja/1,124766,6624432,Tadeusz_Kosciuszko.html
23.01.2015 - Tadeusz Kościuszko jest bohaterem narodowym Polski i Stanów Zjednoczonych. Na jego cześć wybudowano Kopiec Kościuszki w Krakowie, ...
Spacer po Pradze zmusza do refleksji.
Chciałbym Pana Generała ukierunkować rownież na Braci Czechów, ktorym jak to się mówi ...
olewają ...
„My, Czesi, nie jesteśmy przewrażliwieni na punkcie honoru i czci” - napisał pewien słynny intelektualista, a pewien ceniony historyk: „Możecie mówić o Czechach jak najgorzej - nie ruszy ich to. Najwyżej potwierdzą, że macie rację. Ale niech się tylko dowiedzą, że benzyna podrożała - usta im się nie będą zamykały od przekleństw”.
...
Towarzyszu Aleksandrze Kwaśniewski opamiętajcie się.
Bale w Wiedniu swojej pierworodnej się Panu marzą i pijaństwo na grobach Polskich Oficerów
W Starobielsku.
Choroba Filipińska bo sumienie zbyt gryzło szare Pana komórki.
...
Józef Beck modelarz okrętowy 2 Maja 1939 roku nie oddawał przy aplauzie Endecji "guzika od swojego płaszcza tak jak Rydz-Śmigły.
Widziałem Czechów którzy w Pradze 9 maja każdego roku powywieszali tyle czerwonych chorągiewek i poszli ze swoimi babami, żonami, dziewczynami na piwo na Malej Stranie !
pod Hradczanami do Złotej Kokoszki !
Życzę aby Szanowny Pan zmądrzał ! Chyba, że literówkę trzeba odwalić bo Soros nie zapłaci KASY.
http://www.mariuszszczygiel.com.pl/471,osobisty-przewodnik-po-pradze
David Černy sika na państwo czeskie
Będąc na Malej Stranie, musicie koniecznie dojść do Hergetovej cihelny (ulica Cihelná 2b)
To teren danej cegielni, gdzie poza bardzo ciekawym i nowoczesnym Muzeum Kafki (chyba ani jednego oryginalnego eksponatu, ale ekspozycja super), znajduje się pewien sławny pomnik Černego.
„Sikający” to pomnik, którym artysta uczcił wejście Czech do Unii Europejskiej. Basen, do którego dwóch mężczyzn oddaje mocz, ma kształt republiki czeskiej.
Penisy są ruchome i jeśli wyślemy SMS-a z jakimś zdaniem na numer podany obok pomnika, to w kilka minut wysikają to zdanie.
- Wszystko zaczyna się od sikania - tłumaczy rzeźbiarz. - Niemowlę się posika i dzięki temu czuje, że żyje. Sikanie jest przyjemne. Każdy chciałby się zsikać w spodnie, ale mu kultura zabrania.
„Co by się stało, gdyby w Izraelu powstał pomnik sikających na Izrael, a Wielkiej Brytanii - pomnik robiących kupę (np. czekoladową masą) na mapę Wysp Brytyjskich” - zastanawiali się Czesi w internecie. Ale nikt nie ma stuprocentowej pewności.
Pewność co do reakcji można mieć tylko w Czechach - nie będzie żadnej.
„My, Czesi, nie jesteśmy przewrażliwieni na punkcie honoru i czci” - napisał pewien słynny intelektualista, a pewien ceniony historyk: „Możecie mówić o Czechach jak najgorzej - nie ruszy ich to. Najwyżej potwierdzą, że macie rację. Ale niech się tylko dowiedzą, że benzyna podrożała - usta im się nie będą zamykały od przekleństw”.
Przemówienie Józefa Becka w Sejmie Polskim 5/5/1939
Opublikowany 24.09.2013
Oficjalna biografia głosi, że Józef Beck był ministrem spraw zagranicznych od 2 listopada 1932 r. Pozostał na tym stanowisku aż do wybuchu II wojny światowej. Był zwolennikiem polityki równowagi w stosunkach Polski z dwoma sąsiadami: ZSRR i Niemcami. To dzięki jego zabiegom doszło w Moskwie do zawarcia układu o nieagresji ze Związkiem Radzieckim 25 lipca 1932 r. Niecałe dwa lata później, 26 stycznia 1934 r. w Berlinie doszło do podpisania deklaracji o niestosowaniu przemocy z Niemcami. W obliczu narastającej groźby wojny, Beck w kwietniu 1939 r. doprowadził do zawarcia sojuszu z Wielką Brytanią.
Dla Niemców był to pretekst, by wypowiedzieć deklarację, podpisaną w 1934 r. 28 kwietnia 1939 r. Hitler wygłosił agresywne przemówienie, w którym powiadomił cały świat o uznaniu dokumentu sprzed 5 lat za nieobowiązujący.
Hitler podtrzymywał żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i zbudowania eksterytorialnej autostrady przez polskie Pomorze do Prus Wschodnich.
Ale jak zakończyła się polityka Józefa Becka wszyscy wiemy: szumne słowa, bajanie o honorze, zawieranie nic nie znaczących sojuszy, a potem, kiedy wojna jeszcze trwała, ten odważny i wielce honorowy minister zwiał do Rumunii, gdzie został internowany /a tam, w swoich wspomnieniach bredził nadal/.
Takim Beckiem mógł być dziś Sikorski, na szczęście upodobanie do ośmiorniczek i innych fanaberii za pieniądze podatników, zmiotło go ze sceny politycznej /póki co/.
ROZUMU nam brakuje jaki mają Czesi. Inaczej WIATR HISTORII i obrona interesów najpierw ZSRR a teraz USA może zmieść takich "MUDRALI" jak MY z powierzchni Ziemi !.
śp. Pułkownik Kukliński własnym życiem obronił NAS od jednego nieszczęścia.
Chwała Bohaterom. Tylko czy znajdzie się drugi ?
Nie dajmy się wrabiać. Róbmy dobre interesy !
My a Bracia Czesi, też Słowianie.
...
220. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej
220 lat temu, 24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska.
Tadeusz Kościuszko i kosynierzy. Fragment obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Racławicami" (
Wikimedia Commons
)
24 marca 1794 roku od samego rana na Rynku zbierały się tłumy ludzi. Młodzież nosiła sztandary z napisami: "Wolność lub śmierć", "Równość, wolność", "Za prawa i wolność", "Za Kraków i Ojczyznę". Były też napisy: "Vivat Kościuszko!". Wiele osób nosiło podobizny samego Naczelnika.
Około godziny 10.00 na ul. świętej Anny wjechał Kościuszko. Kiedy zatrzymał się na Rynku, wszyscy zamilkli. W ciszy i skupieniu tłum ludzi wysłuchał przysięgi Naczelnika, który stojąc przed czworobokiem żołnierzy, z uniesioną do góry szablą, mówił narodowi: "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego".
Tłum wiwatował na cześć Naczelnika, wojsko prezentowało broń, zabrzmiał Dzwon Zygmunta. "Miasto szalało z radości, ludzie wiwatowali, nie brakowało takich, którzy przypinali sobie francuskie trójkolorowe kokardy - symbol wolności" - opisuje nastrój
uroczystości prof. Maria Bogucka w "Dziejach Polski do 1795 r.".
>>>
Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie,
po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. We wrześniu 1793 r., po naradzie ze spiskowcami z kraju, zgodził się objąć dowództwo nad planowanym powstaniem. Uznał jednak, że siły powstańcze nie są jeszcze gotowe i z rozpoczęciem walk trzeba poczekać.
Ostatecznie o wybuchu powstania zdecydowała sytuacja w kraju, a przede wszystkim decyzja ambasadora carskiego w Warszawie o redukcji wojska polskiego.
12 marca 1794 r. dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej stacjonującej w Ostrołęce brygadier Antoni Madaliński odmówił przeprowadzenia redukcji swojego oddziału i na czele 1200 kawalerzystów wyruszył wzdłuż granicy pruskiej do Krakowa.
W związku z zaistniałymi okolicznościami Kościuszko przez Czechy przybył do Wiatowic - miejscowości położonej 20 km od Krakowa. Tu dowiedział się, że garnizon rosyjski opuścił miasto i idzie w kierunku Madalińskiego. W tej sytuacji w nocy 23 marca przybył do Krakowa. Wtedy też podjął decyzję o zredagowaniu manifestu powstańczego.
Jeszcze na emigracji w Dreźnie planowano, że akt powstania zostanie ogłoszony na Wawelu. Kościuszko zdecydował jednak inaczej i postanowił zaprzysiąc akt powstania na krakowskim Rynku z udziałem wojska i ludu.
Po uroczystościach 24 marca na krakowskim Rynku, Naczelnik
Tadeusz Kościuszkoudał się do Ratusza i podpisał "Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego". Dokument zredagowany przez Kościuszkę przy pomocy Hugona Kołłątaja i Ignacego Potockiego nawoływał do walki o wolność i niepodległość Ojczyzny.
Tak określono w Akcie cele Insurekcji: "Uwolnienie Polski od obcego żołnierza, przywrócenie i zabezpieczenie całości jej granic, wytępienie wszelkiej przemocy i uzurpacji tak obcej, jak i domowej, ugruntowanie wolności narodowej i niepodległości Rzeczypospolitej, ten jest cel święty powstania naszego".
Zgodnie z dokumentem Kościuszko został mianowany najwyższym i jedynym Naczelnikiem powstania.
W Akcie zapowiadano, że w ciągu dwóch miesięcy utworzona zostanie Rada Najwyższa Narodowa, która będzie pełnić funkcję rządu powstańczego. Członków Rady miał wybrać sam Naczelnik.
Zapowiedziano także utworzenie Komisji Porządkowej Województwa Krakowskiego jako narzędzia wykonawczego Naczelnika i Rady Najwyższej Narodowej. "Bardzo istotne w Akcie było przemilczenie przyszłego ustroju państwa, przede wszystkim pozycji króla" - zauważa prof. Andrzej Zahorski w książce "Trzy powstania narodowe".
Rozpoczęło się
powstanie, które było ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Trwało ono od 24 marca do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.
Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami 4 kwietnia, ogłoszenie 7
maja tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.
"Chociaż Kościuszko poniósł klęskę, wskazał drogę walki o wolność poprzez zbiorowy wysiłek całego narodu i to stało się jego testamentem politycznym. Tę kościuszkowską myśl ideowo-polityczną podejmą Polacy podrywając się co pokolenie do walki o odbudowę państwa" - pisał prof. Andrzej Zahorski w książce "Trzy powstania narodowe".
"Powstanie z 1794 roku - zwraca uwagę prof. M. Bogucka - odegrało dużą rolę w dziejach nie tylko Polski, ale i całej Europy. Jego wybuch w pewnym sensie odciągnął uwagę reakcyjnych potęg, zwłaszcza Prus, od wydarzeń na terenie Francji. Rozpaczliwa walka nad Wisłą odsunęła niebezpieczeństwo grożące francuskiej rewolucji ze strony interwentów".
Urodził się w Polsce zmarł w Szwajcarii z kasą.
Uczmy się HISTORII !

Czy po to generał Tadeusz Kościuszko (71 l.) dowodził powstaniem przeciw Rosji i Prusom, wojował o niepodległość Stanów Zjednoczonych i budował niezdobyte twierdze, by skończyć w objęciach nagiego mieszkańca Podkarpacia? A jednak stało się! Nieznany golas bez ogródek obmacał pomnik Naczelnika w Rzeszowie.
Gdy Naczelnik jak zwykle dostojnie stał na cokole pośrodku rzeszowskiego rynku, nagle doskoczył do niego tajemniczy osobnik i zrzucił z siebie bieliznę. Golas dostał się na cokół i wkrótce nagie ramiona mieszkańca Podkarpacia oplotły pomnik generała, bose stopy stanęły na dłoniach patrioty, a przyrodzenie ukryło się gdzieś w kołnierzu. Wokół cokołu zgromadził się błyskawicznie tłumek gapiów. Rzeszowianie kręcili filmy, robili zdjęcia i pytali tajemniczego nagusa, czego chce od Kościuszki. - Dowiecie się za siedem dni - zdołał tylko powiedzieć mężczyzna i wtedy strażacy i policjanci z wozu z podnośnikiem nakryli go kocem. 31-latek nie stawiał oporu. Teraz pozostaje nam czekać w niepewności przez tydzień. Co wtedy się stanie? Czyżby golas miał jeszcze jakąś postać historyczną na oku?

Czy w naszej historii i współczesności potrafimy zachowywać się racjonalnie do zdarzeń bieżących.
Tadeusz Kościuszko mimo, że nie miał szczęścia w miłości z powodu swojego "ubóstwa" wiedział jak zarobić pieniądze w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pólnocnej.
Po latach oczekiwań za zasługi wobec Ameryki uwczesny Rząd za Prezydentury Jerzego Waszyngotona wypłacił Kościuszce należne pieniądze. Mógł spokojnie jako mason generał wojsk amerykańskich i polskich osiąść w Szwajcarii.
Caryca Katarzyna II mu odpuściła. Konfederatom Barskim NIE !.
Życzę temu każdemu, kto chce w Sojuszu z Ameryką zarobić wielkie pieniądze aby zrobił to na Ich Stanów Zjednoczonych terytorium !
Po latatch Rozbiorów i zniszczeń w wyniku działań militarnych Zaborców podczas okresu I Wojny Światowej i Najazdu Bolszewikow 1918-1920 odbudowaliśmy przez Pożyczki Narodowe swój Kraj II Rzeczypospolitę Polską.
Bez zadłużenia w bankach pana Rockeffelra i Rothschilda oraz Morgana
John Davison Rockefeller Sr. (July 8, 1839 – May 23, 1937) was an American industrialist and philanthropist. He was a co-founder of the Standard Oil Company, ...



Tadeusz Kościuszko - Najnowsze informacje - Wiadomości - WP.PL

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka