Blog
Albatros ... z lotu ptaka
Albatros ... z lotu ptaka
Albatros ... z lotu ptaka Inżynier, fizyk doświadczalny,
66 obserwujących 1341 notek 1177473 odsłony
Albatros ... z lotu ptaka, 21 lipca 2018 r.

Strongman patriota Leon Pinecki - polski Chłop z Łagowa i Warszawianka Helenka Piotrowska

1409 19 0 A A A
Leon Pinecki-polski zapaśnik, król podwójnego Nelsona
Leon Pinecki-polski zapaśnik, król podwójnego Nelsona

Z Silnych Najsilniejsi

http://www.jedynka-miedzyrzecz.pl/index.php/kronika-szkoly/reportae/leon-pinecki

http://klimatylagowskie.pl/index.php?pg=s91

http://www.lagow.pl

http://www.lubniewice.pl


Czytaj dalej:


4 października 2015 ·

Leon Pinecki (Polski Mastodont, Olbrzym z Wielkopolski) ur. 6.04.1892r w Stołuniu k. Międzyrzecza na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Stosunkowo duża wieś licząca ok 0,5 tys. mieszkańców zamieszkiwana była w większości przez polaków. Większość mieszkańców była wyznania katolickiego i mówiło się głównie po polsku. Stołuń jest prawdopodobnym miejscem urodzenia Pineckiego. Niektóre źródła sugerują ze mógł on urodzić się gdzieś na terenie Prus. Historia Leona Pineckiego to okres wielkiej sławy a następnie zapomnienia . Można powiedzieć że niemalże wymazania jego nazwiska z historii. Polak , który urodził się na niemieckich ziemiach, w wolnej Polsce uważany za Niemca, który całe swoje życie podkreślał swoje polskie pochodzenie po swojej śmierci został po prostu zapomniany. Nie było by tego opracowania gdyby nie tytaniczna praca profesora Kazimierza Parafianowicza. Zaczęło się od przypadkowego odnalezienia zdewastowanego już grobu na którym widniał napis : "Leon Pinecki Mistrz Świata w zapasach trzykrotny, Europy Pięciokrotny". Napis na nagrobku tak zaintrygował profesora że poświęcił kilka lat na poszukiwania w archiwach państwowych i kościelnych oraz spotkania z ludźmi, którzy znali osobiście mistrza po to aby przywrócić jego pamięć potomnym. To dzięki niemu możemy poznać historię Leona Pineckiego.


Gdy mały Leon miał niespełna 4 lata zmarła jego matka. Wychowaniem malucha zajęła się ciotka Matylda Jęch. Wychowywany w duchu polskiego patriotyzmu nabierał sił pomagając ojcu w pracach murarskich. Już wtedy wykazywał się niezwykłą siłą potrafiąc udźwignąć o wiele więcej cegieł niż inni murarze. Podczas I Wojny Światowej został wcielony do pruskiej armii. Walczył min pod Verdun- jednaj z najkrwawszych bitew Wielkiej Wojny. W wielomiesięcznej batalii, w której życie straciły setki tysięcy żołnierzy sam trzykrotnie odniósł rany. Treningi zapaśnicze rozpoczął w Berliner Athleten Club Hellas. W 1920r. zadebiutował w zapaśniczych zmaganiach w Hamburgu. Szybko okazało się że jego umiejętności i warunki fizyczne są co najmniej ponad przeciętne. Dzięki swoim gabarytom (203cm wzrostu, 143kg wagi, prawie 2,5 m w rozstawie ramion) górował nad przeciwnikami. Większość walk kończył widowiskowym "podwójnym nelsonem". Zwykle z maty bądź ringu wychodził zwycięsko. Jeśli chodzi o tytuły wypisane na tablicy nagrobkowej to należy wziąć pod uwagę fakt że w czasach gdy Pinecki startował w zawodach, często szumnie nazywano niektóre turnieje mistrzowskimi tylko po to aby zwiększyć nimi zainteresowanie publiczności. Mieszkańcy Stołunia nie mają najmniejszych wątpliwości co do tytułów swojego mistrza. Pinecki był zapaśnikiem zawodowym, jednym z prekursorów współczesnego wrestlingu. Walczył w cyrkach i na turniejach w wielkich halach widowiskowych, min Madison Squere Garden . Podwójnego Nelsona zakładał przeciwnikom na ringach całej Europy jak również w USA i Ameryce Południowej. Tylko podczas jednego pobytu w USA stoczył ok 50 walk. Tam też na własnej skórze poczuł co naprawdę znaczy "wolna amerykanka". Nikt nie szczędził sobie bolesnych uderzeń ani nieprzepisowych zagrywek. Z Ameryki wysyłał do Polski liczne wycinki z gazet, zdjęcia i relacje z turniejów w których brał udział. Uczestniczył w Międzynarodowej Olimpiadzie Zawodowych Atletów w 1927r, Mistrzostwach Państw Słowiańskich w 1931r.Zdobył Złoty Pas miasta Berlina w 1930 i 1931r. Zwyciężył min. Iwana Poddubnego i Teodora Sztekkera. Ten ostatni słynął z tego że potrafił uwolnić się z podwójnego nelsona.


https://www.youtube.com/watch?v=FtQWUqLGxbQhttp: //www.criticalpast.com/video/656 ...

Historyczne archiwalne i archiwalne klipy wideo w jakości HD.

Zapaśnik Leon Pinetzki walczy z słoniem "Rosie" i wygrywa w West Hempstead w Nowym Jorku.

Walka zapaśników ze słoniem w West Hempstead w Nowym Jorku. Zapaśnik Leon Pinetzki i mężczyzna stojący na ziemi. Słoń o imieniu "Rosie". Zapaśnik Pinetzki zdejmuje koszulkę i walczy z słoniem. Zmaga się z słoniem na ziemi i wygrywa. Lokalizacja: West Hempstead New York. Data: 25 lutego 1932 r.

Odwiedź nas na stronie www.CriticalPast.com:

57 000+ historycznych klipów o jakości transmisji do natychmiastowego pobrania.

W pełni zdigitalizowana i przeszukiwalna kolekcja CriticalPast to jedna z największych kolekcji archiwalnych nagrań na świecie. Wszystkie klipy są licencjonowane bez opłat, na całym świecie, bezterminowo. CriticalPast oferuje natychmiastowe pobieranie pełnowymiarowych matryc HD i SD oraz pełno-rozdzielczych koderów czasowych, 24 godziny na dobę, w celu zaspokojenia potrzeb wiadomości telewizyjnych, telewizyjnych, filmowych i wydawców na całym świecie. Wciąż dostępne zdjęcia do pobrania z rocznika są również dostępne do natychmiastowego pobrania. CriticalPast to Twoje źródło zdjęć na całym świecie, ludzi i B-roll z XX wieku.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @giz 3miasto  Jak trudno odnaleźć w życiu prawdziwe perły -  ludzi dobrej woli. Bilans...
  • @piko  Robi się pozdrawiam. Kolejna maskirowka ? Mały "smoleńsk" ?
  • @Ada.zxy  Wśród ludzi w pobliżu sceny był lekarz. Odmówiono mu możliwości udzielenia...

Tematy w dziale Kultura