Almanzor Almanzor
815
BLOG

Wielkanocne Święto Warszawa 1945

Almanzor Almanzor Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Tekst ten będzie niecodzienny. Trochę wieloznaczny. Taka była wtedy rzeczywistość. 

Natychmiast po ucieczce Niemców,  od 17. stycznia 1945 do Warszawy zaczęli wracać mieszkańcy. Można ich było zauważyć nawet w gruzowisku zniszczonego totalnie Śródmieścia. Myśmy wrócili z Milanówka, gdzie do Miśkiewiczów, kuzynów Mamy trafiliśmy podwożeni różną lokomocją po spędzeniu całych 63 dni Powstania w  kamienicy przy Złotej 30 w Śródmieściu - z czego od końca sierpnia w piwnicy. 

26 stycznia Polscy żołnierze za 2 litry spirytusu ciężarówką krytą plandeką przywieźli nas z Milanówka poprzez Śródmieście i Most Wysokowodny do ulicy Wiatracznej na Grochowie. 

Od Wiatracznej mieliśmy półtora kilometra pieszo do naszego domu przy Kutnowskiej. Mój starszy brat, w czasie jazdy, przez szparę między plandekami samochodu pokazywał mi znane sobie miejsca: Pomnik Kopernika i Syrenę.

Ojciec wrócił z obozu w Głoskowie. Mama wcześniej pieszo po lodzie na Wiśle dotarła na Grochów i sprawdziła że dom w którym mieszkaliśmy stoi cały. W naszym mieszkaniu kwaterowali rosyjscy oficerowie tak, że zostało całe.

Szybko w mieście pojawiła się wtedy przedsiębiorczość, która odżywa kiedy władze się o nią nie troszczą. Moja ciocia/babcia Miecia Zdzienicka rok później, po zdobyciu zezwolenia od władz, odbudowała po parzystej stronie niemal parterowej wtedy ulicy Marszałkowskiej, koło Złotej swoją działającą niemal od początku wieku perfumerię - zakład fryzjerski „Ewaryst” z dwoma czy trzema fotelami fryzjerskimi. Mama prowadzała mnie tam do fryzjera. Pamiętam ogródek z tyłu zakładu z zielonymi drzewkami śmiesznie rosnącymi pomiędzy gruzami. Firma istniała tam do lat pięćdziesiątych aby po wyburzeniu ustąpić miejsca domom towarowym Centrum. 

image

image

Na chodnikach pojawili się warszawscy kupcy. U kwiaciarki przed Wielkanocą na chodniku ulicy Marszałkowskiej można się było zaopatrzyć w palemki niezbędne do świętowania Niedzieli Palmowej, a także kupić kwiatek dla siebie lub kogoś miłego. 

Niedziela Wielkanocna 1945 przypadła 1 kwietnia. Było to dla mieszkańców Wielkie Święto Zmartwychwstania szeroko pojętego.

Młodzież, a także dorośli, zwyczajowo wtedy czcili Rezurekcję Wielkanocną strzelaniem i detonacjami. A było z czego strzelać. Ani w Boże Narodzenie ani w Nowy Rok zwyczaju nocnych wybuchów wtedy nie było.

W wielkanocną niedzielę 1945, rano mój Ojciec zabrał obu swoich synów na rozpoczynającą się od 6 rano Rezurekcję do kościoła parafialnego przy placu Szembeka. Niecierpliwie szykowaliśmy się do tego wydarzenia przez kilka dni.

Był to 1. kwietnia 1945. Pamiętam olbrzymi wtedy tłum uczestników. Teraz, mając wyćwiczoną wprawę w liczeniu uczestników zgromadzeń i manifestacji, oceniam ich liczność na kilkanaście tysięcy. Wewnątrz kościoła zabrakło miejsca. Cały plac Szembeka był wypełniony tysiącami ludzi. Miejsce tamtego zgromadzenia, wówczas pusty plac, widać na fotografii, którą kilka lat temu zrobiłem z wieży kościelnej.

Czy to była starannie zorganizowana przez proboszcza - księdza kanonika Jana Sztukę - uroczystość, tego nie wiem. Na pewno był to wtedy pełen spontan poprzedzony wieścią między ludem. Można było nareszcie świętować Zmartwychwstanie, można było wreszcie się pokazać i się nawzajem policzyć. Wreszcie nie groziła łapanka ani rozstrzelanie. 

Myśmy stali w środku placu Szembeka blisko jezdni wąskiej wtedy ulicy Chłopickiego z lewej strony tej współczesnej fotografii. 

image

W końcu marca 1945 losy wojny nie były jeszcze przesądzone. Od wschodu Niemiec armia sowiecka dochodziła już do Odry. Polscy żołnierze po zdobyciu Wału Pomorskiego krwawo walczyli wtedy o Kołobrzeg. Niemcy zaciekle bronili "Festung Breslau", Głogowa, Gdańska, Gdyni. Hitler razem ze Speerem w Berlinie troszczyli się o obronę miasta.

Na zachodzie Alianci dopiero nieznacznie zbliżyli się do niemieckiej granicy zaciekle bronionej przez oddanych na śmierć i życie Hitlerowi niemieckich żołnierzy. Doszli ledwie do „jednego mostu za daleko” w Arnhem, o który już we wrześniu poprzedniego roku Polacy pod dowództwem gen. Sosabowskiego bili się razem z Anglikami. Ginęli za Hitlera do śmierci oddani mu młodzi żołnierze wykształceni w Hitlerjugend. Pod Niemcami były jeszcze Dania, Austria, północne Włochy i północna Jugosławia, cała Austria, cała prawie Holandia, całe Czechy i cały prawie Śląsk.

Mapa w nagłówku notki pokazuje sytuację na frontach w Wielkanoc 1 kwietnia 1945. Obszar biały - teren zajęty przez wojsko niemieckie. Kolorowe - tereny pod kontrolą Aliantów. Ciemnoczerwone - terany walk. Białe strzałki - ataki Sprzymierzonych, czarne strzałki - ataki niemieckie. 

Gdyby nie ówczesna zawziętość Stalina - politycznego decydenta Rosji - aby pod żadnym pozorem nie przerwać wojny z Niemcami  Polacy wyszli by tragicznie. Gdyby Stalin zgodził się na przykład na rozejm z Niemcami na Bugu, o co się starał dr Goebbels, Niemcy swobodnie mogliby kontynuować w Polsce Plan Pabsta i w jego ramach kontynuować wyburzenie Warszawy i zamordować 3 miliony niepotrzebnych im Polaków, w tym mnie i resztę niedobitej jeszcze mojej rodziny. Mieli do tego wypróbowaną na Żydach technologię szybkiego zabijania w "polskich obozach".

Niektórzy teraz nie rozumieją że szans na wyzwolenie Polski od Niemców przez zachodnich Aliantów wtedy nie było żadnych.

Nasi zachodni alianci "pomogliby" nam tak jak "pomagali" mordowanym w Polsce Żydom - czyli wcale. Dla samodzielnego pobicia Niemiec zachodni Alianci byli wtedy za słabi. Bomba atomowa też by im nie pomogła, bo Niemcy doskonale nauczyli się chronić swoją ludność przed olbrzymimi nalotami. Drezno było wyjątkiem. W rok - dwa Niemcy mając wysokiej klasy fizyków, dostęp do złóż uranu na ziemiach polskich i czeskich oraz miliony niewolników mogli by ich w budowie broni atomowej szybciej od Rosjan doścignąć.     

 Polacy w Kraju oceniali wówczas sytuację bardziej realnie niż Polacy na emigracji, rząd londyński i generał Anders. Pomimo zakorzenionej u niemal każdego Polaka nieufności do "bolszewików" nikt rozumny w Polsce nie mógł wtedy liczyć że wolność może do nas "przynieść" Zachód. 

A w Warszawie 1 kwietnia można się było świątecznie zebrać. Razem świętować Zmartwychwstanie. Było się z czego cieszyć! 

W pewnej chwili ceremonii rezurekcyjnej ktoś wystrzelił na wiwat. Były też jakieś wybuchy zakopanych ładunków. Wielu mężczyzn strzelało z pistoletów w górę. Z bliska widziałem strzelających cywili i licznie obecnych na tej rezurekcji umundurowanych żołnierzy. Rosjan w Warszawie nie było widać z wyjątkiem osi ulicy Grenadierów na której widywaliśmy ich żołnierzy konserwujących na słupołazach ich linie telefoniczne.

Wystraszona naszą relacją Mama więcej już na rezurekcję już nas nie puściła. Mój starszy brat Jacek, tak jak jego rówieśnicy, nie dopuszczając od siebie młodszych, każdego roku przygotowywał jakieś bomby aby zdetonować je na rezurekcji, ale kończyło się zrobieniem jakiegoś wybuchu blisko domu. Przez wiele lat rezurekcyjny poranek był świętowany takimi wybuchami. Teraz świecka obrzędowość przeniosła ten zwyczaj na Nowy Rok. 

Ojciec więcej na poranną rezurekcję nas nie poprowadził.

Ja tylko jedną taką rezurekcję miałem w życiu.

.

Almanzor
O mnie Almanzor

PRZEGLĄDARKA BLOGU LONGINA W S24 Kolekcjonuję osiągnięcia geniuszy i ludzi dużego formatu a również osiągnięcia nibynauki, nibyprawa, nibyuczciwości. W czasie jednego ze swoich wykładów David Hilbert, znany matematyk, powiedział z ironią: "Każdy człowiek ma pewien określony horyzont myślowy. Kiedy ten się zwęża i staje się nieskończenie mały, zamienia się w punkt. Wtedy człowiek mówi: To jest mój punkt widzenia". Poznanie świata dobrze jest zacząć od poznania samego siebie. Chętnie czytam komentarze. Lubię spierać się z mającymi inne ode mnie zdanie. Jednak jeden z ostatnich komentarzy zdumiał mnie tym, jak jego autor daleki jest od zrozumienia tekstu pisanego po polsku. Szok miałem tak wielki, że zużyłem pół nocy dla przypomnienia swojego IQ. Namawiam czytelników do tego samego, a osoby z IQ poniżej 90 proszę aby darowały sobie czytanie moich tekstów. Dla komentowania zapraszam bardzo tych, co mają IQ powyżej 120. Tu kliknij jeżeli chcesz się sprawdzić! Cytat miesiąca czerwca "Przed długi czas o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego nie można było powiedzieć nic krytycznego, bo od razu zachowanie takie traktowano jako niegodne." Janina Paradowska Ciężko być cynglem ... Cytat lipca "Dzisiaj okazuje się, że od Bronisława Komorowskiego trochę lepsza była demokracja." ezekiel Cytat sierpnia "Nie doceniałam dziś tej drzemiącej siły, która w czasach stanu wojennego kazała mieszkańcom Warszawy codziennie układać krzyż z kwiatów przy kościele św. Anny." Janina Jankowska Cytat listopada "gdyby wybory mogły naprawdę cokolwiek zmienić, to już dawno byłyby zakazane" (-Stanisław Michalkiewicz) O  dznaczenie mojej Mamy, siostry Stanisława Sadkowskiego (+KW) poległego 22 sierpnia 1944 w ataku ze Starego Miasta na Dworzec Gdański. Prezydent poszedł na Wawel Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem, Salonowcy - skończcie tę wrzawę! O czas smutnej zadumy proszę, gdy Prezydent poszedł na Wawel. Kogo powiódł w żałobnej gali? Jakieś cienie, mundury krwawe, ci w Katyniu z dołów powstali, z Prezydentem poszli na Wawel. Poszli wolno, lecz równym krokiem, bo im marsza rozbrzmiewało grave. Niezbadanym Boga wyrokiem z Prezydentem zaszli na Wawel. Gdy próg przeszli królewskich pokoi, krótki apel – czas z misji zdać sprawę, potem spać – pierwsza noc już wśród swoich z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel. Ciiiiiicho! śpią …Ale może obudzi ich los w nas to, co czyste i prawe? Niech pojedna – i partie i ludzi, dzień, gdy oni dotarli na Wawel. wg. Henryka Krzyżanowskiego Zapraszam do przeczytania moich notek: 1. - bliskich Powstaniu: ~ Pamiątka Powstania na Górczewskiej ~ Najdroższym Weronikom Matce i Siostrze ku wiecznej pamięci ~ Czy ktoś jeszcze pamięta? ~ Nasza barykada Gdy kiedykolwiek zauważysz, że jesteś po stronie większości - powstrzymaj się i dobrze nad sobą zastanów! - Mark Twain „ ... tylko człowiek wolny ma czas by bloga prowadzić” -Grzegorz P. Świderski Do ników klikam per 'Ty', oczekuję wzajemności. * Blog z Przeszłości *Blog Longina Cz. 1 Wstęp.   *Blog Longina Cz. 2: Pobyt w szkole   *Blog Longina Cz. 3: Przerwa w nauce   *Blog Longina Cz. 4: Przed I wojną światową   *Blog Longina Cz. 5: Wybuch wojny, front, okupacja niemiecka   *Blog Longina Cz. 6: Rok 1918   *Blog Longina Cz. 7: Rok 1920   *Blog Longina Cz. 8. Kursy dokształcające dla wojskowych   *Blog Longina Cz. 8a. Kursy dokształcające dla wojskowych   *Blog Longina Cz. 9. W.S.H.   *Blog Longina Cz.10. Absolutorium i praca   *Blog Longina Cz.11: Blog z przeszłości. Longin   *Blog Longina Cz.12 - 1933: Morzem po słońce Afryki   *Blog Longina Cz.13 - 1933: Casablanka, Marakesz, Góry Atlasu   *Blog Longina Cz.14 - 1933: Hiszpania - Malaga, Granada, Alhambra   *Blog Longina Cz.15 - 1933: Sewilla - Byki i Don Kiszot   *Blog Longina Cz.16 - 1933: Sewilla, Cadiz, Al Casar   *Blog Longina Cz.17 - 1933: Sztorm z Zatoce Biskajskiej, Znaczy   *Blog Longina Cz.18 - 1933: Belgia, Bal kapitanski   *Blog Longina Cz.19 - Jastarnia / Jurata '34   *Blog z przeszłości dopisane - Dowborczyk i Rodzina   *Blog Longina Cz.20 - morze, Austria, Jugosławia, Węgry   *Blog Longina Cz.21 - Hania *Blog Longina cz.22 - Przerwane wspomnienie Planowane do napisania 37. Wybuch II wojny światowej 38. Okupacja 39. Rok 1940         1941         1942         1943 40. Powstanie Warszawskie 41. Ewakuacja 42. Milanówek 43. Obóz w Gawłowie 44. Powrót z obozu 45. Ucieczka Niemców 46. Powrót do Warszawy 47. Praca organizacyjna w Banku 48. Wrocław 49. Warszawa - praca w Banku 50. Więzienie 51. Powrót do domu 52. W poszukiwaniu pracy 53. C.Z.S.P.J.D. 54. Sp. „Plan” 55. Sp. W.S.P.U.TiR 56. Rok 1956 57. Spółdzielnia „Plan” NAPISZ DO MNIE

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura