Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
67 obserwujących
451 notek
1089k odsłon
2948 odsłon

Czy podpalenie katedry było zemstą? O przestrzeni sakralnej i organach na marginesie

Ostatnie we Francji organy jakie przeżyły szaleństwo rewolucji. Zdjęcie: Alpejski
Ostatnie we Francji organy jakie przeżyły szaleństwo rewolucji. Zdjęcie: Alpejski
Wykop Skomentuj85

Wszystko wskazuje na to, że podpalaczem katedry w Nantes był 39 letni uchodźca z Rwandy. Motywem podpalenia mogłoby być nieudzielenie mu wizy pobytowej we Francji. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i jest przesłuchiwany.

Rwandyjczyk został zatrudniony przez diecezję w Nantes w ramach pomocy i pełnił funkcję woluntariusza za wikt i opierunek. Odpowiedzialny był za zamykanie i otwieranie świątyni, oraz prace pomocnicze.

Ponieważ policja nie wykryła śladów włamania do świątyni, Rwandyjczyk był ostatnią osobą, która opuściła i zamknęła świątynię poprzedniego dnia przed pożarem. To poważnie obciąża go w tym postępującym śledztwie. Dodatkowo, Rwandyjczyk otrzymał odmowę przedłużenia francuskiej wizy pobytowej.

Czy zatem podpalenie było zemstą za brak wizy? Tego na razie nie wiadomo.

Jakie wnioski można wyciągnąć z pierwszych wyników śledztwa?

Trudno zrozumieć głupotę każącą dawać klucze do jednego z najcenniejszych zabytków Francji nieznanemu dobrze i niewypróbowanemu przybyszowi. Nie chodzi nawet o samą budowlę, a znajdujące się w niej 400 letnie organy, jedne z niewielu, jakie przeżyły szaleństwo Wielkiej Rewolucji.

W pożarze całkowicie spłonęły właśnie organy. Ich historia sięgała 1619 roku. Niewiadome na razie są szkody w konstrukcji katedry.

Tak, więc we Francji pozostały jeszcze jedne organy, które przetrwały rewolucję, ale wybaczcie, że nie zdradzę tu gdzie się one znajdują. Przetrwały rewolucję jedynie z tego powodu, że grano na nich Marsyliankę. Mam nadzieję, że przetrwają i obecne burzliwe czasy.

Zastanawiacie się, dlaczego ten instrument był tak znienawidzony przez rewolucjonistów? Organy plus kadzidło są jednym z najważniejszych elementów oprawy liturgicznej, który ożywia architekturę sakralną, czyniąc ją pełną sceną dla misterium, jakie się w niej odbywa.

Kadzidło, oprócz własności oczyszczających obszar, na którym odbywa się misterium, ujawnia oku przestrzeń wnętrza katedry i wydobywa promienie światła, zazwyczaj bajecznie kolorowe, wpadające przez okna świątyni. Organy zaś napełniają wnętrze muzyką, przynoszącą na myśl anielskie chóry. Architektura sakralna bez muzyki jest martwa. Muzyka jest nierozerwalnie związana z chrześcijańską mistyką i ofiarą składaną Bogu. Wnętrza katedr są specjalnie projektowane z uwzględnieniem obecności w nich muzyki!

Na zdjęciu dołączonym do notki pokazuję Wam ostatnie duże przedrewolucyjne organy, jakie zachowały się obecnie we Francji.https://www.n-tv.de/panorama/Verdaechtiger-nach-Grossbrand-in-Gewahrsam-article21919864.html

ps. Tu link do poprzedniej notki na ten temat: https://www.salon24.pl/u/alpejski/1064309,podpalona-katedra-podpalona-kultura

Wykop Skomentuj85
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo