Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
79 obserwujących
528 notek
1298k odsłon
  922   0

Tragedia podczas ultramaratonu górskiego w Chinach


Podczas ekstremalnego stukilometrowego górskiego biegu w Chinach - prowincja Gansu sei - doszło do ogromnej tragedii. W czasie gwałtownej burzy zginęło, co najmniej 21 osób, w większości w wyniku zamarznięcia. Burza przyniosła ze sobą lodową nawałnicę i szybki spadek temperatury, który zaskoczył lekko ubranych biegaczy.

W akcji ratunkowej bierze udział 1200 ratowników. Jak podają agencje chińskie siła wiatru była tak duża, że ratunkowe zestawy, w które miał być wyposażony każdy zawodnik nie zdały egzaminu.

Prawdopodobie chodzi o koce NRC, zapewne nieprawidłowo użyte przez zaskoczonych uczestników, bo według doniesień - "okrycia te zostały zdmuchnięte z ludzi". Oczywiście prawidłowe ich użycie nie pozwala na poszarpanie folii ani jej "zdmuchnięcie" przez wiatr.

Burze w górach są zawsze ekstremalnie niebezpiecznym zjawiskiem.

I pisałem o tym wiele razy na moim blogu. Zbliża się sezon letni i wyruszycie w góry.

Proponuję, zatem aby przypomnieć sobie zasady zachowania się podczas burz, a także wiedzieć, czym jest burza. Poniżej wstawiam linki do moich notek z nadzieją, że wiedza w nich zawarta pozwoli Wam na dokonanie właściwych wyborów i uniknięcie śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Pamiętajcie, że tak jak pisałem przed rokiem – „piorun, to tylko część zagrożenia, jakie niesie ze sobą burza w górach. Niemniej śmiercionośne jest wychłodzenie spowodowane gwałtownie spadającą temperaturą i przemoczeniem.”

Proszę Was abyście dokładnie przeczytali trzy poniższe notki i obejrzeli przygotowany na moim kanale Youtubowym film pokazujący, co dzieje się po uderzeniu pioruna na Giewoncie - link do filmu w notce "Psychika a szanse przeżycia trafienia piorunem".

Proszę abyście dzielili się linkami do tych notek z waszymi znajomymi chodzącymi po górach.

Nie chodzi tu o klikalność, ale o Wasze i waszych przyjaciół bezpieczeństwo. Notki są wynikiem moich wieloletnich zainteresowań zjawiskiem burz i zostały napisane na podstawie najnowszych badań nad burzami i wynikających z nich publikacji naukowych.


"O burzach w rocznicę tatrzańskiej tragedii"

"Psychika a szanse przeżycia trafienia piorunem. A także co wydarzyło się 22.08.2019 roku na Giewoncie?"

"Zasady bezpieczeństwa i pierwszej pomocy porażonym piorunem"

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości