Blog
Percepcja bez emocji
an24
an24 wnioski analizy politologia
17 obserwujących 67 notek 114008 odsłon
an24, 2 maja 2017 r.

Królowa Polski. Konstytucja. Polska a dekomunizacja oraz PR Dobrej Zmiany

1106 4 0 A A A

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, uroczystość liturgiczna obchodzone w Kościele Katolickim w Polsce w dniu 3 maja, a więc ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 (papież Pius X w 1909 ustanowił święto Królowej Korony Polskiej dla diecezji lwowskiej i przemyskiej, polecając obchodzić je w pierwszą niedzielę maja i wpisać zwrot "Królowo Polski" do Litanii Loretańskiej – w roku 1914 obchody przeniesiono na 2 maja).

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy i ponownie przywrócone ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Tak więc towarzysz Wojciech, obrońca strzegący ideałów i zdobyczy Marksa i Engelsa w PRL-u, w postaci rozbierania człowieka ze św. Tomasza z Akwinu (osobowości, godności i podmiotowości - w skrócie) i zabranie św. Augustyna - czyli wolnej woli - mógł stać się pełnoprawnym europejskim socjalistą, świętującym ideały Jan Jakub Rousseau i Monteskiusza, stojąc ponownie na straży ich wdrażania i realizacji właściwych  ideałów w takim „prowincjonalnym i zacofanym” kraju – a więc zdobyczy Rewolucji Francuskiej, które wyzwoliły lud od Pana Boga – a więc od Dekalogu, Przykazania Miłości, Miłosierdzia i w konsekwencji ZBAWIENIA. Ideały stały się fundamentem – narzędziem skutecznym do likwidacji republikanizmu wypełnionego personalizmem – Rzeczypospolitej Obojga Narodów, na tych rozległych ziemiach i dla tych licznych bytów. Spowodowała wyrwanie Rzeczypospolitej kontroli nad klamką do drzwi Heartlandu (Rosji).

Dokumentu zbędnego w ówczesny czasie, sterowanego zewnętrznie i potrzebnego do rozpętania działań wojennych na tych ziemiach, bez którego nie byłoby likwidacji państwa opartego na chrześcijaństwie, eliminacja elit zakorzenionych we wspólnocie powszechnej Kościoła Katolickiego i zmiany własnościowe, na których chłopi i mieszczanie mało zyskali. Konstytucja 3 Maja była pierwszym etapem do oderwania Rzeczypospolitej od więzi z Wspólnotą Kościoła Katolickiego, a więc od Rzymu. Wprowadzenia na tych ziemiach kościoła narodowego: „Religią narodową panującą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkimi jej prawami. Przejście od wiary panującej do jakiegokolwiek wyznania jest zabronione pod karami apostazyi. Że zaś ta sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom, jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych, warujemy”.

Tak więc w tym dniu faktycznie świętujemy – wyzwolenie od Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Korony Rzeczypospolitej i całego dziedzictwa kulturowego i politycznego, którego początkiem jest Chrzest Polski. Jesteśmy jedynym państwem, które świętuje i bierze na sztandary – bezpośrednią przyczynę upadku państwa, zdewastowania kraju. Klęskę w aspekcie politycznym, gospodarczym i społecznym. Przykład jak nie należy prowadzić polityki skutecznie. Świętujemy wyższość Insurekcji Kościuszkowski i odwołującej się do tych zdobyczy oświeceniowych II Rzeczypospolitej Polskiej – nad I RP, która mocno pali w ręce elity III RP. Negująca faktycznie Główną Patronkę Polski, Królową Polski. Naszą opiekunką. Naszą matką, orędowniczkę. Tą która się o nas troszczy, broni, wstawia się za nami, dba o nas. Której jesteśmy niezwykle bliscy – zapewne dlatego, że nasi przodkowie – PODMIOTOWO traktowali w swoim państwie i życiu codziennym inne osoby. Jesteśmy Królestwem Maryi, które sama sobie wybrała. „Królestwo Polskie na religii katolickiej się osnowało. Na katolickiej wierze zbudowane jest” – mawiał ks. Piotr Skarga. Św. Jan Paweł II – Wielki i Maryjny – poświęcił Królowej Polski encyklikę REDEMPTORIS MATER. „Ja jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi” – mówi Maryja w objawieniach.

Papież Aleksander VII napisał do Jana Kazimierza takie słowa: „Maryja was uratuje! Dlaczego zwracasz się o pomoc do mnie, a nie zwracasz się do Tej, która sama chciała być Waszą Królową? Toć to Polski Pani. Jej się poświęćcie, Jej się ofiarujcie, Ją ogłoście Królową. Sama tego chciała”.

Król Jan Kazimierz otoczony biskupami i senatorami w obecności legata papieskiego urzędowo i uroczyście ogłosił 1 kwietnia 1656 - Maryję Królową Polski. Koronę Królów przeniesiono na skronie Matki Zbawiciela. Wtedy to po raz pierwszy podczas publicznego odmawiania Litanii Loretańskiej przez nuncjusza papieskiego padło wezwanie: „Królowo Korony Polskiej". Podczas odmawiania litanii loretańskiej przez nuncjusza papieskiego Piotra Vidoniego, padło trzykrotnie powtórzone wezwanie: Królowo Korony Polskiej, módl się za nami. Podczas Podniesienia Król Jan Kazimierz zszedł z tronu, złożył berło i koronę, i padł na kolana przed ołtarzem. Tysięczne rzesze rycerstwa, szlachty, mieszczaństwa i chłopstwa padły na kolana, wypowiadając słowa modlitwy „Pod Twoją obronę". Śluby lwowskie napisał św. Andrzej Bobola.

Opublikowano: 02.05.2017 13:00.
Autor: an24
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • W wyborach lokalnych ludzie głosują za pracą (obroną lub zajęciem), interesami lokalnymi...
  • Obecnie mamy 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatów. Nie ma sensu utrzymywać ok....
  • Jest oczywistą-oczywistością iż PAD to Mąż Stanu z dużymi szansami na zostanie politykiem...

Tematy w dziale Kultura