0 obserwujących
5 notek
508 odsłon
204 odsłony

Nie było wyboru między TVP a onkologią

Wykop Skomentuj6

2 mld zł na TVP. Polacy masowo umierają na raka. Onkologia w tragicznym stanie - Polska The Times 17 lutego 2020. W podobnym tonie wypowiadały się inne media i opozycja. Można oczywiście zestawić wydatki na TVP i wydatkami na onkologię, ale równie dobrze można zestawić wydatki na partie polityczne, oraz świadczenia, wynagrodzenia i diety poselskie/senatorskie, wydatki (wpływy z PIT i CIT) na rzecz samorządów itp z przeznaczeniem tych środków na rzecz onkologię. W każdym zestawieniu, decyzja ws. przeznaczenia środków na rzecz nie-onkologii będzie miała negatywny wydźwięk. A jednak media i opozycja, takiego zestawienia, takiej propozycji nie przedstawiały. Dlaczego? Bo, wydatki na partie polityczne, świadczenia poselskie, samorządy to wydatki którymi m.in. dysponuje opozycja, a przeznaczenie ich na onkologię byłoby zatem ze szkodą dla interesów opozycji.


Prezydent Andrzej Duda - jak wiadomo - podpisał nowelizację ustawy przyznającą rekompensatę na rzecz TVP tytułem zwolnień z opłat abonamentowych. W mediach przedstawiciele opozycji oczywiście dalej zestawiają wydatki na onkologię z wydatkami na TVP.  Janina Ochojska, która sama choruje na raka skomentowała: "Teraz pacjenci onkologiczni będą umierać, słuchając kultur i tradycji lokalnych" (Gazeta Wyborcza, 7 marca 2020).  W podobnym tonie wypowiadają się w mediach inni politycy opozycji.


Tyle że prezydent nie stanął przed alternatywą "onkologia lub TVP", a jedynie zgodnie z konstytucją przed następującą alternatywą tj. podpisaniem lub odmową podpisu poprzez zawetowanie, ewentualnie skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy z dnia 9 stycznia 2020 o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Zatem mógł odmówić podpisania ustawy, co jednak nie gwarantowało że pieniądze te (a właściwie skarbowe papiery wartościowe, bo o tym mówi ustawa) trafią na onkologię lub podpisać ustawę. A zatem wybór był przyznać skarbowe papiery wartościowe na TVP czy nie, i żaden inny. Tymczasem braki finansowe mediów publicznych - wskutek zwolnienia wielu osób z opłaty abonamentowej i nie płaceniu przez większość pozostałych obywateli - są znaczące. Być może należałoby ograniczyć liczbę stacji publicznych, ale nawet gdyby, to bez dofinansowania budżetowego, media te nie byłyby w stanie już właściwie funkcjonować.


By wyjść z pułapki fałszywej medialnej alternatywy, prezydent zapowiedział inicjatywy w postaci strategii onkologicznej i funduszu medycznego na 3 mld zł (czyli o miliard złotych więcej niż na TVP). Wracając do sprawy rekompensaty budżetowej z tytułu zwolnienia z opłat abonamentowych, warto zauważyć iż pomysły te pojawiały się już w latach ubiegłych i nie były wysuwane przez PIS. W 2018 r. Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE zaproponowało rozszerzenie zwolnienia abonamentowego na wszystkie osoby nie wykorzystujących odbiornika w działalności gospodarczej i w zamian przyznania comiesięcznej dotacji budżetowej:

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/dokumenty/petycje_w_pracach_komisji/2018/272pos/p95218/pet_p9-52-18.pdf

Polskie Stronnictwo Ludowe w 2017 r. przedstawiło projekt ustawy znoszący, likwidujący abonament radiowo telewizyjny  ... Ludowcy chcą też, aby Telewizja Polska oraz Polskie Radio były utrzymywane m.in. z dotacji budżetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 750 mln zł. Oprócz tego finansowanie zapewniałyby dobrowolne wpłaty osób fizycznych, obrót prawami do audycji oraz z reklam i audycje sponsorowane.

https://www.psl.pl/projekt-likwidujacy-abonament/

Podobnie było w tym roku: Zlikwidowanie powszechnej, obowiązkowej opłaty radiowo–telewizyjnej na rzecz zapewnienia stabilnego finansowania z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakłada projekt noweli ustawy złożony w Sejmie przez posłów PSL–Kukiz15.
https://www.tvp.info/46186789/klub-pslkukiz15-chce-likwidacji-abonamentu-rtv

Jednak ci sami ludowcy, dziś apelowali o nie przyznawali pieniędzy na rzecz TVP. Cyt Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że pieniądze zamiast na TVP powinny być wydane na onkologię w Polsce... Sprzeciw wobec przekazania - jak podnoszono - dwóch miliardów złotych rekompensaty wyraził także m.in. poseł ... poseł PSL-Kukiz'15 Krzysztof Paszyk (Newsweek 14.02.2020). 

Jeszcze lepiej, z propozycją finansowania TVP z budżetu występowali w 2009 roku Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej. SLD i Platforma Obywatelska porozumiały się na temat przyszłości mediów publicznych. Już w przyszłym tygodniu ma być gotowy projekt ustawy medialnej. PO ustąpiła lewicy i budżet TVP i Polskiego Radia znajdzie się w KRRiT. 

Media publiczne będą utrzymywane z budżetu KRRiT, w którym zostaną zapisane środki na licencję programową i misję publiczną. Sejm będzie decydował o wysokości tych środków, a dokładnie: aprobował to, co zaproponuje rada. KRRiT będzie się musiała co roku rozliczyć z każdej złotówki wydanej na media... Lewica i Platforma wciąż dyskutują, jak duży ma być budżet KRRiT. SLD chce, żeby było to ok. 880 mln zł, czyli tyle, ile wynosiły wpływy z abonamentu w 2007 r. Platforma jest za tym, żeby budżet wynosił od 600 do 700 mln zł. Abonamentu nie będzie.

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/138312,tvp-bedzie-finansowana-z-budzetu.html

O dziwo, o wcześniejszych propozycjach PSLu, PO, SLD,  Newsweek i inne media jakby zapomniały.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że sprawa nie idzie o sposób finansowania mediów publicznych i nie idzie o finansowanie onkologii. Opinia publiczna jest celowo dezinformowana przez prywatne, komercyjne media i opozycję, którym nie podoba się wzmocnienie pozycji TVP (a szerzej mediów publicznych). Odmowa przyznania 1,95 mld zł w skarbowych papierach wartościowych dla mediów publicznych, nie spowodowałoby że o tyle zostałyby powiększone środki na onkologię, a nawet gdyby tak uczyniono, to nie gwarantowałoby to jeszcze ich efektywne wydatkowanie.


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka