52 obserwujących
252 notki
376k odsłon
5020 odsłon

MSZ - Smoleńsk, Moskwa, Rosja cz.2

Wykop Skomentuj50

Polską delegację, udającą się w dn.10.04.2010 r. na uroczystości rocznicowe do Katynia samolotem TU154M,  najprawdopodobniej mieli powitać następujący pracownicy polskiego MSZ, oczekujący na płycie lotniska Smoleńsk "Północny" (1):

1. Jerzy Bahr, ambasador RP w Moskwie
2. Tomasz Turowski, ambasador tytularny
3. Grzegorz Wiśniewski, attaché wojskowy
4. Mirosław Czarnota, zastępca attaché wojskowego
5. Stanisław Łątkiewicz, radca
6. Emilia Jasiuk, I sekretarz
7. Wioletta Sobierańska, radca
8. Grzegorz Cyganowski, II sekretarz
9. Justyna Gładyś, III sekretarz
10. Andrzej Lasocki, starszy inspektor
11. Gerard Kwaśniewski, inspektor
12. Artur Geisel, inspektor
13. Marek Kusak, kierowca attaché wojskowego
14. Aleksandr Slepian, kierowca
15. Wasilij Subbotin, kierowca
16. Jurij Simogutin, kierowca
17. Jarosław Drozd, konsul generalny w Sankt Petersburgu
18. Krzysztof Czajkowski, konsul generalny w Irkucku
19. Dariusz Górczyński, naczelnik wydziału Federacji Rosyjskiej w Departamencie Wschodnim MSZ

W poprzedniej części swojego tekstu przedstawiłem Państwu nieco informacji na temat ambasadora RP w Rosji, Jerzego Bahra, ambasadora tytularnego Tomasza Turowskiego, wysłanego do Moskwy w lutym 2010 r. przez kierownictwo MSZ celem przygotowania wizyt w Katyniu zarówno premiera Tuska, jak i Śp.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz konsula generalnego RP w Petersburgu, Jarosława Drozda (2).

W tej części zajmę się, w miarę możliwości, pozostałymi dyplomatami z powyższej listy. W kolejnej, trzeciej części, postaram się przyjrzeć niektórym innym członkom personelu dyplomatycznego RP w Rosji oraz postaram się przedstawić Państwu kilka swoich obserwacji, dotyczących polityki prowadzonej w ostatnich latach wobec Rosji przez polski rząd, a w szczególności przez jego dyplomatyczne "ramię", czyli Ministerstwo Spraw Zagranicznych - również przez pryzmat osób w tym ministerstwie zatrudnionych.

Kolejną osobą z listy oczekujących na lotnisku w Smoleńsku był attache obrony ambasady RP w Moskwie, gen. Grzegorz Wiśniewski, który ponoć, jak twierdz "Nasz Dziennik", "nawet nie wysiadł z busa, którym przyjechał". Dlaczego? " Był przekonany o przekierowaniu maszyny. Mówił mu o tym Grzegorz Cyganowski, drugi sekretarz ambasady RP w Moskwie". (3)

Na początek przedstawię Państwu garść informacji o gen. Grzegorzu Wiśniewskim, które udało mi sie zebrać (4):

"Pan Grzegorz Wiśniewski ukończył studia w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie w 1975 r. otrzymał stopień podporucznika, a w 1976 r. tytuł magistra inżyniera mechanika. Podjął pracę naukową. Ukończył liczne studia, w tym doktoranckie w Akademii Sztabu Generalnego. W 1981 r. otrzymał stopień doktora w zakresie nauk wojskowych i został najmłodszym adiunktem w Akademii Sztabu Generalnego. Potem były liczne doświadczenia i kolejno w latach 1982, 1986, 1987 awanse w służbie wojskowej na stopnie kapitana, majora i podpułkownika.

Jesienią 1989 r. został skierowany jako obserwator wojskowy do misji rozjemczej ONZ w Iraku, skąd w grudniu 1990 r. wraz z innymi członkami misji został ewakuowany przed rozpoczęciem operacji „Pustynna burza”. W 1991 r. rozpoczął służbę w XV zarządzie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który został następnie przekształcony w Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych tworzonego Ministerstwa Obrony Narodowej. W kwietniu 1992 r. towarzyszył ministrowi obrony narodowej w pierwszym spotkaniu na forum NATO z udziałem państw kandydujących do NATO. W tym roku awansował na stopień pułkownika.

Od 1992 r. pełnił służbę w ambasadzie RP w Brukseli w randze radcy odpowiedzialnego za współpracę z NATO i Unią Zachodnioeuropejską. W owym czasie ambasador RP przy Królestwie Belgii był akredytowany przy NATO i UZE. W 1996 r. pan Grzegorz Wiśniewski otrzymał zadanie sformułowania Departamentu Integracji w Organizacją Paktu Północnoatlantyckiego w MON. Został zastępcą dyrektora departamentu na etacie generała brygady.

W 1998 r. pan pułkownik Grzegorz Wiśniewski objął stanowisko doradcy ds. obronnych stałego przedstawicielstwa RP w Kwaterze Głównej NATO w randze radcy – ministra pełnomocnego na etacie generała brygady. Przez kolejne lata uczestniczył w wielu przedsięwzięciach na forum NATO. W 2001 r. otrzymał awans na stopień generała brygady. Wiosną 2002 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora ds. planowania akademickiego i polityki w Akademii Obrony NATO w Rzymie. Z tego okresu pochodzą nowe, ciekawe doświadczenia. Po powrocie z Rzymu został wiosną 2006 r. pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. szkolnictwa wyższego, a od maja 2007 r. pełnił obowiązki attaché obrony – wojskowego, morskiego i lotniczego przy ambasadzie RP w Moskwie."

Informacje te pochodzą z przesłuchania gen. Grzegorza Wiśniewskiego w dn. 02.03.2011 r. przed Sejmową Komisją Spraw Zagranicznych jako kandydata na ambasadoraRP w Indonezji. Generał otrzymał jednomyślną rekomendację komisji, a w dn. 10.08.2011 r. złożył listy uwierzytelniające Prezydentowi Republiki Indonezji (5).

Wykop Skomentuj50
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale