Blog
Real World by Zebe
Zebe
Zebe Nikt Cię nie uszanuje, jeżeli
108 obserwujących 1675 notek 1438904 odsłony
Zebe, 26 czerwca 2016 r.

Szańce liberalnego radykalizmu

Kariera Ryszarda Petru jest nierozerwalnie związana z Leszkiem Balcerowiczem. Co prawda jej początki miały miejsce u boku Frasyniuka, jako asystenta posła Unii Demokratycznej, ale już wkrótce rozpoczął on pracę w fundacji CASE, kierowanej przez żonę Balcerowicza. Od tego momentu, aż do dnia dzisiejszego Leszek Balcerowicz jest swoistym „prowadzącym” obecnego lidera partii.Nowoczesna.

Powstanie Nowoczesnej wiąże się ściśle z ubiegłorocznymi zawirowaniami w polskiej polityce. Leszek Balcerowicz od dłuższego czasu krytykował z pozycji minionego autorytetu rządzącą wówczas Platformę Obywatelską, która ustami ówczesnego ministra Rostowskiego, raz za razem obnażała słabość jego argumentów w kwestiach gospodarczych. Doszło nawet do debaty Rostowski-Balcerowicz, którą ten drugi przegrał w sposób wprost kompromitujący dla niego. W owym czasie sam Tusk zaczął deklarować się jako socjaldemokrata, a trochę później Ewa Kopacz zaczęła mówić o społecznej gospodarce rynkowej, sprzecznej z poglądami liberałów.

Był to chyba moment zwrotny, w którym w otoczeniu Balcerowicza zrodziła się myśl o samodzielnym starcie liberałów w kolejnych wyborach parlamentarnych. Wytypowano – posiadającego spore ambicje polityczne - Ryszarda Petru na twarz powstającego projektu Nowoczesna. W projekt zaangażowały się wszystkie siły w Polsce skupione wokół organizacji mających związek z Georgem Sorosem – Fundacja Batorego, wspomniany CASE, FOR Leszka Balcerowicza, czy też Towarzystwo Ekonomistów Polskich kierowane przez samego Petru. Po przegranych wyborach prezydenckich przez Komorowskiego, wśród osób związanych z powstającą Nowoczesną znaleźli się też ludzie byłego prezydenta. Żeby dopełnić obrazu, należy napisać, że na listach tej partii media odnotowały również ludzi związanych swego czasu z Januszem Palikotem. Celem Nowoczesnej było przyszłe współrządzenie z Platformą Obywatelska.

Do przewidywanego współrządzenia jednak nie doszło, o czym zdecydowali wyborcy.

Parę słów na temat KOD-u, który – nie ulega to dla mnie żadnej wątpliwości – powstał na bazie frustracji związanej ze środowiskiem Nowoczesnej - było, nie było - związanej z porażką.

Początkowo, będąca w chaosie Platforma Obywatelska wsparła pomysł KOD-u. Jednak z biegiem czasu zaczęła się od niego odwracać, gdy zorientowano się, że to środowisko jest inspirowane przez Nowoczesną oraz byłego prezydenta Komorowskiego.

Zamysł KOD-u i chęć wyprowadzenia szerokich mas ludności na ulicę, właśnie umiera śmiercią naturalną. Próba wypromowania Kijowskiego poza Polską nie zdała egzaminu, a o czymś na wzór Majdanu w Warszawie, lepiej już nie wspominać. Zrodziła się więc w głowach ludzi z Nowoczesnej myśl, by zastąpić „dużego człowieka z kucem” – jak prześmiewczo internauci nazywają Kijowskiego - Władysławem Frasyniukiem.

Idea Społeczeństwa  Otwartego, jaką  propaguje Soros poprzez zależne od niego instytucje, oraz ludzie   przez nie szkoleni, właśnie zaczęła  chwiać się w posadach.

Europa na skutek znanych nam wszystkim perypetii jest zmuszona odrzucić skrajnie liberalne pomysły. Partie typu Nowoczesna są w większości krajów unijnych w odwrocie. Partia przyjaciela Ryszarda Petru, Guya Verhofstadta cieszy się jego rodzimej Holandii jednocyfrowym poparciem.

Skrajni liberałowie jeszcze przez czas do następnych unijnych wyborów, będą mieli swoją nadreprezentację – mam tu na myśli może nie liczebność, ale wagę funkcji, które pełnią w Brukseli.

Wydaje się, że partia Ryszarda Petru szczyt możliwości ma już za sobą. Bliskie fiasko KOD-u zmusi ją do jeszcze większej radykalizacji swoich działań. Czy happeningi wystarczą?

To zależy, co powie Soros.

 

 

 

 

Opublikowano: 26.06.2016 13:12.
Autor: Zebe
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Sprawa sprzed ustawy
  • Dokładnie
  • Przed

Tematy w dziale