8 obserwujących
21 notek
248k odsłon
  993   0

Nie żyje Lou Ottens. Bez niego nie byłoby kasety magnetofonowej i przenośnego magnetofonu

Dzisiaj wiele polskich serwisów internetowych śle noty pożegnalne upamiętniające — Lou Ottensa. Wybitny wynalazca zmarł 6 marca 2021 roku w wieku 94 lat w swoim mieście rodzinnym Duizel na południu Holandii. Jest to wielka strata, ponieważ dzięki Ottensowi setki milionów ludzi mogło słuchać muzykę z kasety magnetofonowej na przenośnym magnetofonie. Holender zasłynął jednak nie tylko z tych wynalazków, ale także jako współtwórca płyty kompaktowej.

Lodewijk Frederik Ottens urodził się 21 marca 1926 roku w Bellingwolde. Ottens technologią interesował się od dzieciństwa, a podczas drugiej wojny światowej zajmował się montowaniem radiów przenośnych służących do słuchania zakazanego przez władze okupacyjne — Radia Orange. Po ukończeniu szkoły średniej Lou studiował inżynierię i rozpoczął karierę w branży technologicznej, gdy dołączył do zespołu projektantów Philipsa w 1952 roku. Osiem lat później przejął dział rozwoju produktów firmy.

image

To właśnie tam Ottens poprowadził zespół do opracowania pierwszego przenośnego magnetofonu. Jednak na tym nie poprzestał i dwa lata później zrewolucjonizował system magnetofonów szpulowych, wymyślając kasetę magnetofonową.

Kiedy pierwszy raz ją pokazano na targach elektroniki w 1963 roku, była sprzedawana pod hasłem „Mniejsza niż paczka papierosów!”. Ottens specjalnie zaprojektował kasetę tak, aby mieściła się w kieszeni kurtki, po części dlatego, iż stwierdził, że inne modele z taśmą magnetyczną były zbyt duże.


Następnie Lou Ottens nakłonił szefostwo Philipsa do udzielenia licencji na jego projekt, aby stał się standardem branżowym i dotarł do szerszej publiczności. Philips przystał na to i zawarł umowę z Sony, aby użyć opatentowanego mechanizmu. W ciągu następnych dekad na całym świecie sprzedano ponad 100 miliardów kaset magnetofonowych. Nośnik ten jednak największy popyt miał w latach 70 i 80 XX wieku.

W 1980 roku Ottens pomógł opracować CD, nowy standard Sony-Philips, który po raz drugi zrewolucjonizował branżę muzyczną. Dyski kompaktowe stały się prężnym globalnym zjawiskiem z ponad 200 miliardami sprzedanych kopii i zostały podstawą fizycznych nośników. Sam Ottens jednoznacznie stwierdził, iż płyty kompaktowe są lepsze niż kasety, argumentując, że „nic nie przebije dźwięku płyty CD”. Tutaj można polemizować, ale jedno jest pewne że cedeki po dziś dzień znajdują miliony nabywców na całym świecie i to już od ponad 40 lat.

image

Lou Ottens zasłynął zatem ze stworzenia ponadczasowych nośników muzycznych i niewiele mniej długoletniego przenośnego magnetofonu. Więc pokój pamięci temu wielkiemu wynalazcy, który do końca swoich dni żył wszystkim, co dotyczyło technologii muzycznej.

Kończąc, jestem ciekaw, jakie Wy macie wspomnienia związane z kasetą magnetofonową, płytą kompaktową i przenośnym magnetofonem? Myślę, że osoby słuchające z pasją muzyki w okresie PRL-u oraz wczesnego kapitalizmu będą w tej kwestii miały dużo do przekazania.

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie