21 obserwujących
883 notki
1411k odsłon
835 odsłon

No to po zawodach, Trzaskowski już praktycznie wygrał - wyliczyła Interia

Wykop Skomentuj21

image

Pierwsza tura wyborów dała prezydentowi Andrzejowi Dudzie sporą przewagę nad rywalem. Duda z wynikiem 43,5 proc. głosów zwyciężył aż w 13 na 16 województw. Drugi Rafał Trzaskowski, z wynikiem 30,46, wygrał jedynie w trzech województwach. Ten układ sił nie jest jednak tak oczywisty, kiedy przyjrzymy się sumie wyników, jakie uzyskali kandydaci kojarzeni z opozycją. Wówczas to oni mają przewagę w dziesięciu województwach, a urzędujący prezydent pozostaje największym graczem w sześciu pozostałych regionach Polski.

Analizując ostateczne dane PKW Interia skupiła się się na podziale głosów według preferencji wyborczych elektoratów innych kandydatów niż Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. To w końcu ci "osieroceni" wyborcy zdecydują, który kandydat zwycięży w drugiej turze. Wyborcy trzech kandydatów - Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza to elektorat bliższy ideowo Rafałowi Trzaskowskiemu. Co ciekawe - gdyby założyć, że w II turze zagłosują te same osoby, które poszły na wybory w minioną niedzielę i zagłosują zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa - Rafał Trzaskowski ma szansę zdobyć przewagę w dziesięciu na 16 województw. Zgromadzona wówczas łączna liczba głosów na kandydata Koalicji to 9 502 231. Przy jednoczesnym wyniku Dudy o wartości 8 450 513 głosy - rozkład wyborczych sił uległby znaczącej zmianie. W II turze wyborów prezydenckich w 2015 roku do urn poszło o dwa miliony więcej osób, niż w turze pierwszej. Gdyby i tym razem przybyła taka liczba - kandydaci mieliby ogromne pole manewru.

A tak wygląda sonda Interii, z bardzo dużą grupą głosujących, bo ponad 120 tysięcy, która nie pozostawia wątpliwości i żadnych złudzeń, kto zwycięży w II turze wyborów prezydenckich. Sprawa wydaje się już praktycznie rozstrzygnięta i przesądzona, bo przewaga Rafała Trzaskowskiego nad Andrzejem Dudą jest znaczna i wynosi 52% do 40 %. Pytanie, czy w takim razie my pisowcy mamy iść głosować i liczyć na cud, czy raczej pogodzić się już z przegraną? Skoro niemiecka Interia tak twierdzi?


Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich 12 lipca?
        Andrzeja Dudę
        40%
        Rafała Trzaskowskiego
        52%
        Nie wiem
        3%
        Nie wezmę udziału w głosowaniu
        5%

głosów: 126033Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-ii-tura-wyborow-polaczone-elektoraty-czterech-kandydatow-zmi,nId,4586599#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka