zhongguo zhongguo
450
BLOG

Dzień Zięcia

zhongguo zhongguo Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Rozpoczął się Nowy Chiński Rok.

Pod znakiem bawołu wkroczyliśmy w okres oczekiwań i nadziei. Skłonni do wyrzeczeń, którymi żyjemy niemalże od roku na co dzień, czekamy na lepsze jutro.

W kulturze chińskiej bawół jest symbolem zarówno ciężkiej oraz sumiennej pracy, jak i uległości.

Zwierzęta te od tysiącleci znajdowały zastosowanie w pracy na polu, ciężko pracując. Jednoznacznie kojarzą się z pracowitością i siłą.

 Osoby urodzone pod znakiem bawołu charakteryzuje  determinacja w dążeniu do celu. Szczęśliwe liczby znaku to 1 oraz 4, a sprzyjające kolory to: biel, zieleń i żółć.


                               image

    

Pierwszy dzień Nowego Roku stanowi część zwyczaju noworocznego grupy etnicznej Han. Zwie się "Dniem Koguta"


                                                   image


W Chinach Nowy Rok witany jest głośnie petardami, które mają wypędzić potwora „Nian”, a także wszystkie złe zaczajone duchy.


Pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego chińskie rodziny spotykają się przy posiłku. Tradycyjnie dorośli, a zwłaszcza starsi członkowie rodziny oferują dzieciom i młodzieży czerwone koperty zawierające pieniądze. 


 Drugi dzień jest zwany „Dniem Zięcia” lub „przyjęciem zięcia”.


image


W dniu tym świąt składa się wizyty, w domu rodziny żony. Dzień ten ma na celu umocnienie więzi rodzinnych.

Tego dnia żonaci mężczyźni jeśli chcą mieć pomyślny rok to powinni złożyć wizytę teściom.

      image


W dawnych czasach był to jedyny dzień w roku, kiedy mężatki widziały własne rodziny.


                                                   image


Jest to również dzień urodzin wszystkich psów. Z tej okazji ofiarowuje się im słodkie smakołyki. Jest to jednak tradycja mniej znana i ma tendencję do zanikania.


                                                 image


W drugi dzień nowego roku powszechnym kultem Hanów jest składanie hołdu geniuszowi bogactwa. Jest to dzień kultu boga fortuny, przed którego wizerunkiem cała rodzina zapala kadzidełka i się modli.

Ceremonia odbywa się drugiego dnia w północnych Chinach i 5-tego dnia na południu. Towarzyszą jej petardy, które słyszy się dniem i nocą.

Przedsiębiorcy są najbardziej związani z tą praktyką. To właśnie oni składają w świątyniach trzem posągom (zwanymi również nieśmiertelnymi) baraninę, drób, żywego karpia, noworoczne ciasta i bułeczki na parze w darze.

                                  image

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości