zhongguo zhongguo
336
BLOG

RÓWNONOC WIOSENNA

zhongguo zhongguo Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Dzisiejszy dzień jest jednym z 24 chińskich terminów słonecznych. Zwie się Chūnfēn i jest początkiem astronomicznej wiosny.

  Czas trwania dnia i nocy jest równy i odbywa się na całej planecie. Okres ten rozpoczyna się 20 (lub 21) marca i kończy 4 (lub 5) kwietnia każdego roku na półkuli północnej. Natomiast na półkuli południowej ma miejsce 22 (23) września.


image


W chińskiej kuchni wskazane jest spożywanie wiosennych warzyw. Jedzmy wszystko co zielone!

 Zielone warzywa oczyszczają z toksyn wątrobę i jelita.


image


Szkarłat jest rośliną, którą mieszkańcy wiosek zbierają w tym dniu i przygotowują z dodatkiem filetów rybnych rodzaj tradycyjnej zupy, zwanej „wiosenną”.


            image


Dziki szkarłat czerwony eliminuje gorączkę, poprawia wzrok i jest bogaty w błonnik, który pomaga perystaltyce jelit i zapobiega zaparciom.


             image


Wiosna zwiastuje początek roku. Wiele wiosennych tradycyjnych zwyczajów jest korzystnych dla zdrowia i może przynieść dobre plony.

Podczas wiosennej równonocy większość regionów Chin obserwuje rodzącą się przyrodę. Budzą się do życia wierzby, trawy, kiełkująca pszenica i roznosi się na polach woń kwiatów rzepaku.


    image


Trzymanie jajka „w pozycji pionowej” to tradycyjny chiński sposób na powitanie wiosny.


image


Zachował się zwyczaj rozdawania obrazków z wizerunkiem wołu po domach. Jest on namalowany na czerwonym lub żółtym papierze i wędruje z domu do domu wraz z ludowymi śpiewakami.

W nagrodę ludowi artyści otrzymują pieniądze od właściciela domu.

image 

                                        image


Równonoc wiosenna to świetny czas dla dzieci na puszczanie latawców. W zajęciu tym uczestniczą również dorośli.

image


Od dzisiaj zaczyna się czcić przodków i czyścić ich groby.

Przed czyszczeniem grobu przed ołtarzem przodków odbywa się uroczysta ceremonia. Ubija się świnie i barany, mnisi recytują modlitwy przy dzwiękach muzyki.


                       image


Kiedy zbliża się wiosenna równonoc, woły rozpoczynają pracę na polach przez cały rok.

 Panuje więc zwyczaj nagradzania bydła kulkami z lepkiego ryżu. 


             image


Innym popularnym zwyczajem jest składanie ofiar ptakom. Składany im hołd odbywa się w nadziei, że nie będą dziobać zboża na polach.

 image

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura