CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
549 notek
620k odsłon
  413   0

ŚWIĘTO WOJSKA w CHINACH

Dzień ten jest jedną z ważnych dat w historii Chin.

1 sierpnia 1927 r. ponad 30 000 żołnierzy i oficerów Narodowej Armii Rewolucyjnej pod dowództwem Zhou Enlaia, He Longa, Ye Tinga, Zhu Te i Liu Bochenga zbuntowało się w Nanchang w prowincji Jiangsu, przeciwko reżimowi Czang Kaj-szeka i przez następnych kilka dni trzymało je w swych rękach.

Ten bunt - odpowiedź na rzeź dokonaną rok wcześniej na wiosnę przez Czang Kaj-szeka w Shanghaju, mimo że zakończył się niepowodzeniem, to jednak masowe zgrupowanie doprowadziło do narodzin ARMII CZERWONEJ (od 1946r. - Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej)

Tak więc armia została założona pod nazwą Chińskiej Armii Czerwonej (红军, Hóngjūn) przez Komunistyczną Partię Chin na samym początku wojny domowej między nią a Guomindangiem.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, ChALW stanowi trzecią (po USA i Rosji) siłę militarną na świecie!


                           image


image  Flaga ChALW


image « Wojskowe kobiety »


Insygnia Armii Ludowo-Wyzwoleńczej

 八一 (Bayī) = 1 sierpnia

Dzień jest związany z powstaniem Nanchang (南昌 起义, Nánchāng Qǐyì) jako jeden z pierwszych epizodów długiej wojny domowej między Kuomintangiem a Komunistyczną Partią Chin.

1 sierpnia uważany jest za rocznicę powstania Chińskiej Armii Czerwonej, później przemianowanej na Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, a w 1949 roku została oficjalną armią Chińskiej Republiki Ludowej.

W ten sposób 1 sierpnia zaczął być obchodzony jako rocznica oddziałów Chińskiej Partii Komunistycznej, a później w 1946 roku został przekształcony w rocznicę Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.


                                imageLubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka