zhongguo zhongguo
186
BLOG

CHRYZENTEMY SĄ KWIATAMI JESIENI

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Chryzantema, kwiat dziewiątego miesiąca księżycowego, symbolizuje jesień. Uprawiana w Chinach od ponad 2500 lat stanowi symbol pokoju, spokojnego i długigo życia oraz stałości.

Ten kwiat jest symbolem szczęścia i dobrego zdrowia.

Przez homofonię możemy ją rozumieć jako „trwać” lub „ długo”, jest to również nazwa dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca (święto podwójnej dziewiątki lub „święto chryzantem”).

Noszenie chryzantemy w tym dniu to nadzieja na długie życie.


                     image


W XVII wieku znano 500 odmian chryzantem, a dziś jest ich od 20 000 do 30 000, o różnych kształtach i wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego.

Dominujące kolory to złoty, rubinowa czerwień, jasnopomarańczowy...

                       image                                 

Chryzantema ma właściwości lecznicze i oczyszcza organizm z toksyn.

Występuje jako gorący i zimny napój. Suszony kwiat to zaleta zdrowotna, która obniża nadciśnienie tętnicze.


         image image


Chryzantema (菊花, júhuā) jest w Chinach symbolem długowieczności, spożywa się ją tam jako napar (菊花 茶, júhuā chá). Wśród najbardziej znanych odmian to chryzantema gongju (贡菊) z gór Huang Shan w prowincji Anhui.

                                   image

Inne najbardziej znane odmiany to hangju (杭菊) image

lub hangbaiju (杭白菊) z regionu Hangzhou w prowincji Zhejiang, image

a także chuju (滁 菊) z Chuzhou  image

i boju (亳 菊) z Bozhou. image


W Chinach chryzantema jest czczona jako jeden z najpiękniejszych kwiatów, oprócz szczęścia, reprezentuje ona również szlachetność i jest symbolem słońca.

 Chińczycy uważają, że idealna konstrukcja kolejności płatków chryzantem reprezentuje doskonałość. Nie bez kozery Konfucjusz sugerował użycie tego kwiatu jako przedmiotu medytacji.

Mówi się, że pojedynczy płatek tego ukochanego kwiatu umieszczony na dnie kieliszka zapewni długie i zdrowe życie.


                  image


Jej kwiat jest czasami nazywany "kwiatem pustelnika" na cześć pustelnika i poety Tao Yuan Minga ((365-427).


                                                  image

 Ten ostatni odmówił powitania przełożonychi  jako szef okręgu i odmówił zaszczytów i bogactw. Czytał, pisał i uwielbiał chryzantemy, które skromnie kwitły dopiero jesienią.

Poeta So Kong Tou uczyni ją kwintesencją taoistycznego kwiatu, dyskretnego i fatalistycznego.


Jesienią ten piękny kwiat pokrywa ogrody, parki, świątynie i miejsca publiczne. Chryzantema stoi na cokole i jest podziwiana podczas wielu jesiennych uroczystości.

Miasto Kaifeng w prowincji Henan, gdzie ten kwiat był uprawiany od czasów dynastii Song (960-1276), znana jest jako miasto chryzantemy.


Ponad 2,05 miliona doniczek z chryzantemami jest wystawianych w tym mieście podczs festiwalu odbywającemu się co roku  przez miesiąc. W mieście odbywają się konkursy chryzantem, występy poetyckie i seminaria herbaty chryzantemowej.


Wystawa pokazuje bogatą kulturę chryzantem w Kaifeng, słynnego miasta kolebki chińskiej cywiliacji.  


               image


Wino chryzantemowe jest spożywane podczas jesiennych festiwali.

W Chinach popularne było warzenie wina chryzantemowego już w czasach dynastii Han i Wei. Picie wina chryzantemowego stało się później popularnym zwyczajem, zwłaszcza podczas festiwalu podwójnej dziewiątki.

Tego dnia zbierano chryzantemy, które właśnie zakwitły, mieszano je ze zbożem i warzono, po czym składowano wywar do następnego roku.

Mówia się, że picie tego wina może przedłużyć życie.

W przeszłości literaci organizowali gry poetyckie obficie „skraplane”, w których każdy mógł pokazać swoje talenty w recytacji i dodać sobie odwagi wypijając kilka kieliszków wina.

Chryzantema ma właściwości lecznicze i oczyszcza organizm. Występuje jako herbata lub zimny napój. Suszony kwiat to zaleta zdrowotna, obniża nadciśnienie tętnicze.


                      image


W czasach dynastii Song (960 -1279) chryzantema była kojarzona z uczonymi, którzy poświęcali swój czas nauce, żyjąc w odosobnieniu i spokoju.

Warto zauważyć, że niewykształcony mężczyzna nie mógł mieć w swoim ogrodzie „złotego kwiatu”.


                         image

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka