CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
77 obserwujących
582 notki
639k odsłon
  301   1

TECHNIKA DRUKARSKA z RUCHOMĄ DREWNIANĄ CZCIONKĄ

Drewniane ruchome czcionki (木活字; Mù huózì) to tradycyjne rzemiosło starożytnych Chin. Jest to jedna z najstarszych technik drukarskich na świecie.

        Technika ta została wynaleziona przez Bi Shenga (毕昇; Bì shēng) w okresie Qingli (庆历; qìnglì) Północnej Dynastii Song i nazwana „drukowaniem na glinie” („泥活字印刷术”; „Ní huózì yìnshuā shu”).

image Bi Sheng (990-1051) skromnego pochodzenia, znalazł zatrudnienie jako kopista i drwal. Na początku panowania Północnej Dynastii Song (960-1127), chińskie cesarstwo znajdowało się w fazie rozwoju edukacyjnego. Rywalizacja cesarska przyniosła mnogość szkół w miastach i wsiach. Fakt ten wymagał wyrobu dużej ilości książek, traktatów i podręczników. Reprodukcja dokumentów odbywała się wówczas metodą drzeworytu. Każda z wydrukowanych stronnic była wcześniej grawerowana na drewnianej desce. Proces ten był oczywiście bardzo długi i pracochłonny. Po kilkudziesięciu egzemplarzach nasączone atramentem drewniane deski wkrótce zaczęły się wypaczać i tracić swą wyrazistość.

imageimage Największy wpływ na przyszłe pokolenia wywarła technika drewnianej ruchomej czcionki. Sinogramy są wyryte „na odwrót” w drzewie gruszy, głożyny lub wierzby. Dzięki przydatnym materiałom oraz prostej i szybkiej produkcji technika ta stała się powszechnie używana.

Polega ona na wyrzeźbieniu odwróconych znaków na drewnianej desce, wyodrębnieniu ich na pojedyncze znaki, przycięciu nożem, a następnie ustawieniu ich w jednolitym rozmiarze gotowym do druku.

image Jest to rodzaj druku, w którym małe liście bambusowe wypełniają wolną przestrzeń między drewnianymi znakami w płycie drukarskiej.

image Następnie nakłada się na czcionki tusz... 

 i odbija się je papierze image


image Podczas procesu drukowania stosuje się różnorodne narzędzia drukarskie, takie jak noże, płyty, pędzle, szczotki...


imagePoza rejestracją i transkrypcją wszystkie pozostałe etapy druku wykonywane są ręcznie.


image Hengshui (衡水市; héngshuǐ shì) to miasto w południowo-wschodniej prowincji Hebei.

Jego Muzeum Chińskiego Malarstwa i Kaligrafii prezentuje 12 zestawów dużych szaf, które zawierają łącznie ponad 200 000 drewnianych ruchomych czcionek z czasów dynastii Qing (1644-1911). Są one nieocenione dla badań historycznych i ochrony reliktów kulturowych.


W 2017 r. technika druku drewnianych ruchomych czcionek w dystrykcie Taocheng w Hengshui została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowincji Hebei.

Ruchoma czcionka może być wielokrotnie używana po zdemontowaniu płyty drukarskiej. Przez cały rok rzemieślnicy transportują drewniane zestawy czcionek i materiały drukarskie do sal przodków w lokalnych społecznościach.

                    image

   Sekrety tej techniki są przekazywane ustnie w rodzinach. Jednak wymagane jest intensywne szkolenie. Niskie dochody, popularyzacja technik druku cyfrowego i spadek entuzjazmu młodych pokoleń do zachowania tradycji  przyczyniły się do gwałtownego spadku liczby rzemieślników.

Obecnie jest tylko jedenaście osób powyżej 50 roku życia, które opanowały wszystkie techniki. W zasadzie każda z tych osób kontroluje wszystkie etapy pracy prasy drukarskiej. Jeśli nie będzie się chronić, ta tradycyjna praktyka wkrótce wyginie.

                       image

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka