CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
77 obserwujących
580 notek
638k odsłon
  362   0

DAWNY ZWYCZAJ

Dzisiaj przedstawię zarys tatuażu chińskiej mniejszości etnicznej Dai.

Większość jednej z 56 chińskich narodowości zamieszkuje region automicznej prefektury Xishuangbana (西双版纳傣族自治州 ; Xīshuāngbǎnnà dǎizú Zìzhìzhōu) i Dehongu (德宏傣族景颇族自治州 ; Déhóng dǎizú jǐngpōzú Zìzhìzhōu) w południowo-zachodniej prowincji Chin.

                                                                Tatuowanie Dai ma długą historię.

Legenda głosi, że w starożytności mieszkali oni w pobliżu rzeki i często byli atakowani przez dziwne stworzenia. Odkryli, że ciemna skóra odstrasza te potwory i zaczeli tatuować się dla ochrony.

Z czasem tatuaż stracił swoją pierwotną funkcję i stał się symbolem śmiałości i waleczności dla mężczyzn oraz piękna dla kobiet. Na grzbietach kobiecych dłoni rysowano kwiaty, a między brwiami dziewcząt tatuowano kropkę symbolizującą piękno.

Tatuaże są obecne w Chinach od tysięcy lat. Tatuowanie było praktykowane w Chinach od czasów dynastii Zhou panującej w latach 1045 do 256 p.n.e. Chińskie słowo oznaczające tatuaż to 纹身 (wénshēn).

Wczesne chińskie tatuaże były postrzegane jako kara - rodzaj znaku hańby. Przestępcy byli piętnowani tatuażem na twarzach i zmuszani do życia na wygnaniu.

Nawet we współczesnych Chinach tatuaże są uważane za związane z podziemiem i triadami w taki czy inny sposób, chociaż to podejście powoli ulega zmianie. Tatuaż jest praktykowany w niektórych odległych wioskach. Najczęściej można spotkać ten rodzaj modyfikacji ciała wśród starszych członków mniejszości Dai.

Mężczyźni i kobiety są tatuowani, zgodnie ze zwyczajem Dai, mężczyźni na torsie, na rękach, nogach, placach, a kobiety na grzbiecie dłoni, ramieniu lub między brwiami.

image image

Xishuangbana to region tropikalny z obfitymi opadami deszczu i żyznymi glebami. Język mniejszości Dai należy do rodziny języków tybetańsko-chińskich i ma trzy główne dialekty. Pismo oparte jest na alfabecie łacińskim.

Jak sama nazwa wskazuje, są oni spokrewnieni z Tajami.

                                            image


Dawniej dzieci Dai były tatuowane w wieku 5 lub 6 lat, uważano to za idealny wiek ich wejścia w życie. Później były tatuowane od 14 do 15 lat, co oznaczało symbol dojrzałości.


imageTatuażu Dai często przedstawia tygrysa lub smoka.

Tygrys symbolizuje moc, jest wychwalany jako „święte zwierzę”, „pan gór”, „król zwierząt” oraz  „bóg i obrońca gór”.

 Tygrys był czczony przez Chińczyków od czasów starożytnych.

Chiński smok jest symbolem mądrości, mocy i szczęścia w chińskiej kulturze. W przeciwieństwie do zachodnich smoków jest ogólnie postrzegany jako życzliwy i miły. Od dawna stał się symbolem chińskiego folkloru i sztuki. Na ich cześć zbudowano wiele świątyń i sanktuariów. W rzeczywistości Chińczycy są czasami określani jako „potomkami smoka”.

                                                   image

    Zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami, mężczyźni Dai powinni mieć tatuaże, gdy osiągną określony wiek, w przeciwnym razie będą postrzegani jako zdradzający swoich przodków i będą dyskryminowani. Co więcej, mężczyźni Dai są dumni z posiadania wielu pięknych tatuaży. Ci, którzy nie mają ich na nogach, mają słabą osobowość. Ten typ mężczyzny jest często uważany za tchórzliwego i niekiedy ironizowany przez płeć piękną. Bez tatuażu trudno jest zdobyć względy dziewczyny. Dlatego, gdy chłopcy Dai osiągną wiek 14 lub 15 lat mają tatuaże na nogach 

                                                                 image

i dłoniach image


                                  Konkretna data tatuażu jest zwykle wybierana w dniu Święta Smoczych Łodzi

Podczas tatuowania najpierw używa się atramentu lub barwnika z indygo, aby narysować odpowiednie wzory na skórze, które mają być wytatuowane. Następnie tatuażysta używa igły zanurzonej w pigmencie, nakłuwa skórę, pigment pozostaje w skórze tworząc ślad, który nigdy nie zniknie.

  Większość wzorów tatuaży przedstawia pługi, grabie, bydło, konie, psy, ryby, ptaki, stonogi, koguty i inne zwierzęta. Niekiedy niektóre znaki takie jak: „+”, „×”, „#”, „■”, inne symbole oraz kwiaty śliwy lub lotosu.

    Kwiat śliwy to symbol wiosny, pomyślności, odnowy i młodości.

   image Jest również symbolem śmiałości i odwagi.

Kwiat śliwy jest często ilustrowany przez artystów i poetów, jest uznawany jako symbol narodu chińskiego,  jest symbolem niewinności, jego białe płatki zwiastują nadejście wiosny, wiele go łączy z bambusem i sosną.


    Kwiat lotosu w tradycji buddyjskiej przedstawia Buddę, jest uważany za symbol mądrości i duchowego spełnienia oraz jest symbolem długowieczności.

                                                                    image


image Istnieje wiele legend wyjaśniających pochodzenie zwyczaju tatuowania.

Jedna z nich głosi, że w starożytności przodkowie Dai nie osiedlili się jeszcze na dzisiejszych terenach tylko podążali wzdłuż rzek żyjąc z połowu ryb i krewetek.

  W tym czasie w rzekach kłusował niezwykle groźny smok, który napadał gdy zobaczył w wodzie brązowe przedmioty. Aby odpędzić się od jego agresji, wymyślono malowanie całego ciała barwnikami, kiedy schodziło się w nurty rzeki i w ten sposób udając synów groźnej bestii. 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości