CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
73 obserwujących
540 notek
611k odsłon
  693   0

Święto Smoczych Łodzi

Zongi zi - zawinięty kleisty ryż w bambusowe liście z nadzieniem mięsnym lub owocowym
Zongi zi - zawinięty kleisty ryż w bambusowe liście z nadzieniem mięsnym lub owocowym

 

Dzisiaj rano dzwoni do mnie Ai Ping mówi:

- "wstawaj, przyjeżdzam i robimy ZONG ZI!

- ‘’oszalałaś...’’

- ‘’za godzinę jestem u ciebie!’’

 

   I cóż mam poradzić? Tylko mogę się poddać decyzji mojej uroczej przyjaciółki. Ai Ping, wspaniała dziewczyna wszystko zaplanowała, kupiła co trzeba do realizacji swego przepisu kulinarnego. Pominę całą ceremonię przygotowawczo-wykonawczą zbyt długą do opisu. Podczas gdyZONG ZI z wolna się prażą my przypominamy sobie, ogladając film,  legendę o ‘’Białym Wężu’’.

                                                 * * * 

  

 Dzisiejsze swięto jest bardzo ważne, obok Nowego Roku i Swięta Księżyca jest jednym z najważniejszych tradycyjnych chińskich swiąt.

 

  Dodam, że jest związane z poetą QU YUAN żyjącym na przełomie IV i III w p.n.e.w okresie Walczących Królestw. Poeta ten popełnił samobójstwo  rzucając się w wody rzeki Mi Luo, oponując korupcji i niesłusznej władzy. Miejscowi rybacy poszukiwali jego zwłoki, fakt ten dał początek swiętu DUAN WU JIE,stąd  Konkursy Smoczych Łodzi.

 

   W tym dniu spożywa się tradycyjne ZONG ZI. Tradycją jest również, że gdy słońce jest w astronomicznym zenicie energia yang i ying osiąga szczyt. Mawia się również, że tylko raz w roku, właśnie w tym dniu jajko może stać samo i się nie chwiać. Dzieci lubią tę zabawę.Gdy moja  Mei Bing była małą dziewczynką  też testowała to zjawisko,  bawiąc się. Wtedy mówiła, że woda w studni dziadka tylko dzisiaj jest wyposażona w magiczne własności. Duma mnie ogarnia, że ta moja Mała Żołnierka tak bardzo przywiązuje wagę do tradycji, o której wiele  dzieci już w miastach zapomniało.

 

   Swięto to w kalendarzu chińskim jest wejściem w upalne lato, przypada 5 dnia 5 miesiąca księżycowego i jest wpisane od 2009 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego przez UNESCO.

   Ai Ping spisała się na 5. robiąc ponad 30 zong zi, zostało nawet dla D. do degustacji. A dla Miłego Czytelnika do wirtualnego spróbowania na załączonym zdjęciu! 

 

 

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale