zhongguo zhongguo
529
BLOG

CHIŃSKI ROK KRÓLIKA

zhongguo zhongguo Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

   Początki chińskiego kalendarza są odległe. Jak podaje legenda, twórcą kalendarza był mityczny cesarz Huangdi, który wprowadził go w 2637 roku p.n.e.image


               W Chinach od 1912 roku oficjalnie obowiązuje kalendarz gregoriański. Jednak tradycyjny kalendarz jest stosowany do dnia dzisiejszego do określania nazw świąt i służy pomocą w pracach na polu.

   Tradycyjny chiński kalendarz oparty jest na dokładnych astronomicznych obserwacjach położenia słońca oraz faz księżyca. Jego znaczącym elementem jest sześćdziesięcioletni cykl kalendarzowy, złożony z pięciu mniejszych okresów symbolizujących: metal, drewno, ogień, wodę i ziemię.

Od II wieku p.n.e. w Chinach obowiązywał kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzielił rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni. W celu uniknięcia przesunięć względem rzeczywistego czasu obiegu Ziemi wokół Słońca, co trzy lata dodawany był miesiąc przestępny.

Każdy z tych okresów trwa 12 lat symbolizowanych przez 12 zwierząt, które według legendy jako pierwsze przybyły na wezwanie Buddy. Każdy narodzony noworodek dziedziczy cechy zwierzęcia danego roku, każde z nich ma swoje cechy charakteru i jest związane z jednym z 5 elementów (niebo, ziemia, woda, ogień i metal). Chińczycy wierzą, że zwierzę panujące nad rokiem, w którym urodził się dany człowiek, ma ogromny wpływ na całe jego życie. Dlatego w roku swego urodzenia ku szczęściu powinno się nosić „coś czerwonego”, najlepiej bieliznę lub skarpetki.

                   image image

Rok 2023 jest rokiem Królika, który rozpoczyna się 22 stycznia 2023 i potrwa do 9 lutego 2024. Jest to rok Królika Wody.

                                       Królik zajmuje czwarte miejsce w 12 znakach chińskiego zodiaku.                          image Malowane gliniane figurki chińskiego horoskopu


image W Chinach Królik ma nie tylko głębokie konotacje kulturowe, ale także ma ścisły związek z chińską polityką i mitologią. To pomyślny znak. Symboliczne kulturowe znaczenie znaku Królika jest ściśle związane z nawykami związanymi ze stylem życia królika, w tym czujnością, dowcipem, ostrożnością, umiejętnościami... Królik jest zawsze gotowy do wykrywania otoczenia za pomocą nadwrażliwych uszu i oczu.

 Ogólnie rzecz biorąc, Królik jest pozytywnym znakiem, który przynosi ze sobą dobre wibracje.

 W chińskiej astrologii Królik odnosi się zatem do czujności, roztropności i umiejętności. Zachęca do zachowania czujności w otoczeniu, przewidywania zdarzeń i odpowiedniego reagowania. Skłania raczej do refleksji niż do działania. Dlatego w roku Królika lepiej jest zachować spokój i wstrzemięźliwość, aby przetrwać wszelkie burze, które mogą się od czasu do czasu pojawić.

Królik Wody symbolizuje dobrobyt i harmonię. To rok sprzyjający rekonwalescencji i introspekcji, co pozwala nieco zwolnić tempo.


Stare chińskie przysłowie mówi:


utrzymany jak dziewica, szybki jak uciekający królik


 Królik stanie w miejscu, gdy zawieje wiatr, gdy zapiszczy trawa będzie biegł szybko jak błyskawica. W starożytnych Chinach królik był uważany za symbol wysokiej czujności i umiejętności.

image W czasie obchodów Święta Wiosny w Chinach dekoruje się okna kolorowymi „wycinankami

Sztuka ta pojawiła się z wynalezieniem papieru, za panowania dynastii Han (206 r p.n.e. – 220 r n.e.).

Jest to jedna z popularnych form sztuki, polegająca na wycinaniu wzorów w kolorowym  papierze i przyklejaniu ich na oknach, drzwiach i lampionach.

Celem jest wyrażanie uczuć radości i przekazywaniu obserwacji życia codziennego.

image                                                                                                                                                    ღ☆ღ¸¸.•*¨*••.¸¸ღ☆ღ¸¸.•*¨*••.¸¸ღ☆ღ¸.•*¨*ღ☆ღ¸.•*¨*¨*••.¸¸ღ☆ღ¸.


Ponadto znak Królika jest symbolem długowieczności, pokoju i dobrobytu. Ze względu na płodną wydajność reprodukcyjną, zawsze jest gotowy do krycia w każdym sezonie.

Prognoza Roku Królika na 2023

Rok Królika Wody, to połączenie Królika, który symbolizuje dobrobyt i pokój oraz żywiołu Wody, który ma bardzo dobre zdolności adaptacyjne i reprezentuje bogactwo kultury chińskiej.

Generalnie rok 2023 zapowiada się jako rok nadziei.

                     image


W roku 2023 Królik może liczyć na wsparcie ze strony innych. W każdej trudnej sytuacji otrzyma potrzebną mu pomoc. Dzięki temu wiele spraw ułoży się znacznie lepiej niż w przypadku całkowicie samodzielnie podejmowanych wyzwań.


W kulturze wietnamskiej rok 2023 jest rokiem Kota.

image Dlaczego więc w chińskim horoskopie nie ma kota ?


     Jedna z chińskich legend mawia, że Kot i Szczur, ówcześni dwaj przyjaciele usadowili się na grzbiecie bawołu, aby przeprawić się przez rzekę. Kiedy zbliżyli się do brzegu, podstępny Szczur wepchnął Kota do wody. Ten ostatni, nie umiejący pływać, został porwany przez prąd. I odtąd narodziła się ich wzajemna wrogość.

   Inna opowiada, że nieobecność kota jest wynikiem złośliwośći jego przyjaciela szczura. Kot nie przybył na spotkanie z Buddą, poszedł spać, ale wcześniej poprosił szczura by go obudził, oczywiście szczur wyeliminował potencjalnego rywala i nie obudził kota, który sobie smacznie spał. Oszukany przez swego przyjaciela, kot się obraził i od tego czasu są wrogami.

                                                                  image

W kalendarzu wietnamskim kot zastępuje chińskiego królika.

Te dwa kalendarze zodiaku są bardzo podobne, z tą różnicą, że w wietnamskim nie ma kota.

   To bardzo sprytne. Mogłoby to wyjaśnić pochodzenie schizmy, która sięga kilku wieków wstecz. Kilka tez  odnosi się do wspólnej legendy, zgodnie z którą Budda zaprosiłby zwierzęta do udziału w wyścigu, aby wybrać dwunastu przedstawicieli wiecznego Zodiaku.

Mówi się, że w Wietnamie zawody zorganizowałby raczej Nefrytowy Cesarz, taoistyczny bóg. Kot tym razem umiał pływać...


   image             Można zastosować wyjaśnienia antropologiczne i kulturowe. Ale najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest pochodzenie językowe. Wiele współczesnych wietnamskich słów wywodzi się z języka chińskiego. Māo po chińsku jest zbliżone do con mèo po wietnamsku (kot). 

Legenda, historia lub język, to małe znaczenie. Nikomu w Wietnamie nie przyszłoby do głowy sprzymierzyć się z Państwem Środka, gdyż Chiny okupowały Wietnam przez nie mniej niż tysiąc lat. Wietnam zachował swe słowa, swe idiomy, swych geniuszy i tysiące innych rzeczy i pielęgnuje głęboką potrzebę wyróżnienia się. Również jest to kwestia honoru narodowego, aby nie kopiować Chin pod każdym względem.

Ta forma wyróżniania się w naśladownictwie jest obecna wszędzie w kulturze wietnamskiej.

  Kot jest bliżej Wietnamczyków niż królik. Większość Wietnamczyków to wieśniacy i królik nie ma z nimi nic wspólnego, podczas gdy kot od zawsze był ich sprzymierzeńcem, zabijając szczury, które niszczą plony.

                      image                                

UZUPEŁNIENIE:

     W mitologii chińskiej królik jest towarzyszem zasymilowanej z Księżycem bogini Chang'e, tłucze on w moździerzu „zioła” tworząc eliksir zapewniający długowieczność.

W Chinach królik nazywany jest również „Nefrytowym Królikiem”. Ta ewokacja znajduje odzwierciedlenie w późniejszych tekstach i pojawia się w encyklopedii dynastii Song. Nawet dzisiaj starsze osoby na wsi mówią o „Nefrytowym Króliku” lub „Złotym Króliku”odnosząc się do Księżyca

      image Fresk na suficie jaskini w buddyjskiej świątyni 


W Chinach Nefrytowy Królik jest kojarzony ze Świętem Środka Jesieni.

Widzimy go przygotowującego mikstury w moździerzu. Królik jest symbolem kultu Księżyca, na którym według legendy mieszka królik. Z tej okazji w piętnastym dniu ósmego miesiąca księżycowego spożywane są przez chińczyków „księżycowe ciastka” często ozdobione królikiem.

Księżycowy królik jest widoczny na księżycowej pareidolii. Historia królika żyjącego na Księżycu istnieje więc w chińskim folklorze.

image

    Według starożytnych chińskich mitów królik przebywa na Księżycu, gromadząc eliksir nieśmiertelności pod drzewem cynamonowym. Ten biały królik jest towarzyszem bogini księżyca Chang’E, żyjącej w nefrytowym pałacu zwanym Pałacem Wielkich Mrozów.

                                  image


Widuje się go także w towarzystwie Króla Małp, który jest jedną z najsłynniejszych postaci fikcyjnych w klasycznej literaturze chińskiej.

                                        image


    Pierwszy chiński łazik księżycowy został umieszczony na Księżycu dzięki sondzie kosmicznej Chang'e 3 w dniu 16 grudnia 2013 roku. Został nazwany Yutu, czyli „Nefrytowym Królikiem”. Jest to pierwsza chińska sonda kosmiczna przeznaczona do badań Księżyca. 

                                               image


  Zasadniczo Chińczycy jedzą bardzo mało mięsa króliczego. Uważają, że króliki są zbyt „milutkie” aby je spożywać i uchodzą za zwierzęta domowe. W chińskich restauracjach nie widzi się dań z królika!

Spożywanie królika podobno posiada wartości lecznicze. Jedynie w prowincji Sichuan główki królika zachwycają smakoszy.

O zmroku, w alejkach w centrum Chengdu, niezliczone stragany oferują przekąski z głów królików, którym towarzyszy piwo i pierożki.

Te uczty podczas nocnych kiermaszy są tutaj tradycją.

                                  image


   Dzieci noszą czapeczki o kształtcie głowy królika. Podobno przyspieszają one naukę w chodzeniu. Wreszcie, królik jest obecny w wielu dziecięcych opowieściach i legendach wyjaśniających dlaczego króliki mają czerwone oczy, długie uszy, króliczy rozszczep wargi i podniebienia lub też krótki ogon.

                                     image

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura