zhongguo zhongguo
308
BLOG

RYTUAŁY NA NARODZINY W CHINACH

zhongguo zhongguo Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

      Pojawienie się dziecka w chińskiej rodzinie jest oczekiwanym i przygotowanym wydarzeniem. Przyszła mama jest szczególnie rozpieszczana. Narodziny dziecka otoczone są radami, zwyczajami, obrzędami i tradycjami w sposób jeszcze bardziej wyjątkowy niż w innych kulturach.

    W starożytnych Chinach ciąża i poród były tak tajemnicze i ważne, że istniało wiele zasad, których należało przestrzegać, aby uniknąć nieszczęść. Ponadto tradycje związane z ciążą mają swoje źródła w tradycyjnej medycynie chińskiej, według której ciąża i poród wyczerpują zapas energii matki. Wszystkie porady będą zatem koncentrować się wokół profilaktyki i ochrony przyszłego dziecka i jego matki. Należy więc unikać wszelkiego stresu i zmian w życiu przyszłej mamy, która nie powinna przesuwać mebli w domu, nie powinna uczestniczyć w pogrzebach i weselach. Uniemożliwia się jej również wieszanie prania. Podniesienie rąk do góry może wywołać przedwczesnyego poród.

Zachowanie matki musi być nienaganne, ponieważ jej myśli są przekazywane dziecku, powinna czytać poezję i literaturę, aby pobudzić intelektualnie swoje dziecko. Nie powinna wychodzić w nocy ze względu na ryzyko nawiedzenia złych duchów, nie wolno jej oglądać strasznych rzeczy, nie wolno wieszać na ścianach obrazów i luster, nie wolno masować stóp, wszystko to może być przyczyną poronienia.

 Mało lub wcale nie powinna się malować i zrezygnować z produktów kosmetycznych.

Winno się jej zapewnić zdrową i bezpieczną żywność

     Niewskazane jest ”zimne jedzenie” powiazane z Yin (owoce morza, banan, kiwi, figa, arbuz, lody). Zakazane jest również zbyt gorące jedzenie: liczi, jagnięcina, baranina. Jedzenie, które jest zbyt ostre, może być przyczyną złego humoru dziecka, a spożycie zajęczego mięsa przez przyszłą matkę może być przyczyną zajęczej wargi narodzonego dziecka ! Spożywanie jedzenia, które nie jest odpowiednio pokrojone lub rozgniecione, może spowodować, że dziecko będzie nieostrożne i niezręczne. Jeśli matka je głównie pokarmy białe lub lekko kolorowe, dziecko będzie miało jasną skórę. Podczas gdy gustuje w sosie sojowym, czekoladzie, kawie, czarnej herbatcie naraża dziecko na ciemną karnację (co jest dla Chińczyków raczej nieakceptowane)


Ochrona przed wszelkimi szkodliwymi elementami lub pechem

Przyszła matka nie powinna szyć w łóżku, aby zmniejszyć ryzyko zranienia dziecka igłą lub nożyczkami, odwiedzania świątyń, a nawet noszenia dziecka innej matki, aby uniknąć pecha. Gdy używa komputer winna nosić fartuch ciążowy (fartuch antyradiacyjny) aby chronić się przed falami komputera.


Dziewczynka czy chłopczyk?

Mówia się, że para musi odczekać 3 miesiące z ogłoszeniem ciąży. Ale nowożeńcy są często tak dopytywani przez krewnych, że tajemnica nie jest długo utrzymana. Ponadto nawyki alimentacyjne przyszłej mamy zmieniły się na tyle, że jej koledzy w pracy nie umkną temu uwadze. Pytanie o płeć dziecka w Chinach jest surowo zabronione ze względu na dużą liczbę aborcji kobiet. Lekarz może stracić stanowisko i uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. 


                                    image


Poród

 W Chinach, częściej niż w innych rejonach świata, dzieci rodzą się drogą cesarskiego cięcia. Około 50% porodów jest planowanych przez tę metodę na prośbę rodziców. Data jest wybierana zgodnie z astrologią chińską. Często jest wybierana w sierpniu, aby dziecko gdy będzie miało 6 lat mogło iść do szkoły. W dniu porodu, podczas porodu zostaje zastosowana specjalna ziołowa herbatka przeciwbólowa.

Słynny obrzęd Zuo Yuezi czyli „siedzieć przez miesiąc” jest chińską tradycją polegająca na odpoczynku przez miesiąc lub czterdzieści dni kobiety, która właśnie urodziła. Niezależnie od pozycji społecznej większość Chinek respektuje tę tradycję.

Gdy miesiąc się kończy, wszyscy przychodzą złożyć gratulacje i ofiarować prezenty. Szczęśliwa mama może już przekroczyć próg swojego pokoju.

Wśród prezentów jest chleb, na których nadrukowano znak radości. image

image Jest to rytuał rodzinny bardzo zgodny z tradycją, pod warunkiem, że nie koliduje z innymi pogańskimi praktykami.

Ta „rekonwalescencja” trwa miesiąc by ciało kobiety się zregenerowało. Mówi się, że jeśli się nie uszanuje tego okresu poporodowego, kobieta może mieć później ujemne konsekwencje dla zdrowia.

 Przez miesiąc mama musi jak najmniej wstawać z łóżka, nie może brać prysznica, myć się tylko mokrym ręcznikiem, nie myć włosów, nie chodzić boso, a przede wszystkim nie wychodzić na dwór, żeby się nie przeziębić.

Zaleca się spożywanie pożywnych zup zwłaszcza na bazie kurczaka, kości, chrząstki wieprzowej, ryby oraz jak najmniej solić potrawy, ponieważ sól spowalnia laktację.

Aby zaopiekować się dzieckiem, domem i młodą kobietą, która właśnie urodziła i pozostaje przykuta do łóżka, matka przychodzi w tym czasie do córki.


Świętowanie narodzin!

     Dziecko nie wychodzi na świat, dopóki nie skończy 100 dni. Tak więc to rodzina i przyjaciele są zapraszani na przyjęcie w trzydziestym lub setnym dniu po narodzinach. Młodzi rodzice zapraszają gości na obiad i przygotowują ”szczęśliwe jajka” na powitanie. Jeśli dziecko jest chłopcem, będzie to nieparzysta liczba jaj, jeśli będzie to dziewczynka, będzie to liczba parzysta. Dwa są ofiarowane sąsiadom i współpracownikom z biura.

                        image


Goście przyniosą jako prezent urodzinowy czerwone koperty „Hong Bao” będące tradycyjnym chińskim prezencie pieniężnym, zawierającym od 500 do 1000 juanów, w zależności od stopnia pokrewieństwa i koligacji rodzinnych. image


    Prezenty materialne należą do rzadkości, choć opinie są podzielone. Możemy też ofiarować dziecku złoty orzeszek ziemny zwisający na czerwonej nici, będący symbole życia wiecznego lub podarować złoty klejnot.

image


   W popularnych wierzeniach chińskich istnieją modlitwy dotyczące narodzin dziecka.

Wzywani są bogowie, aby obdarzyli rodziców synem. Widomo, że syn jest tym, który sprawuje opiekę nad rodzicami, córka jest oddana rodzinie przyszłego męża. Składa się więc ofiary bogom odpowiedzialnym za narodziny, odprawiane są modlitwy o syna.

image Ofiara religijna (grafika z XIX wieku)


Przesądy dotyczące dzieci są bardzo liczne i bardzo różnorodne. Oto niektóre z najczęstszych:

„Trzy poranki” odnoszą się do ceremonii narodzin, która odbywa się trzeciego ranka po urodzeniu dziecka.

    Pomalowane na czerwono jajka, cienki makaron, ciastka z nasionami i inne potrawy są ofiarowane przez babcię dziecka, aby uczcić jego narodziny. Później odbywa się ceremonia kąpieli dziecka, do której używa się przegotowanej wody przygotowanej z roślinami leczniczymi i gałązkami bylicy. Do kąpieli wrzuca się kilka monet i owoce, aby życzyć maluchowi szczęścia i długiego życia. W tym samym czasie dziecko jest błogosławione, aby odpędzić złe duchy.

Chłopcy po rytualnej kąpieli ubrani są w czerwone szaty, a dziewczynki w zielone ubranka.

Krewni i sąsiedzi ofiarowują matce dziecka ciasta. Przez pierwsze trzy dni po porodzie matka nie powinna przyjmować żadnego innego pokarmu.

   Trzeciego dnia przepowiadany jest horoskop dziecka. Wróżbita widzi niebezpieczne sytuacje, przez które niemowlę będzie musiało przejść; wskazuje środki, jakie należy podjąć, aby wydobyć go z kłopotów. Do swojej przepowiedni jasnowidz opiera się głównie na dniu i godzinie urodzenia.

   Trzydziestego dnia po urodzeniu dziecka odbywa się ceremonia golenia głowy. Jest to uroczystoęść nawiązująca do starożytnych ceremonii. Głowa dziecka jest golona przez fryzjera, któremu rodzice wręczają prezent. Płodowe włoski dziecka będą przechowywane lub zawieszane przy jego łóżeczku.

 Po wykonaniu tej czynności stryj bierze dziecko na ręce, podczas gdy mąż ciotki ze strony matki trzyma nad dzieckiem parasol. Obaj wychodzą z dzieckiem na dwór prowadzą go w ten sposób ulicą miasta lub wsi. Jest to oznaka, że dziecko nigdy nie będzie się bało. Jest to pierwsza wycieczka malucha.

Po ogoleniu głowy dziecka, przed wyprowadzeniem go z domu, kosmyk jego włosów zmieszany jest z sierścią psa. Całość wszyta jest w saszetce w jego ubraniu. Dziecko wyposażone w ten amulet może być wynoszone na dwór, nie ma się czego bać ani o niego, ani o innych.


  Setnego dnia po narodzinach dziecka odbywa się ceremonia spotkania z wujkiem i chrzestnym.

W południowych Chinach istnieje zwyczaj nazywania dziecka na podstawie jego wagi. Mandżurskim zwyczajem jest również nadawanie dziecku imienia zgodnie z wiekiem (starszy i mądry człowiek). W przypadku, gdy na przykład dziadek ma 88 lat w chwili narodzin dziecka, będzie ono nazywane „osiemdziesiąt osiem”.

                             image


W dniu pierwszych urodzin dziecka odbywa się ceremonia „Próby Przynależności”, która ma na celu przewidzenie jego dyspozycji, ambicji i wykonywanego zawodu w przyszłości. Przedmioty używane podczas tej ceremonii to książka, długopis, nożyczki, linijka, chleb, jabłko i piłka... Jeśli dziecko złapie książkę lub długopis, przewiduje się, że będzie chciało czytać, gdy dorośnie. Jeśli wybierze linijkę lub nożyczki, przewiduje się, że dziecko zostanie krawcem. Jeśli będzie to jedzenie, będzie mu brakować wyobraźni, a jeśli będzie to zabawka, będzie uwielbiał się bawić lub wygłupiać. Po zakończeniu testu rodzice wydają bankiet na cześć przyjaciół i krewnych, którzy przychodzą z życzeniami i prezentami.

Dania przygotowane na bankiet obejmują makaron długowieczności i inne potrawy oznaczające długowieczność.Rytuały narodzin dobiegają końca wraz z zakończeniem uczty.

                                         image


Uszy małych chłopców są przekłute jak u dziewczynki, ale otrzymują tylko jeden wisiorek.

Niektórzy twierdzą, że ma to na celu oszukanie złowrogich diabłów, które zostaną oszukane co do płci dziecka. Uważa się, że złe elfy są szczególnie wściekłe na chłopców. Często wisiorek zawieszony na uchu jest masywny. Zapewnia to, że złe duchy nie będą w stanie ukraść dziecka.

                               image


Czerwona kropka na czole.

   Czerwony jest kolorem szczęścia, a więc życia. Dzieci są oznaczane czerwoną kropką na czole lub na policzkach. Zapewnia im to szczęście, długie życie i opiekę nieba.

Piątego dnia piątego miesiąca księżycowego rano przygotowuje się mieszaninę z alkoholu i fosforu, którą naciera się dzieciom głowy, skronie i uszy. Jest to kompozycja egzorcysty przeciwko trującej piątce (jaszczurka, pająk, wąż, trójnożna ropucha i skorpion trzymany przez tygrysa). Jest to talizman egzorcysty, zwłaszcza jeśli tą mieszanką wyrysuje się na twarzy postać króla Tygrysa. 

image 


Wybrór ojców adopcyjnych.

Kiedy istnieją wszelkie powody do obaw o życie noworodka, adoptuje je ośmiu mężczyzn z rodziny lub z sąsiedztwa.

Tych ośmiu mężczyzn kupuje mu srebrny naszyjnik z kłódką. 

                                       image

Dzień, w którym założyli mu go na szyję oznacza, że żaden zły duch nie będzie w stanie go skrzywdzić. Kiedy dziecko osiągnie 12 lat, ośmiu przybranych ojców powraca i sami otwierają kłódkę, aby zdjąć naszyjnik.

Jadeitowa pieczęć umieszczona na dziecięcej czapce to talizman przeciwko strachowi. W kulturze popularnej czapka ta ma chronić dziecko przed nieszczęściami i dodawać mu siły tygrysa, a także chronić przed złymi duchami. image


Pazur tygrysa

Z tego samego powodu srebrne lub miedziane ozdoby przedstawiają pazur tygrysa. Jest on także talizmanem ochronnym przed wrogami i przestępcami. imagezhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości