Z kolekcji autora
Z kolekcji autora
zhongguo zhongguo
110
BLOG

HISTORIA CHIŃSKICH WĘZEŁKÓW

zhongguo zhongguo Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

  Pierwsze pisemne opisy historyczne o tej sztuce pochodzą z dynastii Tang i Song (960 - 1279), a za panowania dwóch ostatnich dynastii, Ming i Qing (1368 – 1911) sztuka ta stała się popularna. Dodam, że chiński węzeł jest symbolem szczęścia, harmonii i pokoju oraz jest dekoracją podczas Święta Wiosny i przedmiotem rytualnym w świątyniach.

  Wszystko zaczęło się bardzo dawno temu...

image W przeszłości, zanim Chińczycy nauczyli się pisać, używali węzłów do zapisywania informacji w celu przesyłania wiadomości. Odkryto narzędzia datowane na około sto tysięcy lat, prawdopodobnie przeznaczone do wiązania i rozwiązywania węzłów. Niedawne odkrycia wykazały, że do tworzenia węzłów używano igieł kostnych sprzed 100 000 lat.

    Mawia się, że Chińczycy znają tę sztukę od odległych czasów... kiedy jeszcze nosili na swej skórze futra zwierzęce chroniące ich przed zimnem... a więc bardzo odległe to czasy. Plecione sznureczki służyły im do zawiązywania przedmiotów, do łatwiejszego zapamiętania wydarzeń i do dekoracji. W feudalnym społeczeństwie chińskim, kobiety nie mogły pokazywać się publicznie, spędzały swój wolny czas poświęcając się robótkom ręcznym. Plecienie węzłów było więc świetnym zajęciem w domu dla kobiety, zasady symetrii były niezbędne aby wykonać tę sztukę.

image   

image  W 1980 roku kilku zapaleńców  zorganizowało wystawę węzełków z różnych epok. Niestety jeszcze w tym czasie Chiny były „zamknięte” i tylko nieliczni oficjalni turyści mogli odwiedzać kraj i tylko w wytyczonych regionach. Jakość estetyczna tej wystawy przybliżyła amatorom również jakość praktyczną, można było poznać różnorodność wykonywanych technik. Amatorzy stworzyli i pokazali nowe techniki waloryzując aspekt dekoracyjny. Symetria tych węzełków z wielką finezją odzwierciedla bogate dziedzictwo kulturalne narodu chińskiego.  

image W starożytnych tekstach znajdujemy pisma odnoszące się do tych węzłów.

Od czasów dynastii Tang (618-907) węzeł był już zintegrowany z dekoracją artystyczną i mógł ucieleśniać oraz wyrażać myśli i uczucia.  

image W starożytności, a nawet dzisiaj, kochankowie dawali sobie węzeł w dowód miłości.

Podczas ceremonii zaślubin następuje wymiana „węzeła prawdziwej miłości” i „węzeła podwójnego szczęścia”, aby wyrazić wzajemną miłość, która przerodzi się w wierność.

  image   Istnieje kilka modeli i kolorów chińskich węzłów, które w zasadzie są czerwone i bogate w symbole. Mają one dużą wartość sentymentalną, zwłaszcza gdy są wręczane w prezencie lub przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Kolor czerwony faktycznie oznacza szczęście. 

                         image


A co przedstawia ich symbolika?

   Orginalnością jest wyrazić uczucia i alegorię poprzez podarowanie drugiej osobie takiego węzełka. Węzełki wyrażają szczęście i pokój, a nawet bogactwo, długowieczność i powodzenie w karierze zawodowej. Dlatego Chińczycy uważaja, że trzeba je mieć w domu, gdyż odpędzają demony i ochronią rodzinę przed nieszczęściem. Można je też nosić przy sobie, zawiązane przy telefonach komórkowych, torebkach i innych przedmiotach.

image Obecnie te prawdziwe cacka, o których napisano wiele artykułów i książek zaskakują swą finezją i nieskończoną liczbą wariantów. Są one bardzo ściśle splecione i trudno je jest rozwiązać, ich złożona struktura spełnia rolę dekoracyjną. Do ich wyrobu dodawane są również inne przedmioty jak monety, jadeity, perły i kamienie szlachetne, krochmaląc je, można im nadawać różnorodne formy.  

                           imagezhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura