Chiński znak szczęście fu –福, widoczny na wstępie, generalnie przynosi szansę i dobrą fortunę Chińczykom. Nie trzeba się więc dziwić, że zarówno podczas noworocznych świąt jak przed i po nich, Chińczycy przyklejają ten znak na drzwiach, aby wyrazić nadzieję w szczęśliwe życie i lepszą przyszłość.
Znak ten zawieszany do góry nogami genezę swą wziął z legendy pochodzącej z dynastii Ming za panowania pierwszego cesarza.
Zhu Yuan Zhang
''Pewnego dnia cesarz postanowił stracić ludzi tajnym znakiem ‘’szczęście’’. Życzliwa cesarzowa Ma dowiedziawszy się o mężowskich planach, chciała zapobiec nadchodzącej katastrofie. Nakazała we wszystkich domostwach nakleić ten znak zanim wstanie dzień. Nikt nie odważył się sprzeciwić nakazowi cesarzowej i wszystkie gospodarstwa miały już wieczorem przyklejony na drzwiach znak ‘’szczęście’’. Ale jedna rodzina w pośpiechu przypadkowo przykleiła znak do góry nogami. Nazajutrz wiadomość doszła do cesarza, który rozgniewany dał rozkaz schwytania winowajców, aby ich stracić. Na nowo dobrodziejska Ma w tej krytycznej sytuacji udała się do męża sugerując, że rodzina została poinformowana o kolejnej wizycie władcy i dlatego szczęście już uhonorowało jego przybycie i znak jest przyklejony do góry nogami. Wierząc słowom swej żony cesarz ułaskawił rodzinę.’’
Od tego czasu słowo jest zawieszane do góry nogami, jego pierwotne znaczenie to pomyślność i łaskawość cesarzowej Ma.
Innym synonimem szczęścia jest również jego honomonim – nietoperz – bian fu蝙蝠, sędziwy staruszek, brzoskwinia, karp skaczący przez drzwi smoka...
Brzoskwiniowe drzewko
Święto Wiosny jest okazją do spotkania rodzinnego. Ci, którzy są daleko od domu, powracają w rodzinne strony. Co roku 10 dni przed świętami zaczynają się intensywne migracje, tłumy gromadzą się na stacjach kolejowych, autobusowych i na lotniskach. Świąteczny dzień rozpoczyna się pierwszego dnia księżycowego, przypadającego później około 20 – 30 dni w stosunku do nowego roku w kalendarzu gregoriańskim. Wieczór przed świętem, a więc nasza Wigilia i 3 pierwsze dni są najważniejsze.
Podczas tygodnia większość Chińczyków ma urlop.
ŚWIĘTO WIOSNY 10
Inne tematy w dziale Kultura