Blog
CHIŃSKI KALEJDOSKOP
zhongguo
zhongguo Sinolog
60 obserwujących 450 notek 454469 odsłon
zhongguo, 21 czerwca 2015 r.

Chińska medycyna

2056 10 1 A A A

                                     

    Większość ludzi mówiąc o chińskiej tradycyjnej medycynie ma na myśli akupunkturę i pachnące zioła lecznicze. To łagodne i skuteczne leczenie nie jest ograniczone do igły i ziół leczących dolegliwości. Medycyna ta to holizm systemu zdrowotnego obejmującego wiele elementów:

* odżywianie

* styl życia

* gimnastykę (qi gong)

* ziołolecznictwo

 

    Obok akupunktury, istnieje inna dobrze znana metoda leczenia, szczególnie dla starszego pokolenia jaką są:

* BAŃKI  - stosowanie baniek w medycynie naturalnej jest przynajmniej tak stare, jak stara jest chińska medycyna (ponad 3000 lat). W tradycji europejskiej stosuje się je głównie przy przeziębieniach, stawiając kilkanaście małych szklanych naczynek  na plecach, bokach, ramionach i na klatce piersiowej.

  image

Warto wiedzieć, że w tradycji chińskiej bańki stosowane są do leczenia wielu poważnych chorób i dolegliwości takich jak:

astma,
nadciśnienie tętnicze,
dolegliwości żołądkowe,
impotencja,
prostata,
hemoroidy,
schorzenia stawów,

czyraki i wrzody

   Przy mięśniowych i innych bólach przystawia się bańki w punktach akupunkturowych. Bańki stosuje się również do usuwania obcych ciał usadowionych w skórze i pasożytów skóry (np. kleszczy), w pozostałościach  jadu po ukąszeniu owadów i węży. Bóle mięśniowe i stany zapalne ścięgien leczy się również poprzez wykonywanie masażu bańką.

                                        

                                                                  image

W odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej znanej na Zachodzie, chińska medycyna ma za zadanie leczyć przyczyny a nie objawy choroby.

   Dla przykładu, gdy cierpimy na migrenowe bóle głowy automatycznie sięgamy po analgetyki łagodzące ból. W medycynie chińskiej sprawa ma się inaczej. Ważne jest aby dogłębnie poznać pacjenta i jego stan zdrowotny. Zaskakujące jest jak ważną i szczegółową może być wstępna konsultacja. Lekarza interesuje sen, apetyt, psychika, trawienie badającego pacjenta. Te wszystkie czynniki pozwalają lekarzowi określić przyczynę choroby. Zebrane informacje mają wpływ na diagnozę i przepisane leczenie. Dwie osoby o tym samym schorzeniu mogą mieć odmienne leczenie. Jak każdy system medyczny medycyna chińska ma swoje pozytywne i negatywne strony. Jest skuteczna w leczeniu chorób przewlekłych.

   Jeszcze z dzieciństwa przypominam sobie, że apteki stanowiły dla mnie bajeczny i magiczny świat. Ich zapach upajał mnie swą rozchodzącą się po nozdrzach wonią. Stąd też pewno pozostało mi uwielbienie do starych aptek, które już tylko spotykam w Chinach. Uwielbiam przechadzać się po tradycyjnych chińskich aptekach.To tutaj na miejscu odbywają się konsultacje lekarskie.

   Apteka Fù Lin Táng leżąca w mieście Kunming w prowincji Yunnan jest najstarszą apteką w Chinach. Założył ją pan Li De i jego syn Li Yu Xing w 1857 roku, powstała ona jeszcze za czasów dynastii Qing.

                                               image

Jej właścicielem był charytatywny człowiek, który proponował bezpłatne konsultacje najbiedniejszym pacjentom. Pacjenci z wdzięczności posadzili morelowe drzewa na dziedzińcu apteki. Trzy drzewa miały chronić od poważnych chorób i jedno od bardziej powszechnych dolegliwości. Podwórze apteki  wkrótce pokryło się kwieciem i owocami moreli, a apteka została nazwany Fulintang, co miało oznaczać, "sala dobrobytu".
Apteka ta o dobrej reputacji istnieje od ponad 100 lat i cieszy się ogromnym zaufaniem klientów.

Tradycyjna chińska apteka to miejsce, w którym obecna jest farmakopea chińska, czyli odmiany ziół i roślin leczniczych.

Gdy w 2008 roku jestem w Kunmingu poddaję się konsultacji lekarskiej w tej renomowanej aptece. Nie tyle z racji dolegliwości, ale ze zwykłej ciekawości chcę być pacjentem. Konsultacja lekarska odbywa się na I piętrze apteki.

   Najpierw, lekarz sprawdza mój puls dotykiem trzech palców na tętnicach w kilku miejscach ciała, przy nadgarstku, na szyi, przy kostce. Warto wiedzieć, że istnieje siedem rodzajów pulsu powierzchownego i osiem rodzajów głębokiego. Po czym przeprowadza wywiad o moim stylu życia, stanie mej psychiki, pyta o objawy i przebyte choroby.

   Następnym etapem jest skrupulatna obserwacja ...  lekarz z uwagą ogląda mój język i gałki oczne, stan włosów i skóry. Z uwagą słucha dźwięk mojego głosu i  oddechu, każe mi kasłać i zadaje mi pytania dotyczące czy mam czkawkę i czy mi się beka...

  Ostatnim etapem, którego jestem ofiarą jest obmacywanie mego ciała w poszukiwaniu gorących lub zimnych miejsc na ciele.

   Na koniec lekarz stawia diagnozę na podstawie parametrów medycyny chińskiej. W zależności od potrzeb pacjenta, lekarz może również przepisać zabiegi akupunktury lub masażu. Może również zaproponować środki lecznicze w postaci ziół lub zalecenia dotyczące zasad chińskiej dietetyki.

Na parterze apteki przygotowywane są przez aptekarzy przepisane porcje ziół z dostępnej farmakologii.  Są to wszelakiego typu zioła oraz  mikstury pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.   Każda taka porcja jest przeznaczona do jednorazowego zaparzania , no i oczywiście do późniejszego wypicia wywaru w domu pacjenta .

Opublikowano: 21.06.2015 22:38. Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 19:06.
Autor: zhongguo
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia Flag Counter</&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Jesienna aura! 
  • @GPS  Twoje aplauzy są miłe. Dziękuję! Można być znawcą i jednocześnie się nie...
  • @colour  Mogę tylko pozazdrościć wytwałości.  Chłoniąc kulturę chinska stajesz się...

Tematy w dziale Rozmaitości