CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
61 obserwujących
460 notek
488k odsłon
2206 odsłon

Chińska medycyna

Wykop Skomentuj10

                                     

    Większość ludzi mówiąc o chińskiej tradycyjnej medycynie ma na myśli akupunkturę i pachnące zioła lecznicze. To łagodne i skuteczne leczenie nie jest ograniczone do igły i ziół leczących dolegliwości. Medycyna ta to holizm systemu zdrowotnego obejmującego wiele elementów:

* odżywianie

* styl życia

* gimnastykę (qi gong)

* ziołolecznictwo

 

    Obok akupunktury, istnieje inna dobrze znana metoda leczenia, szczególnie dla starszego pokolenia jaką są:

* BAŃKI  - stosowanie baniek w medycynie naturalnej jest przynajmniej tak stare, jak stara jest chińska medycyna (ponad 3000 lat). W tradycji europejskiej stosuje się je głównie przy przeziębieniach, stawiając kilkanaście małych szklanych naczynek  na plecach, bokach, ramionach i na klatce piersiowej.

  image

Warto wiedzieć, że w tradycji chińskiej bańki stosowane są do leczenia wielu poważnych chorób i dolegliwości takich jak:

astma,
nadciśnienie tętnicze,
dolegliwości żołądkowe,
impotencja,
prostata,
hemoroidy,
schorzenia stawów,

czyraki i wrzody

   Przy mięśniowych i innych bólach przystawia się bańki w punktach akupunkturowych. Bańki stosuje się również do usuwania obcych ciał usadowionych w skórze i pasożytów skóry (np. kleszczy), w pozostałościach  jadu po ukąszeniu owadów i węży. Bóle mięśniowe i stany zapalne ścięgien leczy się również poprzez wykonywanie masażu bańką.

                                        

                                                                  image

W odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej znanej na Zachodzie, chińska medycyna ma za zadanie leczyć przyczyny a nie objawy choroby.

   Dla przykładu, gdy cierpimy na migrenowe bóle głowy automatycznie sięgamy po analgetyki łagodzące ból. W medycynie chińskiej sprawa ma się inaczej. Ważne jest aby dogłębnie poznać pacjenta i jego stan zdrowotny. Zaskakujące jest jak ważną i szczegółową może być wstępna konsultacja. Lekarza interesuje sen, apetyt, psychika, trawienie badającego pacjenta. Te wszystkie czynniki pozwalają lekarzowi określić przyczynę choroby. Zebrane informacje mają wpływ na diagnozę i przepisane leczenie. Dwie osoby o tym samym schorzeniu mogą mieć odmienne leczenie. Jak każdy system medyczny medycyna chińska ma swoje pozytywne i negatywne strony. Jest skuteczna w leczeniu chorób przewlekłych.

   Jeszcze z dzieciństwa przypominam sobie, że apteki stanowiły dla mnie bajeczny i magiczny świat. Ich zapach upajał mnie swą rozchodzącą się po nozdrzach wonią. Stąd też pewno pozostało mi uwielbienie do starych aptek, które już tylko spotykam w Chinach. Uwielbiam przechadzać się po tradycyjnych chińskich aptekach.To tutaj na miejscu odbywają się konsultacje lekarskie.

   Apteka Fù Lin Táng leżąca w mieście Kunming w prowincji Yunnan jest najstarszą apteką w Chinach. Założył ją pan Li De i jego syn Li Yu Xing w 1857 roku, powstała ona jeszcze za czasów dynastii Qing.

                                               image

Jej właścicielem był charytatywny człowiek, który proponował bezpłatne konsultacje najbiedniejszym pacjentom. Pacjenci z wdzięczności posadzili morelowe drzewa na dziedzińcu apteki. Trzy drzewa miały chronić od poważnych chorób i jedno od bardziej powszechnych dolegliwości. Podwórze apteki  wkrótce pokryło się kwieciem i owocami moreli, a apteka została nazwany Fulintang, co miało oznaczać, "sala dobrobytu".
Apteka ta o dobrej reputacji istnieje od ponad 100 lat i cieszy się ogromnym zaufaniem klientów.

Tradycyjna chińska apteka to miejsce, w którym obecna jest farmakopea chińska, czyli odmiany ziół i roślin leczniczych.

Gdy w 2008 roku jestem w Kunmingu poddaję się konsultacji lekarskiej w tej renomowanej aptece. Nie tyle z racji dolegliwości, ale ze zwykłej ciekawości chcę być pacjentem. Konsultacja lekarska odbywa się na I piętrze apteki.

   Najpierw, lekarz sprawdza mój puls dotykiem trzech palców na tętnicach w kilku miejscach ciała, przy nadgarstku, na szyi, przy kostce. Warto wiedzieć, że istnieje siedem rodzajów pulsu powierzchownego i osiem rodzajów głębokiego. Po czym przeprowadza wywiad o moim stylu życia, stanie mej psychiki, pyta o objawy i przebyte choroby.

   Następnym etapem jest skrupulatna obserwacja ...  lekarz z uwagą ogląda mój język i gałki oczne, stan włosów i skóry. Z uwagą słucha dźwięk mojego głosu i  oddechu, każe mi kasłać i zadaje mi pytania dotyczące czy mam czkawkę i czy mi się beka...

  Ostatnim etapem, którego jestem ofiarą jest obmacywanie mego ciała w poszukiwaniu gorących lub zimnych miejsc na ciele.

   Na koniec lekarz stawia diagnozę na podstawie parametrów medycyny chińskiej. W zależności od potrzeb pacjenta, lekarz może również przepisać zabiegi akupunktury lub masażu. Może również zaproponować środki lecznicze w postaci ziół lub zalecenia dotyczące zasad chińskiej dietetyki.

Na parterze apteki przygotowywane są przez aptekarzy przepisane porcje ziół z dostępnej farmakologii.  Są to wszelakiego typu zioła oraz  mikstury pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.   Każda taka porcja jest przeznaczona do jednorazowego zaparzania , no i oczywiście do późniejszego wypicia wywaru w domu pacjenta .

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości