CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
63 obserwujących
465 notek
542k odsłony
367 odsłon

DAWNE TYSIĄCLETNIE MIASTO

Wykop Skomentuj

  Wrześniowym wczesnym rankiem zanim masa turystów zawita do starego miasta Pingyao, leżącego w północno-zachodniej części Chin, pan Xiao Sanyan czeka gotowy na swym posterunku. Mieszkaniec proponuje swe usługi transportowe.  

Pingyao leży w prowincji Shanxi. Jest to dobrze zachowane stare chińskie miasto. Żyje tutaj ponad 30 000 mieszkańców w 4000 starych domach. Wewnątrz starego miasta ogrodzonego wysokimi murami komunikacja samochodowa jest zabroniona, kursują tutaj częściej rowery i jedynie są dozwolone pojazdy elektryczne i samochody dostawcze.


image  

                                                           image


Mury obronne Pingyao rozciągaja się na 6 km i mają 72 wieże strażnicze. Najpiękniejszy widok jest od południowej bramy, gdzie można podziwiać widok starego miasta i dachów. 

                                                      image

image     

                                                                  image

    Wraz z rosnącą liczbą turystów w Pingyao, biznes pana Xiao rozwija się dobrze. Jego działalność przynosi mu rocznie prawie 60 000 yuanów (około 8 700 $), co stanowi znaczną kwotę w porównaniu z dochodem na głowę 36 396 juanów zarejestrowanych w 2017 roku w obszarach miejskich w Chinach. Oprócz świadczenia usług transportowych, pan Xiao zarządza również firmą specjalizującą się w organizacji wystaw, która pozwala mu zwiększyć  roczny dochód o 100 000  juanów.

"Wszystko to zawdzięczam Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Pingyao" - powiedział pan Xiao.

Pan Xiao dawniej był bezrobotnym. Dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii znalazł nie tylko pracę, ale także rozwinął pasję do fotografii. Prezentował nawet swoje prace na wystawie fotograficznej podczas festiwalu.


                                                   image


Miasto zmieniło się od czasów dynastii Ming. W 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest całkowicie otoczone wysokimi murami obronnymi. Wewnątrz zachowało wiele domów o tradycyjnej architekturze. Podczas dynastii Qing, Pingyao było ważnym ośrodkiem finansowym. Powstało w nim wiele banków, które dokonywały międzybankowe przelewy pieniężne. Były szkolone specjalne eskorty w chińskich sztukach walki, aby chronić bezpieczeństwo transportu gotówki. Dzisiaj można odwiedzać kilka takich banków przemienionych w muzea.


                                                        image


     Promowane miasto przez festiwal fotograficzny, stało się jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Chinach. Większość jego mieszkańców pracuje w służbach publicznych lub prowadzi sklepy i hotele.

Organizacja festiwalu fotograficznego w Pingyao to dobra decyzja. Wydarzenie było potrzebne, aby ukazać turystom starożytną architekturę miasta. Organizowany po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku festiwal fotografii stał się siłą napędową, która pchnęła Pingyao, śródlądowe miasto w Chinach, na arenę międzynarodową. Dziś festiwal ma wpływ na cały świat i zwie się "Chińskim Oscarem Fotografii".


image 

                                                        image


Od tego czasu to coroczne wydarzenie powitało ponad 37 000 fotografów z ponad stu krajów, a liczba odwiedzających wystawy osiągnęła 4,5 miliona.

Pan Xiao podkreśla, że

" Bez festiwalu fotografii nie byłoby tylu turystów ".

Silny wpływ festiwalu zachęca samorząd lokalny do inwestycji na poprawę infrastruktury starego miasta i wzmocnienia jego ochrony. Stopniowo Pingyao zrekonstruowało swój krajobraz, tak jak to było w czasach dynastii Ming i Qing. Nie jest do pomyślenia sobie wyobrażać, że to małe miasteczko, które nie miało brukowanych ulic ani publicznych toalet ponad dwadzieścia lat temu, skorzystało na takim dynamiźmie.

  To tysiącletnie miasto uwodzi turystów. Pingyao jest pełne uroku, jego architektura jest stara i wyrafinowana, mieszkańcy są życzliwi. Przyjazna i harmonijna atmosfera Pingyao wzrusza obcokrajowców. Mieszkańcy uważają, że miasto ma kształt żółwia. Brama Gongji na północy przedstawia głowę, cztery wschodnie i zachodnie bramy- łapy, a południowa brama Yingxun - ogon.


                                                   image


Część drewnianych rzeźb ujawnia sceny z życia Pingyao z dynastii Qing.

   Specjalnościa kulinarną są kluski zwane kao lao lao przygotowane z mąki gryczanej lub pszennej i podawane w bambusowym koszyczku z sosem sojowym lub z pikantnym sosem.


                                                      image

Dawne tysiącletnie miasto, odradza się dzięki festiwalowi fotografii.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura