23 obserwujących
206 notek
178k odsłon
1277 odsłon

Trzeba odbić KL Auschwitz, by pamięć o więzionych i mordowanych tam Polakach nie zaginęła

Wykop Skomentuj13

Od lat staram się pisać o 14 czerwca - Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów, wywalczonym przez polskich więżniów skupionych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich - w 2006r. a ten dzień niestety nadal nie istnieje w świadomości społecznej, jest marginalizowany, w mediach nieobecny - odwrotnie do np. Marszu Żywych, pełnego  flag na drzewcach i delegacji polskich szkół - 14 czerwca żadnych delegacji - nie ma, flagi też nie mogą być na drzewcach, hymnu polskiego pod Ściną Straceń grać nie  wolno, Msza Św spod Bloku 11 - wyekspediowana poza teren obozu, CHSRO osunięte od organizacji - Ci co to Święto wywalczyli i od 1999r. organizowali obchody. Organizację obchodów przejęło całkowicie od 2016r. Muzeum KL Auschwitz i dyrektor - który przez lata obchody 14 czerwca Narodowego Dnia Pamięci jawnie i demonstracyjnie bojkotował i nie brał nawet w nich udziału na terenie muzeum! Widocznie zmienił się wiatr....a z tym wiatrem i zachowanie dyrektora o 180 stopni, tak jak od 2018r. kazał mówić przewodnikom po muzeum o Pileckim. I zrobił porządki z ciemnogrodem. Zdemolował Blok 11 powyrzucał prycze więźniów, zniwelował oryginalny wygląd sal, zamknął wystawę na I piętrze o polskim ruchu oporu  -  a zamiast tego w salach na dole zrobił wystawę o żydowskim ruchu oporu - i dał 3 plansze o Pileckim. Taki geszeft. Pozbył się tego dnia spod Ściany Śmierci Hymnu polskiego, Mszy Św już nie ma tego dnia na terenie obozu, uroczystości wyprowadził poza teren obozu. W zeszłym roku po dwóch latach hymn polski po wielu staraniach  - wrócił na teren obozu - ale.... nie pod Ścianę Śmierci! O nie - tam nie wolno i dyrektor nie pozwolił na to  nawet w 100 lecie niepodległości. Hymn zabrzmiał z głośników pod zamkniętą bramą na dziedziniec bloku 11 dla reprezentantów polskich władz. Nielzia dalej! Od XII 2015r. tak sobie dyrektor własnie wymyślił - a polskie władze - go słuchają.Jakże to smutne i wymowne. Świadkowie odchodzą i ostatni proszą aby coś robic, nagłasniać Narodowy Dzień Pamięci. Więźniarka KL Auschwitz Pani Barbara napisała do mnie, że na dzień dzisiejszy nie ma zaproszeń z programem a zainteresowani byli polscy więźniowie MOGĄ DZWONIĆ DO MUZEUM i pytać. Przeczytajcie sami - za zgodą Autorki Drodzy Państwo udostępniam:

"Niestety, ciezko ruszyc skale! Oczom nie wierze, jak podchodza organizatorzy do jednej z najwaznieszych dat w historii niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, otwartego  14.6.1940 r. , 10 miesięcy po wybuchu wojny. Był pierwszym obozem koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich. Wraz z założonym w 1941 r. obozem na Majdanku i obozem Stutthof stanowił jedno z głównych miejsc deportacji i wyniszczania Polaków.

 
Wiezniami pierwszego transportu do KL Auschwitz byli Polacy, potem przyszly inne tragiczne wydarzenia, masowe deportacje Zydow europejskich, Cyganow..

 Na pewno Pani zauważyła, ze w moich mailach zawsze kopiuje dyr.placowki, pana dyr.P.Cywinskiego, który milczy. Ciekawe na co liczy?
Pani artykul opublikowany 23.03.2019 : Joanna Płotnicka: Dlaczego 14 czerwca trzeba być pod Ścianą Śmierci KL Auschwitz?
https://tysol.pl/a30615-Joanna-Plotnicka-Dlaczego-14-czerwca-trzeba-byc-pod-Sciana-Smierci-KL-Auschwitz-
wyjasnia doskonale wage jaka data 14  czerwiec 1940 powinna zajac w polskiej martyrologii.


Mimo tego, 79 rocznica tych tragicznych wydarzeń, w dniu 14 czerca 2019 roku ma być uroczystością otwarta i może na nia przyjechac, kazda osoba, ktora będzie czula potrzebe. Żyjący byli wieznowie, którzy ewentualnie chcieliby przyjechac na obchody powinni zgłaszać się do organizatora, który im wyjaśni co i jak ! Z tego co zrozumiałam z moich wymian korespondencji z tegorocznym organizatorem, Państwowym Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, na stan dzisiejszy nie ma zaproszen z  programem, nie mówiąc o honorowym patronacie.  A czasu mamy nie wiele, tylko parenascie dni dzieli nas od uroczystosci..

Jakaz roznica, chociażby z wczorajszymi obchodami 2 maja 2019 – Marsz Żywych. Ponad 10,000 osob z całego swiata wzielo w nim udzial. Nawet pani ambasador USA w Polsce, pani Georgette Moschbacher zaszczycila uroczystość swoja obecnością. Nie wspominając, ze do zapewnienia liczebnosci i  „obecności” włączyło się polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej:

https://www.gov.pl/web/edukacja/marsz-zywych-2019

 Dlatego musimy dołożyć wszelkich staran aby tam być 14 czerwca 2019 r., oddac hold pomordowanym, zapalic znicze, zmowic modlitwe, odpiewac hymn polski, pokazac bialo-czerwone flagi na drzewcach, jak to jest praktykowane np.w czasie Marszu Żywych.

.Czy uda nam się zgromadzic 10,000 tysiecy osob? To zalezy od nas. Musimy się zmobilizowac i pokazac swiatu, ze potrafimy godnie uczcic ten dzien.

 Serdeczne pozdrawiam
Barbara Wojnarowska-Gautier (b.wiezien KL Auschwitz-Birkenau nr 83638)"

Wspaniała dzielna Pani Basia: "Moje refleksje, bylego wieznia dziecka i obawa, przed tym czym będzie pamiec o A-B kiedy ostatni polski wiezien odejdzie z tego swiata. Jestem pewna, ze wiele osob odetchnie, skonczy się ich klopot z niereformowanymi polskimi wiezniami, którzy po tylu latach ciagle maja dusze buntownika i nie chca się poddac. Przypominaja, ze tez tam byli."

Pozwolić zapomniec nie wolno! Zatem powstała petycja o stały patronat najwyższych władz polskich nad 14 czerwca - Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów i godne państwowe obchody - z medialnym porządnym rozgłosem takim aby szedł na cały świat - dla dobra polskiej racji stanu. W petycji - głosy byłych więżniów KL Auschwitz i Ich najbliższych. Z numerami. Przejętych losem Polski. Przeczytajcie Państwo - podpisujmy! Pierwszy tysiąc majowych podpisów już jest. Rozpowszechniajcie, udostępniajcie! Zawalczmy! https://www.citizengo.org/pl/170386-szanowny-panie-prezydencie-szanowny-panie-premierze-szanowny-panie-ministrze-14-czerwca

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka