39 obserwujących
573 notki
536k odsłon
  516   0

Kosiniak-Kamysz wystartował

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wczoraj objazd kraju w ramach projektu Prezydent 2020. Nie czeka, gra swoje. Zupełnie słusznie, wybory prezydenckie są raptem za 7 miesięcy. Zanim Platforma, lewica i Konfederacja wyduszą z siebie swoich kandydatów, on już będzie w innym miejscu.

Przypomina żeglarza, który wykorzystuje nagły wiatr w żaglach. Tymczasem słychać, głównie z ust członków Platformy Obywatelskiej, że lider PSL nie wejdzie nawet do drugiej tury. To ja się pytam, a kto wejdzie? Wybory parlamentarne pokazały, że umacnia się, a nawet rozbudowuje front na drugiej linii (PSL-Kukiz, Lewica, Konfederacja). Tam jest dzisiaj świeżość i głód sukcesu. Tam są ci, którym się chce. 

Z tych trzech formacji, którym się chce, najbardziej "obrotowym" jest Kosiniak-Kamysz. Z tym, że "obrotowość" oznacza tutaj zdolność pozyskiwania innych elektoratów. Dlatego wejście lidera PSL do drugiej tury będzie oznaczać realne zagrożenie reelekcji Andrzeja Dudy, dla którego będzie to bardzo niewygodny przeciwnik. 

Takim przeciwnikiem z pewnością nie będzie dla Dudy kandydat Koalicji Obywatelskiej, chyba że byłby to Donald Tusk. Ten jednak - póki co - się chandryczy, czym udanie rozprowadza Kosiniaka-Kamysza. Być może o to właśnie chodzi. Animusz, werwa i pewność siebie lidera PSL-u wskazują, że źródło jego energii może tkwić głębiej, niż nam się wydaje. 

Wiele przyniesie obserwacja, kto teraz będzie się zlatywał do PSL-u oraz jaka będzie narracja mediów niepisowskich. Jak na razie zachwytów nad Koalicją Obywatelską w tych ostatnich nie ma. Wręcz przeciwnie, sympatyczniej i poważniej wypada w nich lider PSL. 

Warto zwrócić uwagę, że Kosiniak-Kamysz startuje w optymalnym momencie, ma wyjątkowo mały elektorat negatywny i istotny potencjał wzrostu. Ponadto szybko się uczy, zachowując przy tym swoją naturalność. Jeśli nie wystartuje Tusk, to właśnie on jest dla mnie murowanym kandydatem do drugiej tury. 

Oczywiście, o ile nie da się zagłaskać i trzymać będzie z daleka pieczeniarzy, którzy pilnie nastawiając nozdrza i uszy, już ustawiają się w kolejce. Może nie będzie to zbyt elegancka puenta, ale właśnie obserwacja zachowania politycznych szczurów, będzie miała tutaj istotną wartość poznawczą. Patrzmy zatem.

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka