Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
191 obserwujących
1472 notki
3486k odsłon
  910   0

Od Pawła do Marka: Paleochrześcijaństwo

Tydzień temy wyszła, nakładem wydawnictwa Red Pill Press, nowa kiążka Laury: "From Paul to Mark: PaleoChristianity".

Nad książką Laura pracowała bodaj siedem lat, znacznie dłużej niż ja nad moją o kwantowych fraktalach. Przy jej pisaniu przestudiowała Laura setki, jeśli nie tysiące, publikacji innych autorów. Gdzie mi do takiej pracowitości. No i moja pamięć jest mocno wybiorcza. Pamiętam jedynie to co mi jest na aktualny dzień do pracy potrzebne.

Okładka książki jest skromna:

image

A z tyłu jest opis tego co jest w środku, oraz  fragmenty opinii o książce innych badaczy tematu:


image

I ten tekst przytoczę, bowiem może kogoś zainteresować. Przytoczę w tłumaczeniu z angielskiego: Oto ten tekst:

----------------------------------

Prawie dwa tysiące lat temu na wschodnich rubieżach imperium rzymskiego zasiane zostały nasiona nowej religii. Apostoł Paweł pisał listy do swoich małych kongregacji, oferując wsparcie, upomnienia i zarys ewangelii, która miała być znana jako chrześcijaństwo. W następnych dziesięcioleciach powstała Ewangelia Marka, a po niej kolejne listy i kolejne Ewangelie, kontrowersje i debaty, frakcje i walki, aż w końcu chrześcijaństwo stało się imperium.

Ale co jeśli prawie wszystko, co sądziłeś, że wiesz o wczesnym chrześcijaństwie, było błędne? Czytane bez uprzedzeń, dostępne źródła współczesne opowiadają zupełnie inną historię, pełną "barwnych" postaci, zatwardziałych rewolucjonistów, politycznych manewrów i ideologicznych konfliktów. W tym przełomowym studium Laura Knight-Jadczyk pozbywa się wielowiekowych założeń i dogmatów, by ponownie zbadać podstawy tego, co naprawdę możemy wiedzieć o wczesnych chrześcijanach, skąd to wiemy i jak to zmienia nasz obraz tego, co naprawdę działo się w Judei pierwszego wieku.

Dlaczego nie ma żadnych historycznych wzmianek o Jezusie i chrześcijaństwie aż do dziesięcioleci po wydarzeniach, które miały mieć miejsce w Ewangeliach? Dlaczego pierwsi niechrześcijańscy historycy, którzy wspominają o Jezusie, wydają się być zależni od Ewangelii? Dlaczego Paweł nie czyni żadnych jednoznacznych odniesień do ewangelicznego Jezusa z Nazaretu? O czym mówił Paweł? Odpowiedzi Laury Knight-Jadczyk na te pytania są rewolucyjne. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzysz na początki chrześcijaństwa w ten sam sposób.

"Co się z tobą stanie, jeśli przeczytasz tę książkę? Z przyjemnością ci powiem. Twój paradygmat zacznie się zmieniać, na początku być może tylko stopniowo. Twoje założenia, a nawet aksjomaty, zostaną zakwestionowane i tym razem nie będziesz już mógł nerwowo powracać do tego, co znane. A wszystko to stanie się dlatego, że będziesz świadkiem wyłaniania się nowego, ekscytującego etapu krytyki biblijnej. Laura Knight-Jadczyk dokonała tutaj syntezy prac nowego pokolenia uczonych, którzy nie boją się wyjść poza konwencję i konsensus. Pokazała, że prace Wellsa, Doherty'ego, Doughty'ego, Carriera, Deteringa, Pervo i moje własne nie są jedynie odosobnionymi pokazami sztucznych ogni, ale raczej promieniami nowego, wschodzącego świtu. I w tym świetle ona naciska na swój własny, uderzający postęp. Czy nie przyłączysz się do niej?" - Robert M. Price, gospodarz podcastu The Bible Geek, autor Jesus Christ Superstition i The Amazing Colossal Apostle

"Niezwykła przyjemność, dobrze napisana, dobrze zbadana. " - Russell Gmirkin, autor Plato and the Creation of the Hebrew Bible oraz Berossus and Genesis, Manetho and Exodus.

------------------------------
"Twój paradygmat zacznie się zmieniać, na początku być może tylko stopniowo. Twoje założenia, a nawet aksjomaty, zostaną zakwestionowane i tym razem nie będziesz już mógł nerwowo powracać do tego, co znane. " Och, chciałbym aby o mojej książce ktoś tak kiedyś napisał. To, że mój kwantowy fraktal, oparty na algorytymie kwantowo-klasycznego sprzężenia realizowalnego dziś na kwantowych komputerach nowej generacji, został ostatnio użyty do testowania efektywności ("benchmarking") obliczeń na urządzeniach kwantowych - jest dla mnie dobrym znakiem. Napiszę o tym w najbliższej notce.

A tutaj:

spis treści.

Indeks cytowań z Nowego i Starego Testamentu (12 stron)

cytowana literatura (10 stron)


Lubię to! Skomentuj136 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura