Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
181 obserwujących
1357 notek
3271k odsłon
5913 odsłon

Herezje w nauce - Pamięć wody

Wykop Skomentuj58

Nic dziwnego więc, że Benveniste otrzymał dwie nagrody „IG-Nobel”, w r. 1991 za „transatlantycki przekaz informacji” i w r. 1998 za „pamięć wody.” Gdy coś trudno obalić, lepiej ośmieszyć. A celują w ośmieszaniu innych ci, co sami niczego istotnego w życiu nie odkryli. Bezinteresowna zazdrość to uczucie ludzkie! Każda uczelnia powinna umieścić w każdym pokoju ostrzeżenie czerwonego koloru: „NIE WYCHYLAĆ SIĘ. GROZI ŚMIERCIĄ!”.

nie wychylać sie

Kilka lat po tym jak Nature ośmieszała Benveniste profesor immunofarmakologii Madeleine Ennis postanowiła, tym razem definitywnie, obalić wyniki Benveniste. Dołączyła do europejskiej grupy z laboratoriami we Włoszech, Francji, Belgii i Holandii. Badania przeprowadzono pod ścisła kontrolą. Grupy kontrolne, niezależni badacze itd. itd. Trzy z partycypujących laboratoriów potwierdziły wyniki Benveniste. Pani profesor dalej nie wierzyła. Zautomatyzowała więc protokół doświadczeń. Nic nie pomogła. W r. 2001 brytyjski „The Guardian” doniósł:

Thanks for the memory. Experiments have backed what was once a scientific 'heresy',

 

The guardian

Czyli „

Dzięki za pamięć. Doświadczenia potwierdziły to, co kiedyś było naukową 'herezją.”

Pani profesor oświadczyła: „pomimo moich pierwotnych zastrzeżeń jestem zmuszona przyznać, że wyniki rozwiały moje wątpliwości.”

Oczywiście na tym się nie skończyło. Rozpętała się znów nagonka, tym razem na panią profesor Ennis. Zebrano inną grupę, przywołano znów magika i „nie potwierdzono wyników.” To jasne dlaczego: jeśli nauka nie potrafi wyjaśnić jakiegoś zjawiska, zjawisko to nie istnieje.”

A mamy tu do czynienia ze zjawiskami raczej subtelnej natury. A o tym jakiej natury może nam coś powiedzieć następująca historyjka.

Pewnego razu Benveniste postanowił zautomatyzować doświadczenia z rozcieńczeniami, by wyeliminować możliwość ludzkiej pomyłki. Skonstruował więc robota. Robot spisywał się dzielnie, wyniki były dalej pozytywne. Jednak bywały dni, gdy wyniki były negatywne. To zaciekawiło Benveniste. Po zbadaniu statystyk zauważył dziwną korelację: wyniki były negatywne, gdy w laboratorium była pewna kobieta. Kobiecie nic nie można było zarzucić. Była lekarzem i biologiem, miała wszelkie niezbędne kwalifikacje. Po sześciu miesiącach dociekań było jasne, że w tej kobiecie „coś” jest. Hipotez Benvenista była taka: kobieta promieniuje coś, co zaburza informację. Wystarczyło dać jej na chwilę do ręki próbówkę z preparatem homeopatycznym, by preparat stracił aktywność!

Próbom wyjaśnienia homeopatii zajmuje się m.in. monografia „High dilution effects. Physical and biochemical basis.”, Nirman C. Sukul, Anirban Sukul, Kluver Academic Publishers, 2004. Prace Sukulów są cytowane m.in. w polskim banku danych BioInfo

Można tam też znaleźć publikację Benveniste: QED and digital biology.

Jest jeszcze wiele zagadek do rozwiązania. Ale mogą je rozwiązać tylko ludzie odważni, nie obawiający się zaryzykować swymi karierami naukowymi.

 

 

Jacques Benveniste
Jacques Benveniste 1935-2004

 

LE MONDE - 5 Octobre 2004

Jacques Benveniste, directeur de recherche émérite à l'Inserm, médaille d'argent du CNRS, est mort, dimanche 3 octobre à Paris, au cours d'une intervention chirurgicale à l'hôpital de la Pitié-Salpêtrière à Paris. Il était âgé de 69 ans."

 

 


 

P.S. Dodane: naturalny ciąg dalszy w moim wpisie z 19-go grudnia 2007

Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale