Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
949
BLOG

Co było pierwsze: logika czy geometria?

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 56

Dowiedziałem się wczoraj, że odszedł z tego świata wybitny polski fizyk teoretyk Bogdan Mielnik. Z komunikatu w witrynie Centrum Fizyki Teoretycznej w Warszawie dowiadujemy się: 

Warszawa, 23 Stycznia 2019 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 22 stycznia 2019 roku zmarł w Meksyku nasz przyjaciel, wybitny fizyk, Profesor Bogdan Mielnik. Był emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i profesorem elitarnego Centrum Studiów Zaawansowanych Narodowej Politechniki Meksyku (CINVESTAV).

Bogdan Mielnik był jednym z pionierów stosowania metod geometrycznych w mechanice kwantowej. Już w latach 60-tych i 70-tych używał i rozwijał teorie filtrów oraz zbiorów wypukłych, które obecnie są jednymi ze standardowych narzędzi w informatyce kwantowej. Ostatnio zajmował się kwantową teorią sterowania, między innymi pokazywał jak odwracać w czasie ewolucję gaussowskich paczek falowych.

Bogdan Mielnik był bardzo mądrym człowiekiem z niezwykle indywidualnym sposobem myślenia. Nie publikował dużo i był krytyczny wobec “masowych” publikacji. Każda jego praca była głęboko przemyślana, zawsze miała bardzo oryginalne elementy. Dzięki temu był wielkim autorytetem w dziedzinie mechaniki kwantowej.

Miał ogromne poczucie humoru, wyjątkowy gust estetyczny w sztukach plastycznych, oraz duży talent literacki. Uwielbiał fantastykę naukową, sam pisał błyskotliwe opowiadania z tego gatunku.

Fizyka, Polska i Meksyk straciły wielką indywidualność i wybitnego Człowieka.

Profesora Mielnika poznałem podczas jednej z moich wizyt u prof. Rudolpha Haaga w Hamburgu. Haag był jednym ze współtwórców algebraicznej kwantowej teorii pola. Ja z tej dziedziny pisałem pracę doktorską i tak jakoś wszedłem w to algebraiczne towarzystwo. Jednak Haag interesował się wszystkim i wybrał mnie bym uczył się geometrii różniczkowej, a co się nauczę, to i jemu wykładał. I wtedy na krótki pobyt do Hamburga zaprosił też Bogdana Mielnika, by przedyskutować z nim problemy podstaw mechaniki kwantowej. Mielnik bowiem opublikował był głęboką i oryginalną pracę „Generalized Quantum Mechanics”.

image

Opublikował ją w czasopiśmie Communications in Mathematical Physics, a Haag był założycielem i głównym redaktorem tego czasopisma. Idea Mielnika rozwinięta w tej pracy biegła jakby pod prąd kierunku algebraicznego. Kierunek algebraiczny startuje od tego, że strukturą pierwotną jest struktura algebry obserwabli, ściśle związana z tzw. logiką kwantową. Matematycznie struktura logiki kwantowej jest zwykle opisywana przez samosprzężone idempotenty (projektory) w algebrze obserwabli. W teorii klasycznej, gdzie algebra obserwabli (wielkości obserwowanych) jest przemienna, otrzymujemy zwykła logikę klasyczną Boole'a. W teorii kwantowej, w wyniku nieprzemienności pędu i położenia, i także składowych spinu, pojawia się też coś w rodzaju logiki, z zaprzeczeniem i wynikaniem, jednak inne prawa logiki klasycznej, wiążące ze sobą „i” oraz „lub” , nie są spełnione. Logika kwantowa jest „ortomodularna” ale nie jest „modularna”. Z tego powodu niektórzy spekulują, że taka może być właśnie „logika Boga”. Bogdan Mielnik w swojej pracy zasugerował jednak odmienny porządek. Pierwotne są nie obserwable i nie obserwatorzy, pierwotne są stany, a raczej geometria wypukłego zbioru stanów. Logika pojawia się jako struktura wtórna, wynikająca z tej geometrii. Obserwator to rzecz wtórna, pojawia się „przy okazji”. Haaga to wielce zaintrygowało. Byłem świadkiem jego dyskusji z Mielnikiem. Potem Haag z Bannierem napisali pracę, że sugerowana przez Mielnika jako przykład nieliniowa mechanika kwantowa prowadzi jednak do geometrii przestrzeni stanów typowej dla fizyki klasycznej a nie kwantowej.

image

Po raz drugi spotkałem profesora Mielnika w Polsce, gdy zaprosiłem go na oraganizowane przez mnie, we współpracy z prof. Philippem Blanchardem z Bielefeld, sympozjum Quantum Future. Mielnik wygłosił tam referat p.t „Quantum Measurement: Walk in the Dark” (Kwantowy pomiar: wędrówka w mroku). Analizował tam proces redukcji wektora stanu w mechanice kwantowej i dochodził do wniosku, że ani odrzucić go n ie można, ani też przyjąć. Fizyka jest w uliczce bez wyjścia  (taki tytuł pierwotnie proponował, potem zmienił) i w dodatku jest tam ciemno. No i jeszcze raz spotkaliśmy się w Meksyku, dokąd zaprosił mnie na konferencję „II Workshop on Gravity and Mathematical Physics”. Obydwaj interesowaliśmy się w tym czasie problemem czasu w fizyce kwantowej.


Artykuł ku pamięci Bogdana Mielnika w prasie meksykaskiej:

image

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie