Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
183 obserwujących
1380 notek
3328k odsłon
3324 odsłony

Czy nasze myślenie jest cyfrowe czy analogowe?

Komora pęcherzykowa
Komora pęcherzykowa
Wykop Skomentuj251

Jeszcze jakieś 100 lat temu do głowy by nam nie przychodziło by zadawać tego typu pytania. A dziś, powoli, wszsytko wokół nas staje się cyfrowe. Monitor na którym wysświetlane są słaowa, które piszę, jest cyfrowy. Podobno zdrowsze to dla oczu, podobne zdrowsze ekologicznie. Na moim smartfonie mogę zmieniać barwę wyświetlacza. Mam opcje “standard”, “ciepły”, “zimny”. Wygląda to na pozór na opcje typu analogowego, ale jak podejrzewam ciepło i zimno są tu również cyfrowe.

Ale co to znaczy “nalogowe” w odróżnieniu od cyfrowe? Nie znam się na elektronice, ale wiem tyle, że kiedyś wzmacniacze były na lampach, i to się nazywało “analogowe”. A potem zrobiły się w jakiś sposób cyfrowe. Zapis muzyki – zapisywało się żłobiąc rowki w płytach i to był zapis analogowy, którym do dziś delektują się audiofile. Dziś jest zapis cyfrowy na który audiofile narzekają, zaś eksperci twierdzą, że testami stwierdzono, że żaden audiofil nie będzie w stanie odróżnić jednego od drugiego, chyba, że przez przypadek lub gdy zapis będzie kiepski.

Doszliśmy do wieku w którym coraz większą rolę odgrywają komputery. Te są cyfrowe, no może za wyjątkiem bloku zasilania, choć nie jestem pewien. Sztuczna inteligencja wypiera człowieka, i będzie wypierała. Gdy zaprogramowany robot kogoś zabije, nie ma za to kary, bo dojść do tego kto zdecydował robota tak zaprogramować – niesposób. Takich robotów będzie się z tego powodu  mnożyć na pęczki. Nie ma na rady, nie ma odwrotu. Taki już nasz los, który sami sobie zgotowaliśmy. Gdyby zamiast nas, ludzi, na planecie Ziemia żyły roboty, jestem pewien, że zatroszczyły by się o ekologię, no i prawo miały by skuteczniej działające od naszego. Przypilnowałyby by taki Epstein nie popełnił “samobójstwa” i by z niego wyciągnięto wszystko co wiedział o innych skurczybykach. Jednak zamiast robotów Ziemię zasiedlają ludzie …...

Ale czy na pewno ludzie? Czy wszycy uważani za ludzi są rzeczywiście ludźmi? A co jeśli niektórzy, osobniki psychopatyczne, bez sumienia, to zaprogramowane przez “złe wyższe inteligencje” (STS – service to self) roboty bez duszy? Wtedy dałoby się może jakoś sensownie wytłumaczyć opłakany stan rzeczy na Ziemi?

Przechodzę do pytania z tytułu: nasze ludzkie myślenie, czy jest cyfrowe czy analogowe? A jeśli “analogowe”, to co to znaczy?

Fizyka jest cyfrowa a nie analogowa. Niby opiera się na równaniach rózniczkowych zawierających wielkości “ciągłe”, liczby rzeczywiste. Ale to tylko niby. Powiem każdą liczbę rzeczywistą da się z dowolną z góry zadaną dokładnością, przybliżyć przez liczbę wymierną. Największe liczby występujące w fizyce to 10 w potędze kilkaset, bierzemy logarytm i już możemy włożyć na komputer.

W poprzednich notkach zastanawiałem się nad tym jak przyroda robi to co robi? Że mianowicie w mgnieniu oka wykonuje działania, których cyfrowa symulacja zajęłąby wieki i moce obliczeniowe wszystkich kompoterów na raz. Czyli wygląda na to, że przyroda działa analogowo – tak zresztą, w tym duchu,  komentowali czytelnicy. I świetnie, tylko co to znaczy analogowo?


Zastanawiałem się długo nad odpowiedzią na to pytanie i posługując się moim analogowym myślenie znalazłem jedną tylko odpowiedź:

ANALOGOWO – znaczy NIE MAMY POJĘCIA JAK!

Wykop Skomentuj251
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie