Jambalaya
najpiekniejszy blog świata
30 obserwujących
785 notek
302k odsłony
563 odsłony

Czasami trzeba zgodzic się z Niemcem

Wykop Skomentuj64


image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Ludwig_M%C3%BCller

Kardynał Gerhard Ludwig Muller w wywiadzie dla agencji Kath.net wypowiedział sie o Polsce i nawiązał do auktalnych wydarzeń w naszym kraju. Odniósł sie do tego wywiadu Grzegorz Górny na łamach wPolityce.pl.


"Kardynał Müller: „Czy my, Niemcy, kiedykolwiek nauczymy się traktować naszych sąsiadów z szacunkiem, bez wiecznego besserwisserstwa?” "


Gerhard Ludwig Müller (ur. 31 grudnia 1947 w Finthen) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup ad personam, biskup diecezjalny Ratyzbony w latach 2002–2012, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017, przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” w latach 2012–2017, kardynał diakon od 2014.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Ludwig_M%C3%BCller


Według kardynała Mulera:


"Polska od dawna znajduje się na celowniku finansowych i politycznych potęg prowadzących dechrystianizacyjną kampanię w Europie i Ameryce.

Te potęgi – jego zdaniem – wykorzystują instrumentalnie w swej walce z Kościołem prawdziwe przewinienia kapłanów, których źródłem jest praktykowany przez owych duchownych homoseksualizm. Z drugiej strony same jednak promują homoseksualizm, domagając się prawnego zrównania par jednopłciowych z małżeństwami i umożliwienia im adopcji dzieci. O fałszywości tej kampanii świadczy, według niego, fakt atakowania niewinnych i gorliwych księży i zakonników oraz niszczenia kościołów i profanowania symboli religijnych.

Kardynał Müller zwraca uwagę na podwójne standardy panujące w Niemczech. Zauważa, że każdy, kto demonstruje pokojowo w Berlinie przeciw nadmiernym środkom sanitarnym w czasie pandemii, jest surowo potępiany. Ale ten, kto organizuje w tym samym czasie masowe demonstracje w Warszawie, lekceważąc wszelkie środki bezpieczeństwa, jest ogłaszany „bohaterem wolności”, tylko dlatego, że domaga się prawa do aborcji i protestuje przeciw demokratycznie wybranemu rządowi, nazywanemu „narodowo-konserwatywnym reżimem” przez „mistrzów z Niemiec”.

Kardynał Müller nieprzypadkowo nawiązał do słynnej frazy ocalałego z Holokaustu poety Paula Celana „Śmierć jest mistrzem z Niemiec”:

W Polsce nie wyblakła jeszcze pamięć o sześciu milionach obywateli zamordowanych przez Niemców i o traktowaniu wszystkich Polaków jak podludzi. Czy my, Niemcy, kiedykolwiek nauczymy się traktować naszych sąsiadów z szacunkiem, bez wiecznego besserwisserstwa?

(…) Upór niemieckich polityków i pracowników mediów ze skonstruowanym przez nich obrazem «Polski na niedemokratycznej ścieżce« rani każdego, kto zna ten kraj i jego mieszkańców, a przede wszystkim tych, którzy nie spali na lekcjach historii. O cierpieniach i zmaganiach Polaków o wolność i demokrację z całkowicie niedemokratycznymi Niemcami, od Fryderyka II poprzez Bismarcka do Hitlera, oraz o ich pionierskiej roli w upadku żelaznej kurtyny w Europie przed rokiem 1989 nikt nie chce nic wiedzieć nic, ale chcą ich za to uszczęśliwiać zachodnimi wartościami (aborcją jako prawem kobiet, eutanazją osób chorych i starszych, wczesną seksualizacją i zrównywaniem jakiegokolwiek związku seksualnego z małżeństwem)."

ttps://welownikupolityce.pl/kosciol/527558-kardynal-muller-polska-od-dawna-znajduje-sie-na-c


W 2017 kard. Muller otrzymał tytul doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 

image

"Kard. Gerhard Muller niemiecki duchowny, były biskup Ratyzbony i były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Nowy rok akademicki na uczelni rozpoczyna ok. 3 tys. studentów. 

Kard. Muller został uhonorowany m.in. za: godną naśladowania postawę prawdziwego chrześcijanina, „człowieka oddanego Bogu i ludziom bez reszty”, wierne stanie na straży nauki Kościoła, poprzez wspieranie w wypełnianiu swych misji dwóch kolejnych papieży: Benedykta XVI i Franciszka, gorliwe zaangażowanie w dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz za promowanie dobrych relacji nie tylko między Kościołem w Polsce i w Niemczech, ale także między narodem polskim i niemieckim.

W laudacji o. prof. Andrzej Napiórkowski przypomniał, że mając zaledwie 38 lat ks. Muller otrzymał nominację na profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium, gdzie prowadził zajęcia z dogmatyki oraz teologii ekumenicznej. „Szybko zyskał uznanie jako nieprzeciętny teolog, który zgłębia treści objawienia, trwając w jedności z całym Kościołem. Poszukiwał nade wszystko prawdy, a nie taniego aplauzu, tak właściwego niektórym teologom niemieckim” - mówił o. Napiórkowski.

https://wpolityce.pl/kosciol/362576-kard-muller-doktorem-honoris-causa-uniwersytetu-papieskiego-odczytano-list-od-prezydenta-dudy


Wracając do wspomnianego przez Grzegorz Górnego wywiadu -Muller nawiązał w nim -  do ataków na Jana Pawła II:


"Obecny atak na Jana Pawła II kardynał Müller postrzega przez pryzmat wspomnianej już kampanii dechrystianizacyjnej. Jego zdaniem zniszczenie pamięci o Janie Pawle II ma tak naprawdę służyć uderzeniu w Kościół katolicki.

Na tle innych wypowiedzi, jakie rozlegają się w Niemczech na temat Polski, głos kardynała różni się od większości pozostałych. Jest on postacią bardzo wpływową w kręgach chrześcijańskich konserwatystów w Europie Zachodniej i jego opinie powodują wyrwy w szczelnym monopolu informacyjnym. Co szczególnie istotne, niemiecki purpurat swoje oceny formułuje na podstawie własnych doświadczeń, ponieważ często przyjeżdża do naszego kraju, a nawet nauczył się języka polskiego. To odróżnia go od wielu zachodnich krytyków, którzy nigdy nie byli w dorzeczu Wisły i nie potrafią wymienić nawet pięciu miast polskich, natomiast wypowiadają się autorytatywnie jako znawcy tutejszej polityki."

https://welownikupolityce.pl/kosciol/527558-kardynal-muller-polska-od-dawna-znajduje-sie-na-c


Czasami trzeba zgadzać się  z wypowiadającym się na temat Polski, Niemcami. Kardynał Muller jest tego najlepszym przykładem. Jest jeszcze kilku innych Niemców, których szanuje i cenie: 

Joseph Aloisius Ratzinger aka Benedykt XVI

Thomas von Kempen aka Tomasz a Kempis

Hildegard von Bingen aka św. Hildegarda z Bingen


Jeśli ktoś zna jakiś innych godnych szacunku Niemców, to prosze dołaczać ich do listy. 

Wykop Skomentuj64
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale