Jambalaya
najpiekniejszy blog świata
30 obserwujących
796 notek
312k odsłon
  599   0

Czasami trzeba zgodzic się z Niemcem


image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Ludwig_M%C3%BCller

Kardynał Gerhard Ludwig Muller w wywiadzie dla agencji Kath.net wypowiedział sie o Polsce i nawiązał do auktalnych wydarzeń w naszym kraju. Odniósł sie do tego wywiadu Grzegorz Górny na łamach wPolityce.pl.


"Kardynał Müller: „Czy my, Niemcy, kiedykolwiek nauczymy się traktować naszych sąsiadów z szacunkiem, bez wiecznego besserwisserstwa?” "


Gerhard Ludwig Müller (ur. 31 grudnia 1947 w Finthen) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup ad personam, biskup diecezjalny Ratyzbony w latach 2002–2012, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017, przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” w latach 2012–2017, kardynał diakon od 2014.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Ludwig_M%C3%BCller


Według kardynała Mulera:


"Polska od dawna znajduje się na celowniku finansowych i politycznych potęg prowadzących dechrystianizacyjną kampanię w Europie i Ameryce.

Te potęgi – jego zdaniem – wykorzystują instrumentalnie w swej walce z Kościołem prawdziwe przewinienia kapłanów, których źródłem jest praktykowany przez owych duchownych homoseksualizm. Z drugiej strony same jednak promują homoseksualizm, domagając się prawnego zrównania par jednopłciowych z małżeństwami i umożliwienia im adopcji dzieci. O fałszywości tej kampanii świadczy, według niego, fakt atakowania niewinnych i gorliwych księży i zakonników oraz niszczenia kościołów i profanowania symboli religijnych.

Kardynał Müller zwraca uwagę na podwójne standardy panujące w Niemczech. Zauważa, że każdy, kto demonstruje pokojowo w Berlinie przeciw nadmiernym środkom sanitarnym w czasie pandemii, jest surowo potępiany. Ale ten, kto organizuje w tym samym czasie masowe demonstracje w Warszawie, lekceważąc wszelkie środki bezpieczeństwa, jest ogłaszany „bohaterem wolności”, tylko dlatego, że domaga się prawa do aborcji i protestuje przeciw demokratycznie wybranemu rządowi, nazywanemu „narodowo-konserwatywnym reżimem” przez „mistrzów z Niemiec”.

Kardynał Müller nieprzypadkowo nawiązał do słynnej frazy ocalałego z Holokaustu poety Paula Celana „Śmierć jest mistrzem z Niemiec”:

W Polsce nie wyblakła jeszcze pamięć o sześciu milionach obywateli zamordowanych przez Niemców i o traktowaniu wszystkich Polaków jak podludzi. Czy my, Niemcy, kiedykolwiek nauczymy się traktować naszych sąsiadów z szacunkiem, bez wiecznego besserwisserstwa?

(…) Upór niemieckich polityków i pracowników mediów ze skonstruowanym przez nich obrazem «Polski na niedemokratycznej ścieżce« rani każdego, kto zna ten kraj i jego mieszkańców, a przede wszystkim tych, którzy nie spali na lekcjach historii. O cierpieniach i zmaganiach Polaków o wolność i demokrację z całkowicie niedemokratycznymi Niemcami, od Fryderyka II poprzez Bismarcka do Hitlera, oraz o ich pionierskiej roli w upadku żelaznej kurtyny w Europie przed rokiem 1989 nikt nie chce nic wiedzieć nic, ale chcą ich za to uszczęśliwiać zachodnimi wartościami (aborcją jako prawem kobiet, eutanazją osób chorych i starszych, wczesną seksualizacją i zrównywaniem jakiegokolwiek związku seksualnego z małżeństwem)."

ttps://welownikupolityce.pl/kosciol/527558-kardynal-muller-polska-od-dawna-znajduje-sie-na-c


W 2017 kard. Muller otrzymał tytul doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 

image

"Kard. Gerhard Muller niemiecki duchowny, były biskup Ratyzbony i były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Nowy rok akademicki na uczelni rozpoczyna ok. 3 tys. studentów. 

Kard. Muller został uhonorowany m.in. za: godną naśladowania postawę prawdziwego chrześcijanina, „człowieka oddanego Bogu i ludziom bez reszty”, wierne stanie na straży nauki Kościoła, poprzez wspieranie w wypełnianiu swych misji dwóch kolejnych papieży: Benedykta XVI i Franciszka, gorliwe zaangażowanie w dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz za promowanie dobrych relacji nie tylko między Kościołem w Polsce i w Niemczech, ale także między narodem polskim i niemieckim.

W laudacji o. prof. Andrzej Napiórkowski przypomniał, że mając zaledwie 38 lat ks. Muller otrzymał nominację na profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium, gdzie prowadził zajęcia z dogmatyki oraz teologii ekumenicznej. „Szybko zyskał uznanie jako nieprzeciętny teolog, który zgłębia treści objawienia, trwając w jedności z całym Kościołem. Poszukiwał nade wszystko prawdy, a nie taniego aplauzu, tak właściwego niektórym teologom niemieckim” - mówił o. Napiórkowski.

https://wpolityce.pl/kosciol/362576-kard-muller-doktorem-honoris-causa-uniwersytetu-papieskiego-odczytano-list-od-prezydenta-dudy


Wracając do wspomnianego przez Grzegorz Górnego wywiadu -Muller nawiązał w nim -  do ataków na Jana Pawła II:


"Obecny atak na Jana Pawła II kardynał Müller postrzega przez pryzmat wspomnianej już kampanii dechrystianizacyjnej. Jego zdaniem zniszczenie pamięci o Janie Pawle II ma tak naprawdę służyć uderzeniu w Kościół katolicki.

Na tle innych wypowiedzi, jakie rozlegają się w Niemczech na temat Polski, głos kardynała różni się od większości pozostałych. Jest on postacią bardzo wpływową w kręgach chrześcijańskich konserwatystów w Europie Zachodniej i jego opinie powodują wyrwy w szczelnym monopolu informacyjnym. Co szczególnie istotne, niemiecki purpurat swoje oceny formułuje na podstawie własnych doświadczeń, ponieważ często przyjeżdża do naszego kraju, a nawet nauczył się języka polskiego. To odróżnia go od wielu zachodnich krytyków, którzy nigdy nie byli w dorzeczu Wisły i nie potrafią wymienić nawet pięciu miast polskich, natomiast wypowiadają się autorytatywnie jako znawcy tutejszej polityki."

https://welownikupolityce.pl/kosciol/527558-kardynal-muller-polska-od-dawna-znajduje-sie-na-c


Czasami trzeba zgadzać się  z wypowiadającym się na temat Polski, Niemcami. Kardynał Muller jest tego najlepszym przykładem. Jest jeszcze kilku innych Niemców, których szanuje i cenie: 

Joseph Aloisius Ratzinger aka Benedykt XVI

Thomas von Kempen aka Tomasz a Kempis

Hildegard von Bingen aka św. Hildegarda z Bingen


Jeśli ktoś zna jakiś innych godnych szacunku Niemców, to prosze dołaczać ich do listy. 

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale