61 obserwujących
105 notek
351k odsłon
  1109   0

Bezprecedensowa wizyta

"Antysemityzm, szczególnie w Europie, osiągnął bezprecedensowy od czasów Holokaustu poziom. (...) Nie możemy czekać, aż pociągi zaczną znowu jeździć do Auschwitz-Birkenau"
powiedział Juli Edelstein przewodniczący Knesetu, były minister ds. diaspory.

http://wpolityce.pl/wydarzenia/64741-sesja-izraelskiego-parlamentu-w-obozie-koncentracyjnym-i-oskarzenia-o-antysemityzm-osiagajacy-bezprecedensowy-od-czasow-holokaustu-poziom.

Mocne słowa, ale jestem skłonny się z nimi zgadzić.. Należę, do tej grupy ludzi, która stwierdziwszy niepożadany efakt najpierw bada jego przyczynę. Po znalezieniu przyczyny stara się ją eliminować. To prosta metoda, ale skuteczna.

Ponad 60 posłów do Knesetu przyjedzie do Polski dnia 27 stycznia 2014 roku, żeby wziąć udział w konferencji na rzecz kultywowania pamięci o ofiarach Holokaustu. Spotkanie odbędzie się w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Do Polski przyjadą też naczelni rabini Izraela - aszkenazyjski rabin Dawid Lau oraz sefardyjski rabin Icchak Josef. Delegacją ma kierować przewodniczący (marszałek) Knesetu Juli Joel Edelstein. Pojawić się ma tam także m.in. Elie Wiesel i rabin Israel Meir Lau.

27 stycznia wypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

http://izrael.org.il/news/3737-kneset-jedzie-do-auschwitz-birkenau.html

Wiadomości tych nie chciał komentować rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mimo to izraelski serwis Ynetnews przytaczał pod koniec września słowa dyrektora muzeum, prof. Piotra Cywińskiego: – Decyzja Knesetu o zwołaniu posiedzenia w Auschwitz, w dniu wyzwolenia obozu, jest niezwykła, niemal niemożliwa i oczywiście bardzo pozytywna oraz ważna dla nas wszystkich – Izraela, Polski, Żydów i nie-Żydów.

Ynetnews podał wówczas także, że wydarzenie będzie finansowane przez anonimowego milionera, który przeżył Holokaust. Za pomysłem projektu stoi organizacja izraelska “From the Depths” – informują z kolei Times of Israel oraz tvn24.pl

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,opage,4,title,Izraelczycy-zorganizuja-w-Auschwitz-najwieksza-w-historii-zagraniczna-sesje-Knesetu,wid,16069959,wiadomosc.html?ticaid=111f59&_ticrsn=5

By uniknąć posądzeń o wadliwe tłumaczenie słów dyr. Cywińskiego przytoczę fragment jego wypowiedzi z portalu, dla którego udzielił wypowiedzi.

The Knesset's decision to hold a meeting at Auschwitz on the day of the camp's liberation on January 26, is unusual, almost impossible, and of course a very positive and important decision for all of us – Israel, Poland, Jews and non-Jews," Prof. Piotr Cywiński, director of the Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum,

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4434206,00.html

Po (. ..) obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu w Auschwitz, w Krakowie odbędzie się specjalna sesja Knesetu - potwierdził inicjator pomysłu, dyrektor i współzałożyciel organizacji "Z Głębin" Jonny Daniels. Będzie to wydarzenie bez precedensu - największe zagraniczne posiedzenie izraelskiego parlamentu.

Według niego w uroczystościach w Auschwitz, ocalonym towarzyszyć będzie ponad połowa składu izraelskiego parlamentu, dowódcy izraelskiej armii oraz naczelni rabini kraju Dawid Lau i Icchak Josef. Na czele delegacji, która przybędzie do Polski stanie były minister ds. diaspory i obecny przewodniczący parlamentu Juli Edelstein. Izraelskie media, które wcześniej informowały o planowanej sesji Knesetu w Polsce, podały, że w wydarzeniu wezmą również udział parlamentarzyści z innych krajów, w tym z Polski, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

- Chcemy, by posłowie zrozumieli, skąd się wywodzimy jako naród żydowski; by pamiętali, że Szoah wydarzyło się nie tak dawno temu. Politycy z tych różnych krajów powinni zająć stanowisko w sprawie szerzącego się w Europie antysemityzmu. Narastanie antysemickich nastrojów może w krótkim czasie przerodzić się w dużo bardziej drastyczną sytuację, jak Holocaust - tłumaczył Daniels.

Jego zdaniem Polska
, na tle Europy, dobrze sobie radzi z kwestią antysemityzmu. - Na podstawie mojego kilkuletniego doświadczenia z Polską powiem nawet, że Polska dziś jest jednym z najlepszych miejsc w Europie, żeby być Żydem - powiedział Daniels. Dodał, że gdy odwiedził Polskę, był zaskoczony: - Spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Zastałem kraj i naród, który ma szacunek dla judaizmu.

Zapytany o to, jak widzi rolę Polski w trakcie obchodów powiedział: - Rola Polski jest taka jak innych europejskich krajów - by stać z nami ramię w ramię. Relacje polsko-izraelskie były świetne przez ostatnie lata. Niestety, ostatnio zaszkodziła im kwestia zakazu rytualnego uboju, ale winię za to ludzi, którzy nie rozumieją tej sprawy.

http://www.polishclub.org/2013/12/21/czy-obrady-knesetu-w-auschwitz-to-przygotowania-do-przeprowadzki-na-stale-nad-wisle/

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale